Προς το περιεχόμενο

Mπορεί ο καθένας να μάθει να τραγουδάει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, έχω μία (χαζή θα έλεγα) απορία. Μπορεί ο καθένας να μάθει να τραγουδάει, σε επίπεδο που να μπορεί να υποστηρίξει κομμάτι από την αρχή μέχρι το τέλος;

 

Η ερώτηση στην ουσία αφορά εμένα. Θα ήθελα να μάθω να τραγουδάω (και να παίζω κιθάρα ταυτόχρονα). Μπορώ να πιάσω νότες με τη φωνή μου, τα αναπαράγω μελωδίες από άλλα όργανα και να τραγουδάω τις ιδέες μου. Μπορώ επίσης να μπω ''σωστά'' σε ένα κομμάτι ανάλογα με το τι παίζει στα ρυθμικά. Το πρόβλημα μου είναι η χροιά. Μπορώ να μάθω να τραγουδάω και κάπως να γίνει υποφερτή η φωνή μου και γιατί όχι να τραγουδάω ολόκληρα κομμάτια; Δηλαδή, φτιάχνεται ή μπορεί να ξεπεραστεί το πρόβλημα της χροιάς; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χροιά μας ακούγεται σε όλους μας (στα δικά μας αυτιά) τουλάχιστον γελοία.

 

Αλλά ακόμη και να είναι όντως παράξενη, τόσοι και τόσοι έκαναν καριέρα με περίεργη χροιά,

Μη μασάς. Λέγε τα σωστά και ΚΥΡΙΩΣ με χαρακτήρα και θα είσαι μια χαρά.

 

Να π.χ. εδώ έκανε αυτή καριέρα, μη μασάς:

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, απλά δεν ήθελα να γραφτώ για μαθήματα φωνητικής και ο δάσκαλος να πεθάνει στα γέλοια με αυτό που θα ακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, απλά δεν ήθελα να γραφτώ για μαθήματα φωνητικής και ο δάσκαλος να πεθάνει στα γέλοια με αυτό που θα ακούσει.

Αν του συμβει κατι τετοιο θα ειναι για γελια ο ιδιος. Μη μασας.

Να π.χ. εδώ έκανε αυτή καριέρα

Της ειχε ετοιμασει τον δρομο  Eartha Kitt

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χροιά είναι θέμα γούστου, το θέμα είναι το αυτί, εάν δηλαδή ακούς σωστά.

Αυτό είναι και το μεγαλύτερο πρόβλημα ,διορθώνεται αλλά είναι δύσκολο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που συνήθως είναι αστείο όταν τραγουδάει κάποιος είναι να καταλαβαίνεις ότι προσπαθεί να μιμηθεί κάποιον άλλο. Στην καλύτερη περίπτωση ακούς μίμηση, στη χειρότερη κακή μίμηση. Σε κάθε περίπτωση, αυτό που ακούς ΔΕΝ είναι ο άνθρωπος που τραγουδάει.

 

Θα έδεινα τα πάντα (λέμε τώρα...) να είχα τη χροιά του Julio Iglesias. Πιστεύω όμως ότι όταν θα πρωτοάρχισε να τραγουδά μπορεί εκείνος αντίστοιχα να έδινε τα πάντα για να είχε τη χροιά κάποιου άλλου! Τελικά έκανε καριέρα με τη δική του καταπληκτική φωνή. Α, και για κάποιους μπορεί η φωνή του να είναι αστεία ή σπαστική ή κουραστική ή μονότονη ή....

 

 

Αν μου επιτρέπεις, υπάρχουν κάποια σημεία στα οποία θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός.

1. Να τραγουδάς τα κομμάτια εκεί που "σε παίρνει" και όχι εκεί που τα λέει ο αρχικός εκτελεστής τους. Θα δεις στη πορεία ότι κάποιοι τραγουδιστές τραγουδούν ακριβώς πάνω στη δική σου φωνή. Όταν θα λες τραγούδια τους στη δική τους τονικότητα η χροιά σου θα είναι καλύτερη από ό,τι συνήθως. Εμένα πχ ο Κότσιρας μου κάθεται μια χαρά στη φωνή μου, τον Νταλάρα τον βλέπω (τονικά) με το κυάλι.

( Τονίζω εδώ ότι σε κάθε περίπτωση πρέπει να τραγουδάς εντός της έκτασής σου και για λόγους ερμηνείας αλλά και για λόγους υγείας, οκ; )

 

2. Αν τραγουδάς αγγλικά / γαλλικά κλπ, πρόσεξε το θέμα της προφοράς. Ναι, και πάλι ένας είναι ο Julio που τραγουδάει με τόλμη και γοητεία "δερζ ε ματζικαλ σκάι ιν δε μπιουτιφουλ νάιτ" (αν το πούμε εμείς θα ακούγεται σαν Θώδη στο αρσενικό της, με όλη τη συμπάθεια που της έχω... ). Καλή προφορά χωρίς υπερβολές στον ξένο στοίχο έχει μεγαλύτερη αξία από την χροιά.

 

Αν τελικά έχεις ΤΟΣΟ πολύ ιδιαίτερη χροιά, ε, σκέψου ότι μπορεί να είσαι προικισμένος και να μην το εκτιμάς, τι να πω....  Αρκεί να βρεις το δικό σου στυλ.

 

Σε κάθε περίπτωση αυτό που αρχικά και αυτόματα εισπράττει το κοινό από τον τραγουδιστή - άσχετα με τη χροιά της φωνής - είναι η αυτοπεποίθηση που εκπέμπει.

 

Καλή επιτυχία σε όποιο επόμενο βήμα σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Θα κοιταξω να βρω κάποιον καλό δάσκαλο στην αθήνα, να μου δείξει μερικά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η χροιά δεν έχει σημασία ότι και να λένε οι δογματικοί των ειδών, το μόνο που έχει πολυ σημασία ειναι να μην είμαστε φαλτσοι. Και φυσικα έρχεται με εξασκηση και αφοσίωση αρκεί να το θέλεις. Όλοι μπορούν να τραγουδήσουν σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η χροιά έχει σημασία ότι και να λένε οι δογματικοί των ειδών, αλλα αυτο που έχει την περισσοτερη σημασία ειναι να μην είμαστε φαλτσοι.

 

fixed.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'την αλλη το φαλτσο ειναι σχετικο, μπορει ο τραγουδιστης να κουρδιζει σε πυθαγορειο συγκερασμο για ιστορικα ενημερωμενη ερμηνεια για τα παλια κομματα ή σε εξελιγμενα μικροδιαστηματα που δεν καταλαβαινουμε για free jazz  ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου