Προς το περιεχόμενο

Εικόνες στα πακέτα τσιγάρων


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

<<<<< off topic >>>>>

Δεν γνώριζα μέχρι χθές πως είσαι ο Δημήτρης Παναγιωτίδης...σου στέλνω τα σέβη και την αγάπη μου...σ'έχω δεί πολλές φορές εκείνα τα αλησμόνητα (για κάποιους)  χρόνια των A priori...σ'ευχαριστώ κι εσένα προσωπικά, όπως έχω κάνει με πολλούς "παλαιότερους" εμού, χάρη σε σας βρήκαμε τα μονοπάτια λίγο πιό βατά και κάποια παραθύρια μισάνοιχτα στο μουσικό μας διάβα...μακάρι να μπορούσα να τα πω και στον Γιώργο...ας είναι...on the other side...

<<<<< off topic >>>>>

 

<οφ τοπικ>

...αποκαλύφθηκα...! ::)

 

 

δεν αλλάζει τίποτα Ηλία, ο ίδιος ήμουν πάντα...(και εγώ κάποια στιγμή κατάλαβα από τα συμφραζόμενα  :P τι είναι ez.. και να ξέρεις η εκτίμηση και ο σεβασμός είναι και από την πλευρά μου και πολύ χαίρομαι που ακούω ότι κάτι από αυτά που κάναμε έπιασε τόπο)

Η αύρα του Γιώργου είναι κοντά μας....ακόμα και στους ήχους που ανεβάζω καθώς η οικογένειά του μου έκανε την τιμή να μου εμπιστευτεί αρκετά πράγματα από τον εξοπλισμό του

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το πρόβλημά τους είναι το τσιγάρο σαν προϊόν, ή η υγεία?

Οι περισσότερες από τις βλαβερές ουσίες στο τσιγάρο, βρίσκονται στο χαρτί και το μελάνι (η μάρκα είναι γραμμένη πάνω στο χαρτί).

 

Γιατί δεν υποχρεώνονται να χρησιμοποιήσουν κάτι άλλο αντί για χαρτί, και να μην υπάρχει μελάνι πάνω στο τσιγάρο?

 

EDIT:

Να πω επίσης, ότι οι εικόνες στα πακέτα δεν απευθύνονται στο "λογικό-συνειδητό" μέρος του καπνιστή.

Ανάλογες τεχνικές marketing, απευθύνονται στο ασυνείδητο - μη λογικό μέρος του καπνιστή, χρησιμοποιώντας τις αρχές της εσωτερίκευσης μέσω της επανάληψης (που κάνει το συνειδητό μας να μην δίνει καμία σημασία πλέον, αλλά "εγγράφεται" πλήρως στο ασυνείδητο που λειτουργεί εντελώς αντίστροφα).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι περισσότερες καποιες από τις βλαβερές ουσίες στο τσιγάρο, βρίσκονται στο χαρτί και το μελάνι (η μάρκα είναι γραμμένη πάνω στο χαρτί).

 

 

κορεκτεντ...

 

αν ηταν ετσι θα καπνιζαμε ολοι πουρα και τσιμπουκια  ;D και θα ειμασταν αγαδες.... ;D ;D 

 

η αληθεια ειναι οτι ΟΛΑ τα καπνα υφιστανται τοσο ΤΕΡΑΤΩΔΗ χημικη επεξεργασια (με προσθετα,αρωματα κτλ.) που και ΣΚΕΤΟΣ ο καπνος τους ειναι τρομερα βλαμμερος και γεματος χημικα.....φυσικα ακομα και ο ..."ΑΓΝΟΣ" καπνος ειναι ΤΙΓΚΑ στα καρκινογονα και τις βλαβερες ουσιες.

 

στην Αμερικη θυμαμαι καποια εποχη τα τσιγαρα εγραφαν την συσταση...ε για το Camel που καπνιζα εγω ηταν 85% καπνος και ...15%..."additives".... ;D

 

χεσμες δηλ. κοφτο το ρημαδι να γλυτωσεις....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι ΟΛΑ τα καπνα υφιστανται τοσο ΤΕΡΑΤΩΔΗ χημικη επεξεργασια (με προσθετα,αρωματα κτλ.) που και ΣΚΕΤΟΣ ο καπνος τους ειναι τρομερα βλαμμερος και γεματος χημικα.....φυσικα ακομα και ο ..."ΑΓΝΟΣ" καπνος ειναι ΤΙΓΚΑ στα καρκινογονα και τις βλαβερες ουσιες.

Σε αυτό θα συμφωνήσω πλήρως.

Αυτά θα έπρεπε να είχε επάνω το πακέτο σε εικόνες και μηνύματα.

 

"ΠΡΟΣΟΧΗ Ο ΚΑΠΝΟΣ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΪΟΝ

ΕΧΕΙ ΥΠΟΣΤΕΙ ΕΝΤΟΝΗ ΧΗΜΙΚΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΑΘΙΣΤΑ ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ"

 

Αλλά θα έπρεπε κάτι ανάλογο να αναγράφεται και στις περισσότερες συσκευασίες πχ τροφίμων.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αλλά θα έπρεπε κάτι ανάλογο να αναγράφεται και στις περισσότερες συσκευασίες πχ τροφίμων.

 

ηδη υπαρχουν ντιρεκτιβες  που καθοριζουν τα ποσοστα αλατιου,υδρογονωμενων λιπαρων και προσθετων στα επεξεργασμενα τροφιμα ,μην απορρησεις αν συντομα δεις και warnings πανω στα πακετα στα supermarket...

 

αυτο το λυνεις ευκολα παντως : δεν τρως τιποτα που να βγαινει απο κουτι και χανεις και 20 κιλα ,οπως εγω,κανοντας το..... ;D ;D ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμενω ομως οτι το ΤΣΙΓΑΡΟ ειναι σε εντελως ΑΛΛΟ league (ΕΙΝΑΙ τραγικα πιο επικινδυνο)  απο πλευρας επικινδυνοτητας σε σχεση με τα φαγητα,το ποτο ,το οδηγημα και οτιδηποτε αλλο....απλα ο συγκεκριμενος τροπος public awareness ειναι αναποτελεσματικος και ηλιθιος. 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα ο συγκεκριμενος τροπος public awareness ειναι αναποτελεσματικος και ηλιθιος.

Να δεις που σε λίγο καιρό τα πακέτα αυτά θα γίνουν συλλεκτικά.

 

"Έχω Marlboro μάτι, έχεις Prince συκώτι που μου λείπει?"

 

Και στο περίπτερο

 

"Δώσε μου ένα Winston κόκκινο σκληρό με κομμένο δάχτυλο".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω καπνίσει ένα στρέμμα καπνό στα 20 χρόνια που κάπνιζα* και καταλαβαίνω πόσο ανόητο φαίνεται το μέτρο στους καπνιστές.

Όμως το κίνητρο πίσω από την τοποθέτηση των εικόνων δεν είναι η πληροφόρηση ή η "αφύπνιση" του καπνιστή (πρακτικά όλοι ξέρουν) αλλά η δημιουργία εικόνων και συνειρμών αποστροφής στα παιδιά και τους νέους που δεν έχουν ακόμα καπνίσει.

Οι προσπάθειες των διεθνών και των εθνικών οργανισμών να περιορίσουν το κάπνισμα έχουν αποφέρει πολύ σημαντικά αποτελέσματα και υπό αυτή την έννοια δεν αισθάνομαι ότι μπορώ να αμφισβητήσω τις μεθόδους τους.

 

Δείτε και την εικόνα, το κάπνισμα είναι μια συνήθεια που πρακτικά δεν υπήρχε στην αρχή του 20ου αιώνα και γιγαντώθηκε κατά τη διάρκεια του ΒΠΠ.

Σήμερα τα κατά κεφαλή τσιγάρα είναι περίπου στο μισό από ότι ήταν το '98 που τελειώνει το γράφημα. Σε καμιά 20ριά χρόνια ίσως δεν θα υπάρχουν τσιγάρα.

 

(*εδώ και 2-3 χρόνια λαμβάνω νικοτίνη μόνο μέσω πσηφιακού simulation με μπαταρία κλπ)

m4843a2f12.jpg.de982e85728ef596289b530f45e8d22d.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε να βγουν και οι μελέτες για την χρήση των κινητών. ...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου