Προς το περιεχόμενο

Tι είναι το circuit bending;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ ωραίο! Μπράβο.

 

Θελω και εγω να ασχοληθω με το αθλημα και ολο το αναβαλλω. Μου φαινεται ομως οτι τωρα το καλοκαιρι δε μου γλυτωνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τζάμπο έχει πολύ υλικό... με 3-4 ευρώ φτιάχνεις... επιστήμη!

Και αν ξέρεις τα βασικά (δηλαδή να έχεις ξαναπιάσει κολλητήρι στα χέρια σου, να ξέρεις να αναγνωρίζεις την αντίσταση, τους πυκνωτές, τις διόδους, τα μικροτσίπ) μαθαίνεις εύκολα και τα υπόλοιπα.

Έχω το βιβλίο του Ghazala σε PDF που είναι ένας πολύ καλός οδηγός στην μετατροπή των κυκλωμάτων, μπορώ να βάλω λινκ εδώ στο φόρουμ να το κατεβάσετε από rapidshare;

 

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε και λέμε:

το βιβλίο του Ghazala http://www.sendspace.com/file/j0zjbo

το βιβλίο του Collins, Handmade electronic music (πρώτη έκδοση) http://www.sendspace.com/file/tmpdrw

και ένα αφιέρωμα από το make magazine http://www.sendspace.com/file/892sj7

 

Καλή ανάγνωση!

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ ευχαριστούμε πολύ για τα βιβλία {δεν ξέρω αν επιτρέπεται να φαίνονται δημόσια τα λίνκς}

 

πολύ ωραίο το "παιχνιδάκι" σου. Συγχαριτήρια~!

 

Θα μπορούσες να μας περιγράψεις λίγο τη διαδικασία που ακολούθησες στη σύνθεση του κομματιού; Δλδ πήρες σάμπλς απο το γκέημμπόη και έκανες το αρέντζμέντ ή πρόκειται για κάποιο τζαμάρισμα πάνω από έτοιμες μελωδιες και ρυθμούς;

 

{κάποια στιγμή θα ανεβάσω κ εγώ δείσμα του SA2 και ίσως μπορέσω και απο SK1 φίλου, αν και απο αυτά στο youtube υπάρχουν άπειρα...}

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

christabel_ πολύ ενδιαφέρουσα η δουλειά σου, θα προσπαθήσω να την παρακολουθήσω και θα διάβαζα με ιδιαίτερη χαρά το τελικό αποτέλεσμα της διπλωματικής σου.

Είχα ανεβάσει παλαιώτερα ενα μικρό άρθρο για το circuit bending αλλά δεν το βρίσκω αυτή τη στιγμή.  :-[

 

 

{toneless, C_S_M_O_S kai vangelisofras, ta greenglish apagoreyontai} ;D ;D ;D

 

Ευχαριστώ για την υπομονή να διορθωθεί το κείμενό μου...  ::)

Μίλτο με ξέχασες ρε...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ρε Toneless, αν το βρεις αυτό το άρθρο που χες γράψει με ενδιαφέρει...

 

Τα βιβλία υπάρχουν διαθέσιμα για κατέβασμα δωρεάν (έτσι τα βρήκα και εγώ, από νόμιμο σάιτ με e-books). Οπότε νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα για τα λινκς. Δεν είμαι και σίγουρη βέβαια. Στην τελική δεν τα εμπορεύομαι, και επίσης η DIY ιδεολογία του circuit-bending θα έπρεπε να επεκτάται και στη δωρεάν παιδεία-γνώση! Οπότε απλά μοιράζομαι τη γνώση!

 

Για το κομμάτι: Έβαλα το software στο GameBoy (Nanoloop λέγεται, το αγοράζει κανείς και μέσω ίντερνετ) και το συνέδεσα πάνω στο πιανάκι με line in (mono). Έφτιαξα το beat στο κανάλι 'noise' του Nanoloop, τα μπάσα στο 'rectangular' και κάποια άλλα κλικ στο 'custom wave form'. Το έβαλα να παίζει μέσω του πιάνο και ρύθμισα την ένταση από το ποτενσιόμετρο που προσέθεσα στο line in. Έβαλα το GameBoy να παίζει το ίδιο pattern και έπαιζα στο πιανάκι τη μελωδία. Όταν σταμάταγα, άλλαζα τις παραμέτρους στο GameBoy (delay, pitch envelope, arpeggios κλπ). Προς το τέλος πείραζα το ποτενσιόμετρο της έντασης συν κάποιες αντιστάσεις με επαφή.

 

Στο YouTube έχει πράγματι άπειρα βιντεάκια... Έχει και κάποια απίστευτα καμμένα βέβαια... Αλλά πάντα είναι ωραίο να ακούς πώς εξελίσσεται το circuit-bending, και άλλωστε υπάρχουν πολλοί τρόποι να bendάρεις το όργανο. Με αυτόν τον τρόπο καθένα είναι διαφορετικό. Άρα... περιμένουμε δείγματα από τα SA2 και SK1!

 

Γενικά δεν ασχολείται πολύς κόσμος στην Ελλάδα να γράψει μουσική με αυτόν τον τρόπο... Έχω μιλήσει με πάρα πολύ λίγους και πραγματικά αναρωτιέμαι αν απλά κανείς δεν γνωρίζει για το CB ή αν το σνομπάρουν/δεν το προτιμούν/θεωρούν βλακεία ή κάτι τέτοιο... Πάντως έχει ενδιαφέρον να είσαι ο μοναδικός βιρτουόζος σε ένα όργανο...Να ξέρεις τις δυνατότητές του και να τις εξαντλείς!

 

 

 

 

 

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου