Προς το περιεχόμενο

(very) Old Pine Stratocaster


alderbody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανέρχομαι με ένα Overdub όπου η λούπα απο κάτω είναι απο το σετάπ vox-boss reverb, αλλά το "απο πάνω" είναι απο guitar rig (twin reverb τσίτα).

Η strat καρφί με εναλλαγή των θέσεων του διακόΦτη.

 

Συγχωρήστε μου την ιεροσυλία (δολοφονία ιερού riff), αλλά όταν παίζεις κανα εικοσάλεπτο την εβδομάδα μέχρι να φύγουν ...οι σκουριές απο τις κλειδώσεις τελειώνει και ο χρόνος...

Strangest_Brew.mp3

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και λίγο σκέτο guitar rig, πάλι και καλά τέρμα twin reverb με neck pickup.

Πολύ ωραίος. Κανονικότατος, ωραιότατος ήχος στρατ.

 

Και κάτι άλλο: Πες μου εσύ τώρα ποιος θα ήταν σε θέση να καταλάβει ότι αυτό που ακούμε είναι ψηφιακό μόντελινγκ μέσα σε μια μίξη; Εγώ προσωικά ακούω ένα "σωστό" φέντερ ήχο (amp+guitar).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν το κατάλαβες? μπάμ κάνει το κενό στα 2,36ΚΗz...

 

Ντάξει πέραν πλάκας, η διαφορά είναι στην αίσθηση του παιξίματος στον πραγματικό κόσμο.

Μην ξεχνάς οτι ηχογραφώντας ένα 100% αναλογικό setup το κάνεις πάλι ψηφιακό, οπότε μία απο τα ίδια παίρνεις.

 

Άλλωστε για να πετύχεις με τέτοια άνεση ήχο απο τσιτωμένο twin είναι λίγο επιστημονική φαντασία.

Άσε που και να το πετύχεις, μετά δεν θα έχεις καθόλου ακοή...    :o

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθές λοιπόν βρήκα ενα "κενό" και έστησα μάνι μάνι το Voxάκι (AC4TV) και το Boss-Fender Reverbάκι, και με το Sennheiser κρεμασμένο μπροστά στο μεγάφωνο έγραψα μερικά ..."σκαλίσματα".  ;D

 

Το κακό είναι οτι λόγω βιασύνης ξεχάστηκα κι έσωσα το αρχικό δείγμα (ένα ολιγόλεπτο ...ξεχαρμάνιασμα) σε A-Law και βγήκε λίγο τραγικό ποιοτικά (χαμηλό sample rate κλπ), και παρόλο που τα κλιπάκια που έβγαλα σώθηκαν σε νορμάλ ποιότητα, είναι ψιλο-χοντρο_κάπως ηχητικά...

 

Υπόσχομαι στην επόμενη ..απόπειρα (απόντως του μπόμπιρα) να είμαι πιο προσεκτικός.

 

Δεν τα έκανα mp3 για να μην "χάσουν" κι άλλο, οπότε λόγω wav θα τα ρίξω σε χωριστά posts για να τα "σηκώσει".

 

Το πρώτο είναι με τον Vox στα 4Watt, Volume - Tone περίπου στη μέση, full fat mode στο voicing, και η Strat μέσω του Reverb σε όλες τις θέσεις.

 

οκ είναι.

αν και για μενα too much distorted.

Νομίζω ότι μπορεί να βγεί πολύ καλύτερος (για μένα πάντα) ήχος από το σύνολο.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ είναι.

αν και για μενα too much distorted.

Νομίζω ότι μπορεί να βγεί πολύ καλύτερος (για μένα πάντα) ήχος από το σύνολο.

 

 

έχεις δίκιο.

Βγαίνει και ωραίος καθαρός ή/και με ψιλοearly breakup.

Απλά λόγω έλλειψης χρόνου έπεσα με τα μούτρα στα "γκάζια" για ...ξεθόλωμα!  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου