Προς το περιεχόμενο

Εικόνες στα πακέτα τσιγάρων


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιάννη,

προσυπογράφω και αν και δεν άρχισα εγώ την πολιτικολογία, το λήγω εδώ.

 

Εγώ Γιάννη δεν προσυπογράφω. Δεν είμαι το ίδιο με τον κύριο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

 

 

LK, περίμενα να δω πότε θα παρέμβεις ξανά για το off topic ("παιδιά συζητάμε για την αισθητική των πακέτων εδώ") όπως έκανες μετά το πρώτο γενικότερα περί του καπνίσματος, σχόλιό μου.

Αν είναι να παίξουμε πολιτική, όμως, παίζω κι εγώ και βλέπουμε ποιος κάνει τους πιο πολλούς ρούμπους!  ::)

 

Δεν απευθυνόμουν ΜΟΝΟ σε εσένα, αλλά σε όλους όσους ήταν off topic.

 

Κακώς το πήρες προσωπικά.

Αλλιώς θα έλεγα Tamtam.......δεν θα έλεγα "παιδιά"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ Γιάννη δεν προσυπογράφω. Δεν είμαι το ίδιο με τον κύριο.

 

Πω ρε φίλε, θέλεις να το κάνεις προσωπικό. Δεν θα ακολουθήσω.

 

Επί του θέματος, όμως, θα πω ότι η αισθητική των πακέτω με τις αποτρεπτικές φωτογραφίες

 

α) εφαρμόζεται εδώ και τουλάχιστον δέκα χρόνια στην Ασιατική αγορά απ' όσο γνωρίζω εξ ιδίων

 

β) εντάσσεται μέσα σε ένα γενικότερο πλαίσιο ενοχοποίησης των καπνιστών (γεγονός που εχει επηρεάσει και τους ίδιους -ευτυχώς ή δυστυχώς- ώστε να έχουν αρχίσει έστω και λίγο να σέβονται τους χώρους μη καπνιζόντων

 

γ) δεν αποτελεί γιατρειά καθόλου για έναν heavy smoker ο οποίος θα επιλέξει να παραβλέψει το πακέτο ή να σκεπάσει τις φωτογραφίες, αγοράσιε ταμπακέρα κλπ. - αλλά απευθύνεται αποτρεπτικά μάλλον σε όσους το σκέφτονται να αρχίσουν το κάπνισμα

 

δ) προφανώς και αποτελεί υποκρισία και  σπέκουλα, πάνω στην οποία ποντάρουν και οι βιομηχανίες και το κράτος προκειμένου να αυξήσουν δραματικά τα έσοδά τους από τις ακριβές τιμές των τσιγάρων που αυξάνονται με το πρόσχημα ότι ΄"αν είναι ακριβά, αυτό θα είναι ένας επιπλέον αποτρεπτικος λόγος για έναν νέο να αρχίσει το κάπνισμα"

 

just my two cents ON topic  ;D

 

Edit:

LK, ευχαριστώ για την διευκρίνηση. Νόμισα ότι εγκαλούσες μόνο εμένα σε εκείνη τη φάση (επειδη δεν κατάλαβα με ποιον τρόπο οι πολιτικές για το κάπνισμα είναι άσχετες με την επιλογή των φωτογραφιών αυτών πάνω στα πακέτα, δεν κατάλαβα και ότι έβρισκες πως ήμασταν περισσότεροι off topic).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

δ) προφανώς και αποτελεί υποκρισία και  σπέκουλα, πάνω στην οποία ποντάρουν και οι βιομηχανίες και το κράτος προκειμένου να αυξήσουν δραματικά τα έσοδά τους από τις ακριβές τιμές των τσιγάρων που αυξάνονται με το πρόσχημα ότι ΄"αν είναι ακριβά, αυτό θα είναι ένας επιπλέον αποτρεπτικος λόγος για έναν νέο να αρχίσει το κάπνισμα"

...

 

Τι 2 cents, εσύ το απογείωσες.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου