Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κλαβιέ Yamaha p115


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Εδώ και περίπου 6 μήνες έχω αγοράσει καινούργιο ένα stage piano yamaha p115.

 

Τον τελευταίο καιρό βλέπω ότι κάποια πλήκτρα αντιμετωπίζουν ένα προβληματάκι.

Το touch δεν είναι όπως όλα τα υπόλοιπα. Το πλήκτρο έχει χάσει κάπως την σταθερότητα του.

Για να γίνω πιο κατανοητός, υπάρχει ένα μικρό κενό ανάμεσα στο πάτημα με το δάχτυλο και στη στιγμή που θα νιώσω το πλήκτρο να πατιέται. Επίσης κάνει ένα μικρό θόρυβο σε σχέση με τα υπόλοιπα, από τον οποίο και κατάλαβα το πρόβλημα.

Το πρόβλημα εμφανίζεται σε κάποια πλήκτρα, και συγκεκριμένα πιο έντονα σε ένα.

 

Έχετε κάποια ιδέα εάν το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο σε μενα ή γενικά σε τέτοια low budget πιάνα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Εδώ και περίπου 6 μήνες έχω αγοράσει καινούργιο ένα stage piano yamaha p115.

 

Τον τελευταίο καιρό βλέπω ότι κάποια πλήκτρα αντιμετωπίζουν ένα προβληματάκι.

Το touch δεν είναι όπως όλα τα υπόλοιπα. Το πλήκτρο έχει χάσει κάπως την σταθερότητα του.

Για να γίνω πιο κατανοητός, υπάρχει ένα μικρό κενό ανάμεσα στο πάτημα με το δάχτυλο και στη στιγμή που θα νιώσω το πλήκτρο να πατιέται. Επίσης κάνει ένα μικρό θόρυβο σε σχέση με τα υπόλοιπα, από τον οποίο και κατάλαβα το πρόβλημα.

Το πρόβλημα εμφανίζεται σε κάποια πλήκτρα, και συγκεκριμένα πιο έντονα σε ένα.

 

Έχετε κάποια ιδέα εάν το πρόβλημα εμφανίζεται μόνο σε μενα ή γενικά σε τέτοια low budget πιάνα;

 

 

Kατά την γνώμη μου δεν είναι σύνηθες φαινόμενο. Οχι.

Είναι κάτι που μου έχει τύχει και σε ακριβότερο κλαβιέ και τώρα τι να εικάσουμε.

Μου είχε τύχει παλιά με άλλης εταιρείας synth να ανοιξω το κουτι και να είναι χαλαρωμένα 2 πλήκτρα.

Πήγα και το άλλαξα, με δυσκολέψανε λιγο, αλλά...................... τους έκανα μια προσφορά που δεν μπορούσαν να αρνηθούν λολ

 

Μπορεί να είναι κακό treating της συσκευασίας κατά το shipment, μπορεί να είναι αστοχία, μπορεί να είσαι και λιγο brutal στο παιξιμο  π.χ. οσο πέρναγαν τα χρόνια ήμουν λίγο πιο προσεκτικος και εγώ γιατι πορωνόμουν καμμια φορα και τα ζόριζα τα πλήκτρα που έπεφταν ανα καιρους στα χέρια μου., δεν ξέρω αν το μεταφέρεις.

 

Έχω επισης ενα midi keyboard με βαρυκεντρισμένα πληκτρα που πραγματικά του έχω φερθει πολύ βάναυσα και το πετάω οπου να ναι γιατι ειναι και φθηνό και όμως είναι σκύλος. Δεν το περίμενα, ανταποκρίνονται όλα λες και το πήρα εχθές.

 

Τυχαίνουν αυτά.

Για πρώτη φάση λογικά επειδή θα είναι στην εγγύηση καλό είναι να το πάς απο το service

Δεν είναι και φθηνό σχετικά.

 

Δεν το έχεις και πολύ καιρό και εξαρτάται και απο την χρήση.

Αμα στην αρχή ηταν εντάξει και μετα το παρουσίασε πιθανώς να τα ζορίζεις και λιγο.

Και να χαλάρωσαν στα πλήκτρα τα ελατηριάκια που έχουν στην αρχή τους και να είναι έτοιμα να σπάσουν στα συγκεκριμένα πλήκτρα.

 

Μην στεναχωριέσαι πάντως, συμβαίνει και στους καλύτερους :-)

Από εκεί και πέρα, αμα δεν σε καλύψει η εγγύηση και πούν οτι είναι θεμα χρησης, ε, πάλεψε το λίγο ευγενικα και το πολυ πολύ ζήτησε ένα κοστολόγιο για να στα επισκευάσουν, ρώτα και έξω σε κανα μάστορα, αλλά καλύτερα εκεί. Μήπως σου κάνουν μια έκπτωση στο σέρβις επειδή είναι καινούργιο.

Διπλωματία καλύτερα. Μπορεί και να στο καλύψουν για να μην στεναχωρήσουν τον πελάτη χωρίς πολλά πολλά.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω επισης ενα midi keyboard με βαρυκεντρισμένα πληκτρα που πραγματικά του έχω φερθει πολύ βάναυσα και το πετάω οπου να ναι γιατι ειναι και φθηνό και όμως είναι σκύλος. Δεν το περίμενα, ανταποκρίνονται όλα λες και το πήρα εχθές.

 

Έτσι από περιέργεια, ποιό πλήκτρο είναι το λεγόμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι από περιέργεια, ποιό πλήκτρο είναι το λεγόμενο;

 

η περιέργεια σκότωσε τη γάτα φίλε μου. Αλλά επειδή είσαι εσύ θα στο πω.  Είναι ένα keystation.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η περιέργεια σκότωσε τη γάτα φίλε μου. Αλλά επειδή είσαι εσύ θα στο πω.  Είναι ένα keystation.

 

Θενκς γιου για το ινφο. Ευτυχώς είμαι αρσενικό οπότε και να ήμουν γατί, δεν θα με σκότωνε η περιέργεια χιχιχοχο.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου