Προς το περιεχόμενο

Εικόνες στα πακέτα τσιγάρων


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

 

 

LK- μαζί σου στην πορεία της μη αλλαγής!!  ;D ;D ;D ...δεν είπα ρε μαν να σηκώσεις λάβαρο, απλά επι τροχάδην να μας έλεγες την επιστημονική σου άποψη/ετυμηγορία  8) για το αν θα ευσταθούσε μιά τέτοιου τύπου αγωγή...

 

 

 

Η νομική είναι λογική.

Όταν η λογική σου (αν συμβαδίζει βέβαια με την κοινή) σου λέει ότι κάτι δεν πάει καλά, τότε ναι, υπάρχει νομικό έρεισμα.

Αν στην εξίσωση προσθέσεις 1) Τα συμφέροντα που συγκρούονται και  2) Την επικρατούσα κατά την κρίσιμη χρονική περίοδο άποψη, μπορείς να κάνεις και μια πιθανή πρόβλεψη για το αποτέλεσμα.

 

Η Ευρώπη σήμερα (σαν αρχή), διάλεξε επιθετική πολιτική κατά του τσιγάρου.

Στα 60's π.χ. στην Αμερική όλες οι καμπάνιες το υμνούσαν (το τσιγάρο).

 

Όλα είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα, από τα τσιγάρα μέχρι και τους νόμους , και εξυπηρετούν συγκεκριμένους σκοπούς.  ;D ;D ;D

 

EDIT:

 

Ζούμε σε πολύ «συντηρητικές» εποχές.

 

Και η Ευρώπη και η Αμερική , έχει επιλέξει μεσαιωνικά μονοπάτια σε όλα τα θέματα

 

Για αυτό χρησιμοποίησα το παράδειγμα της Αμερικής στα 60’ς  που τη θεωρώ ως τη δεκαετία αναφοράς , που στη συνέχεια, τόσο και στα 70’s όσο και στα 80’s , μας έδωσε σε όλους τους τομείς (τέχνες- επιστήμες- τεχνολογία) μερικά σπουδαία (ανεπανάληπτα) επιτεύγματα.

 

Χάρηκα που πρόλαβα και έζησα κάποιες δεκαετίες από αυτές.

 

Το «συντηρητικό» , «φοβισμένο» παρόν , η «νέα τάξη πραγμάτων» παγκοσμίως , δεν μου αρέσει.

 

Δεν μου αρέσει , που δεν μπορώ να πάω άνετα μέχρι το Παρίσι , χωρίς τον φόβο  να μου σκάσει βόμβα .

Κατά τον ίδιο τρόπο:

Δεν μου αρέσουν οι εικόνες στα τσιγάρα (στα πακέτα), λες και δεν μπορεί να γίνει αλλιώς μια σωστή καμπάνια ενημέρωσης των παιδιών για το τι είναι το κάπνισμα. 

 

Τίποτα από όλα αυτά δεν έγινε τυχαία.

Κάποιοι τα επιδίωξαν , κάποιοι τα προμόταραν....είναι να νέα ήθη (εμπρος προς τα πίσω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συμφωνώ 100% στο αισθητικό του πράγματος - συνιστά την απόλυτη υποκρισία.

Από κει και πέρα, θεωρώ ότι θα έπρεπε η τριτοκοσμική χώρα μας (μεχρι και στην "ευρωπαϊκή" Τουρκία δεν επιτρέπεται πλέον το κάπνισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους) να έχει εφαρμόσει την οδηγία από την πρώτη μέρα.

Δεν είναι δυνατόν να μην μπορείς να πάς ως μη καπνιστής σε ένα γήπεδο, μια συναυλία ή ένα εστιατόριο, η να μην μπορείς να έχεις μαζί το παιδί σου σε κάποιο από αυτά. ΄Το να μην μπορώ να πάω τα ανίψια μου σε μια συναυλία ή σε ένα χώρο διασκέδασης λόγου χάρη, κάνει κακό και στον ίδιο τον καλλιτέχνη ή τον επαγγελματία, στην τελική. Ούτε παιδεία μουσική ούτε κοινωνική μπορείς να δημιουργήσεις έτσι.

 

Και τα λέω αυτά από θέση μειονεκτική, αφού ξανάρχισα να καπνίζω ύστερα από 10 χρόνια που το είχα κόψει... Θυμάμαι πάντως ότι την εποχή που δεν κάπνιζα, όταν επέστρεφα σπίτι μετά από συναυλία, έβγαζα τα ρούχα μου απευθείας στα άπλυτα αφού από την τσιγαρίλα μύριζαν μέχρι και τα εσώρουχα - το φανελάκι που φορούσα μέσα από το πουκάμισο.

Μου φαινόταν αδιανόητο, όμως τότε κατανόησα πλήρως το πώς μπορεί να αισθάνεται ένας μη καπνιστής όταν βρίσκεται σε κλειστούς χώρους με κανπνιστές - εκτός από το παθητικό κάπνισμα, μυρίζουν ρούχα και μαλλιά (κυρίως στις γυναίκες που τα έχουν μακριά) σε οικτρό βαθμό.

 

Και να σκεφτεί κανείς πως όταν έγινε η ντιρεκτίβα και απαγορεύτηκε το κάπνισμα στα μπαρ κλπ, είχα σκεφτεί ότι το πιο εύκολο να εφαρμοστεί θα είναι στην Ελλάδα - ούτε κρύο έχουμε όπως στην Αγγλία, όπου υπάρχουν μπαρ που όταν βγαίνεις έξω να καπνίσεις σου δίνουν και ... κουβερτούλα ή αναγκάζεσαι να φορέσεις μπουφάν /αδιάβροχο , ούτε μας λείπουν και τα υπαίθρια εστιατόρια με τραπεζάκια έξω , χώροι με μπαλκόνια, καλό κλίμα κλπ.

Δυστυχώς ούτε γι' αυτό δεν ήμασταν ικανοί, να επιδείξουμε πολιτική βούληση. Μόνο ψάχναμε μεσοβέζικες λύσεις (μπαρ μόνο για κανπιστες, "τασάκια" με τον λογαριασμό μέσα που στα φέρναν στη ζούλα, ΄μαγαζάτορες που φοβόντουσαν ότι θα χάσουν πελατεία κλπ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ωραία όσα γράφονται.

Να θυμίσω μόνο ότι το θέμα που συζητάμε εδώ δεν είναι το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους, αλλά οι εικόνες στα νέα πακέτα  τσιγάρων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει λύση για να μην προσβάλλεται η αισθητική σας. Σταματήστε να αγοράζετε τσιγάρα.

Εδώ πεθαίνετε με κάθε τζούρα, αλλά η αισθητική σας μάρανε.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με την πλειοψηφία των απόψεων που παρατέθηκαν. Χαίρομαι που διακρίνω κοινή λογική ακόμα και στους μη καπνιστές. Η δική μου σκέψη:

 

Καθαρά από ψυχολογικής απόψεως (μια και αυτός είναι ο στόχος της καμπάνιας), οι φωτογραφίες θεωρώ ότι είναι παντελώς άχρηστες. Η λογική μέσα στο μυαλό οποιουδήποτε έχει μια αποδεδειγμένα κακή για την υγεία του συνήθεια είναι το "σε μένα δεν θα τύχει".  Για την ακρίβεια, αυτή η "μαγική" σκέψη υφίσταται ούτως ή άλλως. Ακόμα κι αν δεν το σκεφτόμαστε έτσι ακριβώς, ουσιαστικά έτσι το αντιμετωπίζουμε. Αλλιώς θα το είχαμε κόψει όλοι μαχαίρι με τη δημοσίευση των πρώτων αξιόπιστων ερευνών. Οπότε το επιχείρημα ότι οι υπάρχοντες καπνιστές θα τρομάξουν/σοκαριστούν και θα το κόψουν, κατ' εμέ είναι αφελές.

 

Το άλλο επιχείρημα είναι η αποτροπή των νέων δυνητικά καπνιστών. Εδώ, δεν έχω αρκετά δεδομένα για να στοιχειοθετήσω ολοκληρωμένη άποψη. Το μόνο που ξέρω είναι ότι η ανιψιά μου, που μόλις έκλεισε τα 18, ήδη καπνίζει αραιά και πού (όπως και οι περισσότεροι φίλοι της). Και το ξεκίνησε πολύ πρόσφατα δε, εν μέσω όλης της κατακραυγής και των φωτογραφιών τελευταία. Αλλά και πάλι δεν αρκεί το δείγμα. Θα ήθελα πολύ να ρωτήσω μερικά νέα παιδιά που είναι στις απαρχές του καπνίσματος (του στυλ μόνο σε έξοδο) αν και πώς τα επηρεάζουν οι φωτογραφίες.

 

Πάντως και όσον αφορά το δεύτερο επιχείρημα, εμμένω προς το παρόν στην άποψή μου. Δεν μπορείς να αγγίξεις κάποιον που θεωρεί ότι το θέμα δεν τον αφορά. Και δεν τον αφορά μέχρι να του συμβεί είτε στον ίδιο είτε πολύ κοντά του. Χρειάζεται άλλος τρόπος.

 

Ένας από τους άλλους τρόπους είναι η απαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους. Είμαι υπέρ 100%. Δυστυχώς ισχύουν τα γνωστά της ελληνικής πραγματικότητας. Παραθέτω ένα περιστατικό σχετικό με το θέμα:

 

Πριν ενάμιση μήνα περίπου βρέθηκα σε μπαρ-καφέ του κέντρου της Αθήνας για εορτασμό. Η σύναξη ήταν εντός παρόλο που πόρτες και παράθυρα ήταν ανοιχτά αφού έκανε ακόμα αρκετή ζέστη. Το μαγαζί ήταν γεμάτο με "απαγορεύεται το κάπνισμα" και στην αρχή τουλάχιστον ουδείς κάπνιζε μέσα. Σε μια από τις εφορμήσεις μου στον εξωτερικό χώρο για να ανάψω, με είδε μια κοπελίτσα από τις σερβιτόρες και μου είπε ότι "μπορείτε να καπνίσετε και μέσα αν θέλετε". Απάντησα "όχι ευχαριστώ, προτιμώ εδώ" αλλά λίγο αργότερα ενέδωσα και άρχισα να καπνίζω μέσα όπως και όλοι οι υπόλοιποι καπνιστές.

 

Οπότε, ειδικά για τη χώρα μας, συμπεραίνω: Εδώ αδυνατούμε παντελώς να εφαρμόσουμε το πιο basic μέτρο. Οι φωτογραφίες μας μάραναν.

 

Κλείνω με μια γενικούρα: Η ανθρωπότητα αντιμετωπίζει το κάπνισμα με εντελώς βλαμμένο τρόπο. Κι αυτό φυσικά γιατί η βιομηχανία από πίσω είναι μεγάλο κονδύλι. Κατ' εμέ η ορθή αντιμετώπιση του θέματος έχει ως εξής:

 

- Μέτρα για την προστασία των μη καπνιζόντων αλλά χωρίς υστερίες που δημιουργούν τάσεις για υστερία (βλέπε μου μύρισε το τσιγάρο σου από τον 1ο στον 6ο οπότε σου κάνω μήνυση και την κερδίζω).

 

- Σωστή ενημέρωση με στοιχεία και όχι γενικότητες. Σεμινάρια στα σχολεία/σχολές. Σοβαρές καμπάνιες ενημέρωσης προς όλους. Με στοιχεία όχι τύπου σοκ και χωρίς να λαμβάνεται θέση υπέρ ή κατά.

 

- Δεδομένου ότι το τσιγάρο είναι (ακόμα) νόμιμη "ουσία: "Εμείς στα είπαμε αναλυτικά, η επιλογή είναι δική σου."

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπρούκλης!

 

ΣΟΥΒΛΑΚΙΑ φαγαμε Sir....στα μπρουκληκα παω ΜΟΝΟΣ μου....(δεν εχω λεφτα για 3.... ;D ;D ;D)

 

Μια και μιλαμε για...μπρουκλησμους παντως....στην πλεον μπρουκληκη πολη της ΕΕ την ΒΙΕΝΝΗ στην οποια ημουν την προηγουμενη εβδομαδα καπνιζαν ΠΑΝΤΟΥ....εγινα καπνιστος σε οποιοδηποτε εστιατοριο ή καφε μπηκα....και ενοιωσα λιγη....ΕΛΛΑΔΑ  ;D....

 

Θεριακληδες οι Αυστριακοι και δεν τους το ειχα...... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία όσα γράφονται.

Να θυμίσω μόνο ότι το θέμα που συζητάμε εδώ δεν είναι το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους, αλλά οι εικόνες στα νέα πακέτα  τσιγάρων.

 

+1000

 

οποιος θελει εδω μπορει να προσθεσει αλλες 4567 σελιδες μπινελικωματος και αλληλοκατηγοριων

 

Ο Έλληνας και το τσιγάρο... in Περι ανέμων και υδάτων - Page 1 of 41

 

;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεριακληδες οι Αυστριακοι και δεν τους το ειχα...... ;D

Στη Σουηδία (επειδή απαγορεύεται έσω) καπνίζουν βαδίζοντας. Ως παλαιός καπνιστής βρίσκω το συγκεκριμένο ως τη μεγαλύτερη μ@λ@κί@, καθότι για μένα το τσιγάρο ήταν απόλαυση συνοδεόυσα καφέ, ποτό, μουσικούλα ... καθιστός.  :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νομική είναι λογική.

Όταν η λογική σου (αν συμβαδίζει βέβαια με την κοινή) σου λέει ότι κάτι δεν πάει καλά, τότε ναι, υπάρχει νομικό έρεισμα.

Αν στην εξίσωση προσθέσεις 1) Τα συμφέροντα που συγκρούονται και  2) Την επικρατούσα κατά την κρίσιμη χρονική περίοδο άποψη, μπορείς να κάνεις και μια πιθανή πρόβλεψη για το αποτέλεσμα.

 

Η Ευρώπη σήμερα (σαν αρχή), διάλεξε επιθετική πολιτική κατά του τσιγάρου.

Στα 60's π.χ. στην Αμερική όλες οι καμπάνιες το υμνούσαν (το τσιγάρο).

 

Όλα είναι ανθρώπινα κατασκευάσματα, από τα τσιγάρα μέχρι και τους νόμους , και εξυπηρετούν συγκεκριμένους σκοπούς.  ;D ;D ;D

 

EDIT:

 

Ζούμε σε πολύ «συντηρητικές» εποχές.

 

Και η Ευρώπη και η Αμερική , έχει επιλέξει μεσαιωνικά μονοπάτια σε όλα τα θέματα

 

Για αυτό χρησιμοποίησα το παράδειγμα της Αμερικής στα 60’ς  που τη θεωρώ ως τη δεκαετία αναφοράς , που στη συνέχεια, τόσο και στα 70’s όσο και στα 80’s , μας έδωσε σε όλους τους τομείς (τέχνες- επιστήμες- τεχνολογία) μερικά σπουδαία (ανεπανάληπτα) επιτεύγματα.

 

Χάρηκα που πρόλαβα και έζησα κάποιες δεκαετίες από αυτές.

 

Το «συντηρητικό» , «φοβισμένο» παρόν , η «νέα τάξη πραγμάτων» παγκοσμίως , δεν μου αρέσει.

 

Δεν μου αρέσει , που δεν μπορώ να πάω άνετα μέχρι το Παρίσι , χωρίς τον φόβο  να μου σκάσει βόμβα .

Κατά τον ίδιο τρόπο:

Δεν μου αρέσουν οι εικόνες στα τσιγάρα (στα πακέτα), λες και δεν μπορεί να γίνει αλλιώς μια σωστή καμπάνια ενημέρωσης των παιδιών για το τι είναι το κάπνισμα. 

 

Τίποτα από όλα αυτά δεν έγινε τυχαία.

Κάποιοι τα επιδίωξαν , κάποιοι τα προμόταραν....είναι να νέα ήθη (εμπρος προς τα πίσω).

 

 

 

Αυτά ακριβώς και από τη μεριά μου, για να μην τα ξαναγράφω. Ο σκοπός των εικόνων στα πακέτα δεν είναι η αποτροπή του καπνίσματος. Είναι τουλάχιστον υποκρισία από τη μεριά του κράτους / Ε.Ε η τοποθέτησή τους στα πακέτα και να τυρβάζουν ότι κόπτονται για την υγεία των πολιτών τους. Εάν συνέβαινε αυτό, πολύ απλά θα έκαναν το κάπνισμα παράνομο (ναι, γιατί όχι;). Ο μοναδικός σκοπός που εξυπηρετείται είναι η διασπορά του φόβου. Φόβος και τίποτα άλλο. Νέα τάξη πραγμάτων, όπως είπε ο LK και δε συμμαζεύεται.

 

Τώρα αν θέλετε να "απαντήσετε" πίσω σε όλους αυτούς που αποφασίζουν και σας / μας συμπεριφέρονται έτσι... κόψτε το κάπνισμα. Ούτε φόβος, ούτε προσβολή της αισθητικής σας΄, ούτε παρενέργειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου