Προς το περιεχόμενο

Εικόνες στα πακέτα τσιγάρων


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Εδώ και λίγο καιρό κυκλοφορούν πλέον τα "νέα" πακέτα τσιγάρων με απωθητικές -ούτως ειπείν- εικόνες τυπωμένες στις μπροστινές και οπίθιες πλευρές τους, προκειμένου να αποτρέψουν το κάπνισμα.

Κάποιες εξ αυτών, τις βρίσκω εξοργιστικές...ενοχλήθηκα τόσο, που εντέλει ένοιωσα την ανάγκη να το συζητήσω εδώ στην κοινότητα.

Δεν είμαι εναντίον τέτοιων προσπαθειών απο την πλευρά του κράτους, κάθε άλλο, επίσης,  εν γένει σέβομαι και τιμώ τις απαγορεύσεις του.

Όμως...εφόσον το κάπνισμα ΔΕΝ είναι απαγορευμένο, αισθάνομαι την αισθητική μου να προσβάλλεται αντικρύζοντας κάποιες απο αυτές τις εικόνες, πολλώ δε μάλλον αν καπνίζω, έχω παιδιά και κουβαλάω πακέτα που μπορούν και τα ίδια να δούν.

Με την ίδια λογική, στα μπουκάλια που περιέχουν οινοπνευματώδη, θα έπερεπε να υπάρχουν φωτογραφίες που απεικονίζουν κάτωχρους μεθυσμένους να ξερνάνε η σαπισμένα συκώτια...

Στ'αλήθεια, αν είχα χρήματα, θα σκεφτόμουν σοβαρά να προχωρήσω σε κάποιου τύπου αγωγή εναντίον του κράτους, για προσβολή της αξιοπρέπειας μου η κάτι παρόμοιο, πιστεύω θα ευσταθούσε...εδώ βέβαια μπορεί το διακεκριμμένο μέλος LK με τις ειδικές του γνώσεις -ενδεχομένως- να βοηθήσει...

2127772305_tsigara1.jpg.dffc1dd838b2c2b68fc4aa07168e0b20.jpg

154070265_tsigara2.jpg.cba6cbec64979ffb4bdeb414f401b9dc.jpg

1883674421_tsigara5.jpg.f6e61830db59cdd572fbd2982bcc7298.jpg

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στ'αλήθεια, αν είχα χρήματα, θα σκεφτόμουν σοβαρά να προχωρήσω σε κάποιου τύπου αγωγή εναντίον του κράτους

 

δεν φταιει το...κρατος ειναι ντιρεκτιβα της ΕΕ την οποια ολα τα κρατη της ΕΕ οφειλουν να ακολουθησουν (αλλοιως πεφτει προστιμο συννεφο....)

 

http://ec.europa.eu/health/tobacco/law/pictorial/index_en.htm

 

παρομοιες εικονες υπαρχουν και στην Αυστραλια (αλλα οχι στις ΗΠΑ οπου οι καπνοβιομηχανιες ειναι πανισχυρες...βεβαια με $12.85  το πακετο που κανει στην ΝΥ μονο ο Bill Gates καπνιζει πλεον  ;D ;D)

 

η ιδια ντιρεκτιβα αλλωστε ειναι αυτη που εχει κανει ΟΛΑ τα τσιγαρα στην Ελλαδα να εχουν ΓΕΥΣΗ ΧΟΡΤΟΥ  ;D (με τοσο λιγη πισσα και νικοτινη τι τσιγαρο να φτιαξεις) και οδηγησε και τα περισσοτερα παραδοσιακα σηματα στην καταργηση....(δεν καπνιζω πλεον εδω και 10 χρονια αλλα καμμια φορα κανω τρακα κανα τσιγαρακι και ειναι ΟΛΑ χαλια οποτε δεν χανω και τιποτα,οταν καπνιζα καπνιζα ΑΣΣΟ φιλτρο κασσετινα ,Gaulloises αφιλτρα & Camel αφιλτρα και τουλαχιστον αξιζε ο καρκινος τον κοπο λογω της φανταστικης ΓΕΥΣΗΣ που ειχαν)

 

Στ'αλήθεια, αν είχα χρήματα, θα σκεφτόμουν σοβαρά να προχωρήσω σε κάποιου τύπου αγωγή εναντίον του κράτους, για προσβολή της αξιοπρέπειας μου η κάτι παρόμοιο, πιστεύω θα ευσταθούσε...εδώ βέβαια μπορεί το διακεκριμμένο μέλος LK με τις ειδικές του γνώσεις -ενδεχομένως- να βοηθήσει...

 

Οσον αφορα την....μηνυση που θες να κανεις εχει γινει ειδη απο καποιους...αρκετα πιο....πλουσιους απο εσενα αλλα ΕΧΑΣΑΝ...

 

Tobacco companies lose EU court appeal over graphic cigarette packaging rules | The Independent

 

;D 

 

Τωρα αν θες την προσωπικη μου γνωμη το μετρο αυτο ειναι ΗΛΙΘΙΟ μια και ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να κανει καποιον να κοψει ή να μην αρχισει το τσιγαρο.

 

 

Γιατι δεν παιρνεις μια ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ σαν και αυτες που ειχαν οι παλιοι?

Και μουρη ειναι και προστατευει καλυτερα τα τσιγαρα... ;D 

 

ελα παρε και μια vintage που σου παει κι ολας

 

Metal Cigarette Case Holder Box Pin Up Girl Design-010 Rose Vintage

 

εχει και με pinups σαν και αυτα που κολαμε πισω απο τις telecaster μας  ;D

 

 

 

;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μια βλακωδη τακτικη πραγματικα, ασε που ολες οι εικονες ειναι ακραιες περιπτωσεις που σε καμια περιπτωση δεν προκαλουνται ΜΟΝΟ απο το καπνισμα -περα απο κατι γελοιες εικονες με τον ευγενικο κυριο να φυσαει καπνο στο μωρο που κραταει στην αγκαλια του  ::)

ταμπακιερα η μονη λυση η θηκη καπνου, αλλιως υπαρχει μια ελληνικη εταιρεια η wolfway που περα απο τον εξαιρετικο καπνο -Superfunk νομιζω αξιζει να δοκιμασεις αν νοσταλγεις την παλια γευση- σου δινει μια θηκη που δεν φερει πανω καποια τετοια σημανση τουλαχιστον μεχρι προτινος (btw πουλανε μονο ανα 100 g)

οσο για την πονεμενη ιστορια του ελευθερου αλκοολ ασ το, τεραστιο θεμα που εχει πολλες προεκτασεις και δεν φτανει να συζητηθει μονο εδω,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλα ψιλικατζιδικα και περιπτερα εχουν τετοιες θηκες π.χ. Ταμπακιέρα σιλικόνης μαύρη πακέτου τσιγάρων OEM Silicone Cigarette Case που τις δινουν και τζαμπα, δωρο των καπνοβιομηχανιων. Αφου ειναι ενα μετρο που τοσο ευκολα παρακαμπτεται δεν το θεωρω πετυχημενο.

Αλλα καλα κανουν! Και ναι ας βαλουν και στα ποτα. Τοσο κιρρωτικους ασθενεις οσο και μεθυσμενους οδηγους και ατυχους παρισταμενους.

Συγνωμη αλλα εχω αρνητικες εμπειριες στην οικογενεια και απο τα δυο προιοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ελα παρε και μια vintage που σου παει κι ολας

 

Metal Cigarette Case Holder Box Pin Up Girl Design-010 Rose Vintage

 

 

48652660.jpg

 

είναι reissue ;;  ;D ;D ;D ;D ;D

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Στ'αλήθεια, αν είχα χρήματα, θα σκεφτόμουν σοβαρά να προχωρήσω σε κάποιου τύπου αγωγή εναντίον του κράτους, για προσβολή της αξιοπρέπειας μου η κάτι παρόμοιο, πιστεύω θα ευσταθούσε...εδώ βέβαια μπορεί το διακεκριμμένο μέλος LK με τις ειδικές του γνώσεις -ενδεχομένως- να βοηθήσει...

 

Συγνώμη που δεν θα το πιάσω το θέμα νομικά.

Και θα σου πω γιατί.

Γενικά στην καθημερινότητά μου συμβαίνουν διάφορα , που και εμένα με ενοχλούν τα μάλα (ακόμα και αυτό που λες με τα πακέτα).

Δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να κάνω εγώ τον κόσμο (καλλίτερο-χειρότερο) να τον φέρω στα μέτρα μου εν πάσει περιπτώσει (εγώ το πήρα απόφαση ;D).

 

Γι αυτό σου προτείνω.

Αν δεν έχεις , πάρε ταμπακέρα.

Άδειαζε τα τσιγάρα σου από τα (ούτως ή άλλως ) χαζοκούτια, και βάζε τα σε μια ωραιότατη ταμπακέρα.....και από εδώ πάνε και οι άλλοι 

 

. ;D ;D ;D

 

Edit:

Ωχ τώρα το είδα....όλοι για ταμπακέρα λέμε! ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάτε όλοι, αλλά για την "ταμπακιέρα" ούτε κουβέντα. ;D ;D ;D

 

Λοιπόν Ηλία, αν έχεις κανένα παλιό mp3 player, ή κινητό, που δεν δουλεύουν, σκέψου αυτό.

 

1db77b761a57f939943f-1428191263.jpg

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Τι να πουμε και εμεις οι περιπτεραδες αγαπητε ?

προσωπικα σιχαινομαι που τα βλεπω !!! και μαλιστα σε καθημερινη βαση, μαλιστα πολλοι πελατες μου ζητουν πακετο με καλη φωτογραφια...αν υφισταται κατι τετοιο βεβαια, η ακομη θελουν και να διαλεξουν.Παντως ο περισσοτερος κοσμος ειναι δυσαρεστημενος γενικοτερα με την ολη "φαση", αν και αμφιβαλλω αν πρωκειται να αλλαξει κατι...μιας και οπως ειπε ο SF ειναι ευρωπαικη οδηγια...

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά....έχω μια παρατήρηση....

λέτε λέτε.....αλλά για την ταμπακέρα ...κουβέντα. ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου