Προς το περιεχόμενο

Επιλογή ´φτηνού´ μπάσου


nklshp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!!!

Ήρθε η ώρα να ανοίξω το πρώτο νήμα μου στο Noiz.

Πρόσφατα απέκτησα καινούργια κάρτα ήχου, Cubase , MIDI keyboard και αποφάσισα σιγά σιγά να ξεκινήσω τις ηχογραφήσεις. Με τα πλήκτρα δεν το ´πολυεχω' , σκέφτηκα λοιπόν να αγοράσω το πρώτο μου μπάσο.

Θα πρεπει να ειναι φθηνό, ευκολοπουλητο και vintage φιλοσοφίας, προτιμώ φεντεροειδή, δεν παίζω metal.

 

Το πρώτο μου δίλημμα ειναι jazz bass η precision. Μάλλον κατέληξα διαβάζοντας και ακούγοντας στο net στο jazz bass, ως πιο ευέλικτο απο τα δυο (δε μου αρέσει η ιδέα του j-p).

 

Στη συνέχεια δεύτερο δίλημμα  Squier affinity ή vintage modified.

 

Το προηγούμενο Σάββατο πήγα στον Νάκα και τα έψαξα λίγο, χωρίς να τα κούμπωςω σε ενισχυτή. Παρατήρησα οτι είχαν τις ίδιες γέφυρες και κλειδιά. Το affinity είχε ελαφρύτερο alder σώμα και το vm βαρύτερο maple., δεν ειμαι όμως σίγουρος εαν είχαν το ίδιο σχήμα (πάχος). Κατα τύχη μάλλον, το affinity ήταν πιο εύκολοπαιχτο, καλύτερα σεταρισμενο. Η βαφή του μπράτσου στο VM ήταν ομορφότερη, αλλά με ξενέρωνε επειδή ήταν παχιά.

Με τα ηλεκτρικά δεν ασχολήθηκα σκοπεύω να τα αλλάξω άμεσα και να αρχίσω τα πειράματα... Σε δεύτερη φάση εαν αρχίσω να το χρησιμοποιώ σκέφτομαι να αλλάξω γεφυρα και κλειδιά. Στόχος μου εαν ασχοληθώ να χτίςω με αρχική βάση το μπασακι που θα αγοράσω, ένα καλό partcaster vintage specs,  με τελευταίο στάδιο όταν ωριμάσω... την αγορά σώματος και neck ( έχω ήδη εμπειρία απο τη συναρμολόγηση μιας Tele partcaster).

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε jazz bass affinity.

Είχα πιάσει ένα στου Νάκα και μου είχε αρέσει.

Αφού θα το σκαλίξεις καλύτερα όχι το vm

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε jazz bass affinity.

Είχα πιάσει ένα στου Νάκα και μου είχε αρέσει.

Αφού θα το σκαλίξεις καλύτερα όχι το vm

Την ίδια ακριβώς σκέψη έχω κάνει... αλλά δεν έχω καμία εμπειρία απο μπάσα, Ψάχνω μια φθηνή και  καλή βάση για σκάλισμα... και απόκτηση εμπειριών...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν είσαι βασικά κιθαρίστας όπως βλέπω το αβαταρ, τότε πιθανότατα θα μείνεις μ αυτό όπως είναι για πάντα.

Ετσι σκεφτόμουν και εγώ πριν 8 χρονια και σε μια στιγμή αδυναμίας πήρα τυφλά από ebay ένα ουσιαστικά άγνωστο 5άρι και άταστο με ό,τι προκύψει και ενδεχόμενες μελλοντικές προοπτικές.

Από τότε είμαι με δαύτο όπως ήταν...

Αλλά ένα αφινιτάκι πολύ θα το ήθελα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα σου έλεγα το affinity- ας πούμε ότι ηχητικά είναι πιο κοντά στο "πρωτότυπο". Καλή η σκέψη σου για αλλαγή κλειδιών/γέφυρας, γιατί αυτά που έχει επάνω- ναι μεν δεν χάνουν- αλλά σαν μέταλλα είναι... τσίγκος. θα δεις αλλαγή στον ήχο μόλις τα αλλάξεις, σου μιλώ εκ πείρας.

 

Και οι μαγνήτες (και στα δύο μοντέλα) δεν λένε και πολλά πράγματα. Βέβαια, να αλλάξεις τα κλειδιά, τη γέφυρα και ένα σετ μαγνήτες της προκοπής, θα ρίχνεις συνέχεια λεφτά- νομίζω ότι βρίσκεις ένα mexico ή Japan μεταχειρισμένο jazz και γλυτώνεις τη φασαρία  ;)

Θα σου έρθει πάνω - κάτω, στην ίδια τιμή.

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα το affinity- ας πούμε ότι ηχητικά είναι πιο κοντά στο "πρωτότυπο". Καλή η σκέψη σου για αλλαγή κλειδιών/γέφυρας, γιατί αυτά που έχει επάνω- ναι μεν δεν χάνουν- αλλά σαν μέταλλα είναι... τσίγκος. θα δεις αλλαγή στον ήχο μόλις τα αλλάξεις, σου μιλώ εκ πείρας.

 

Και οι μαγνήτες (και στα δύο μοντέλα) δεν λένε και πολλά πράγματα. Βέβαια, να αλλάξεις τα κλειδιά, τη γέφυρα και ένα σετ μαγνήτες της προκοπής, θα ρίχνεις συνέχεια λεφτά- νομίζω ότι βρίσκεις ένα mexico ή Japan μεταχειρισμένο jazz και γλυτώνεις τη φασαρία  ;)

Θα σου έρθει πάνω - κάτω, στην ίδια τιμή.

Η αλήθεια ειναι οτι μου αρέσει η φασαρία...Οι αναβαθμίσεις θα γίνουν μόνο εαν το χρησιμοποιώ, με εξαίρεση ισως τους μαγνήτες, που μπορεί να γίνει άμεσα, εαν βρω κάτι ενδιαφέρον στις αγγελίες. Εαν προοδεύσω... θα  χρησιμοποιήσω τα parts  σε νέο project και θα επαναφέρω το affinity στην αρχική του μορφή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι μαγνήτες (και στα δύο μοντέλα) δεν λένε και πολλά πράγματα. Βέβαια, να αλλάξεις τα κλειδιά, τη γέφυρα και ένα σετ μαγνήτες της προκοπής, θα ρίχνεις συνέχεια λεφτά- νομίζω ότι βρίσκεις ένα mexico ή Japan μεταχειρισμένο jazz και γλυτώνεις τη φασαρία  ;)

Θα σου έρθει πάνω - κάτω, στην ίδια τιμή.

 

χωρίς διάθεση ειρωνίας, τα japan μεταχειρισμένα που τα βρίσκει κάποιος (και σε αντίστοιχη τιμή με τα μεξικάνικα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς διάθεση ειρωνίας, τα japan μεταχειρισμένα που τα βρίσκει κάποιος (και σε αντίστοιχη τιμή με τα μεξικάνικα);

Κάποτες είχα πάρει ένα μεξικάνικο precision από το states με συνολικό κόστος (τιμή+μτφ+τελωνεία)  300 € (μέσω ebay).

Τώρα για Japan ...

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου πρότεινα  Sire Marcus Miller,  περίπου 400 €  στον Θωμά, εχει πάρει φίλος μου 5άρι και είναι πολύ αξιόλογο όργανο....και όμορφο....και δε νομίζω να χρειαστεί ανβαθμιση...τσέκαρε τα. ;)

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα σου πρότεινα  Sire Marcus Miller,  περίπου 400 €  στον Θωμά, εχει πάρει φίλος μου 5άρι και είναι πολύ αξιόλογο όργανο....και όμορφο....και δε νομίζω να χρειαστεί ανβαθμιση...τσέκαρε τα. ;)

Καλη η πρόταση σου, χάζευα τα V7 στον Θωμά την προηγούμενη βδομάδα. Τα πειράματα και τις αναβαθμίσεις όμως δεν νομίζω να τις αποφύγω. ::)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου