Προς το περιεχόμενο

Boss Metal Zone MT-2 MOD


Ledge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Μιας και υπάρχει πολύς κόσμος που πουλάει το συγκεκριμένο πετάλι σε χαμηλή τιμή στις αγγελίες, θεωρώντας το τελείως άχρηστο και το οποίο δεν παίρνει κανείς, αποφάσισα να γράψω πως γίνεται το "bogner" mod. Σχετικά εύκολα και με μικρό κόστος, μπορεί κάποιος να μετατρέψει το πετάλι αυτό σε ένα πολύ πιο καθαρό και εύελικτο πετάλι. Το mod, όπως και το βίντεο σύγκρισης δεν είναι δικά μου, αλλά το έχω εφαρμόσει σε δικό μου πετάλι και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Το mod προϋποθέτει μια σχετική εμπειρία με ηλεκτρονικά, να μπορεί κάποιος να ξεκολλάει υλικά από μια πλακέτα, να μπορεί να κολλάει καινούρια, καθώς και να αναγνωρίζει τί είναι το κάθε στοιχείο, πχ. πυκνωτής, αντίσταση κλπ. Αν δεν υπάρχει η σχετική εμπειρία, θα πρότεινα να ασχοληθείτε πρώτα με μια άχρηστη πλακέτα για εξάσκηση, αφού φυσικά δείτε διάφορα βίντεο τύπου "how to solder/how to desolder", όπως και να διαβάσετε σχετικά με τα στοιχεία κάποια πράγματα.

Θα χρειαστείτε ένα κολλητήρι, καλάι, ταινία αποκόλλησης καλάι και τα υλικά που αναγράφονται παρακάτω. Θα τα βρείτε σε καταστήματα με ηλεκτρονικά.

Αφού λοιπόν ανοίξετε το καπάκι στο πίσω μέρος του πεταλιού, βγάλτε με προσοχή την πλακέτα έξω -είναι συνδεμένη με τα Pots, οπότε προσοχή. Στο πάνω μέρος της πλακέτας που είναι τα διάφορα υλικά π.χ. πυκνωτές, αντιστάσεις, τρανζίστορ κλπ. θα δείτε σημειωμένο δίπλα από κάθε στοιχείο μια κωδική ονομασία πχ τύπου C35 ή R46 κλπ. C σημαίνει capacitor:πυκνωτής, R resistor: αντίσταση, D diode δίοδος.

Αναγράφω τα στοιχεία που πρέπει να αλλάξουν:

C35 αφαιρείται τελείως

C34 αντικαθίσταται από έναν πυκνωτή 47nf

C36 αντικαθίσταται από έναν πυκνωτή 1uf

D3 αντικαθίσταται από ένα κόκκινο led 3mm (προσοχή στην πολικότητα)

D4 αντικαθίσταται από δίοδο 1n4001 ή από επίσης κόκκινο led 3mm (σε περίπτωση που δεν βρείτε δίοδο 1n4001)

R46 αντικαθίσταται από μια αντίσταση 2,7k

Για τους πυκνωτές προμηθευτείτε είτε film, είτε πολυεστερικούς και ΟΧΙ ηλεκτρολυτικούς (οι ηλεκτρολυτικοί έχουν πολικότητα, και θα έχετε θέματα προσανατολισμού των στοιχείων)

Αφού τελειώσετε, τοποθετείτε πάλι την πλακέτα όπως ήταν και τοποθετείτε το καπάκι.

Παραθέτω και το βίντεο σύγκρισης που ανέβασε κάποιος στο youtube. Καλή διασκέδαση και για τυχόν απορίες, μη διστάσετε.

υ.γ. στο βίντεο ο τύπος έχει αλλάξει το led του πεταλιού με μπλε. Είναι καθαρά για λόγους εμφάνισης, δεν επηρεάζει τον ήχο.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα πεταλια της Βοss ειναι μια εξαιρετικη βαση για μετατροπες, καποιες εκ των οποιων τα ανεβαζουν σε αλλο επιπεδο, αντιστοιχο πολλων boutique κατασκευαστων, με κλασμα του κοστους. Προσωπικα απο τα 5 Boss πεταλια που εχω στην πεταλιερα μου εχω μονταρει τα 4 (το Chorus CE2 δεν χρειαζεται καμμια μετατροπη) και το αποτελεσμα ειναι εξαιρετικο. ΥΠαρχει μαλιστα στην αλλη μερια του ατλαντικου τυπος που πουλαει ετοιμες mods για παρα πολλα ευρεως διαδεδομενα πεταλια και σου στελνει ολα τα απαραιτητα για την μετατροπη με μικρο κοστος σπιτι σου. Ισως οι περισσοτεροι να τον ξερετε ηδη:

 

Monte Allums Mods - Pedal Mods, Pickguard Shields & eNut Tuning System

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα. Και μόνο τους φθηνούς πυκνωτές να αντικαταστήσεις, μπορείς να δεις μια κάποια βελτίωση. Μία από τις απλές μόντες που μπορεί να γίνει σε αναλογικά πετάλια distortion-overdrive είναι η αλλαγή διόδων με led ή με διόδους γερμανίου (σχετικά δυσεύρετες)  ή τοποθέτηση 2 διόδων σε σειρά στη θέση της αρχικής. Η αλλαγή επίσης σε τιμές αντιστάσεων μπορεί να βελτιώσει το αποτέλεσμα. Ποιά πετάλια έχεις μοντάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία από τις απλές μόντες που μπορεί να γίνει σε αναλογικά πετάλια distortion-overdrive είναι η αλλαγή διόδων με led ή τοποθέτηση 2 διόδων σε σειρά στη θέση της αρχικής.

 

Αγαπημένη επιλογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Πολύ ενδιαφέρον θέμα!

 

Ερώτηση : Που μπορώ να βρω κάποιον που να κάνει τέτοιες μετατροπές στο metalzone ? Είμαι άσχετος με τα ηλεκτρονικά και δεν με ψήνει να πιάσω κολλητήρι και να πειραματιστώ πάνω στο mt-2 μου.

 

Κόστος περίπου για αυτά τα mods  ? Ειδικά για το metalzone ?

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Πολύ ενδιαφέρον θέμα!

 

Ερώτηση : Που μπορώ να βρω κάποιον που να κάνει τέτοιες μετατροπές στο metalzone ? Είμαι άσχετος με τα ηλεκτρονικά και δεν με ψήνει να πιάσω κολλητήρι και να πειραματιστώ πάνω στο mt-2 μου.

 

Κόστος περίπου για αυτά τα mods  ? Ειδικά για το metalzone ?

 

Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα. Εαν θες μπορω να στην κάνω την μετατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Μιας και υπάρχει πολύς κόσμος που πουλάει το συγκεκριμένο πετάλι σε χαμηλή τιμή στις αγγελίες, θεωρώντας το τελείως άχρηστο και το οποίο δεν παίρνει κανείς, αποφάσισα να γράψω πως γίνεται το "bogner" mod. Σχετικά εύκολα και με μικρό κόστος, μπορεί κάποιος να μετατρέψει το πετάλι αυτό σε ένα πολύ πιο καθαρό και εύελικτο πετάλι. Το mod, όπως και το βίντεο σύγκρισης δεν είναι δικά μου, αλλά το έχω εφαρμόσει σε δικό μου πετάλι και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Το mod προϋποθέτει μια σχετική εμπειρία με ηλεκτρονικά, να μπορεί κάποιος να ξεκολλάει υλικά από μια πλακέτα, να μπορεί να κολλάει καινούρια, καθώς και να αναγνωρίζει τί είναι το κάθε στοιχείο, πχ. πυκνωτής, αντίσταση κλπ. Αν δεν υπάρχει η σχετική εμπειρία, θα πρότεινα να ασχοληθείτε πρώτα με μια άχρηστη πλακέτα για εξάσκηση, αφού φυσικά δείτε διάφορα βίντεο τύπου "how to solder/how to desolder", όπως και να διαβάσετε σχετικά με τα στοιχεία κάποια πράγματα.

Θα χρειαστείτε ένα κολλητήρι, καλάι, ταινία αποκόλλησης καλάι και τα υλικά που αναγράφονται παρακάτω. Θα τα βρείτε σε καταστήματα με ηλεκτρονικά.

Αφού λοιπόν ανοίξετε το καπάκι στο πίσω μέρος του πεταλιού, βγάλτε με προσοχή την πλακέτα έξω -είναι συνδεμένη με τα Pots, οπότε προσοχή. Στο πάνω μέρος της πλακέτας που είναι τα διάφορα υλικά π.χ. πυκνωτές, αντιστάσεις, τρανζίστορ κλπ. θα δείτε σημειωμένο δίπλα από κάθε στοιχείο μια κωδική ονομασία πχ τύπου C35 ή R46 κλπ. C σημαίνει capacitor:πυκνωτής, R resistor: αντίσταση, D diode δίοδος.

Αναγράφω τα στοιχεία που πρέπει να αλλάξουν:

C35 αφαιρείται τελείως

C34 αντικαθίσταται από έναν πυκνωτή 47nf

C36 αντικαθίσταται από έναν πυκνωτή 1uf

D3 αντικαθίσταται από ένα κόκκινο led 3mm (προσοχή στην πολικότητα)

D4 αντικαθίσταται από δίοδο 1n4001 ή από επίσης κόκκινο led 3mm (σε περίπτωση που δεν βρείτε δίοδο 1n4001)

R46 αντικαθίσταται από μια αντίσταση 2,7k

Για τους πυκνωτές προμηθευτείτε είτε film, είτε πολυεστερικούς και ΟΧΙ ηλεκτρολυτικούς (οι ηλεκτρολυτικοί έχουν πολικότητα, και θα έχετε θέματα προσανατολισμού των στοιχείων)

Αφού τελειώσετε, τοποθετείτε πάλι την πλακέτα όπως ήταν και τοποθετείτε το καπάκι.

Παραθέτω και το βίντεο σύγκρισης που ανέβασε κάποιος στο youtube. Καλή διασκέδαση και για τυχόν απορίες, μη διστάσετε.

υ.γ. στο βίντεο ο τύπος έχει αλλάξει το led του πεταλιού με μπλε. Είναι καθαρά για λόγους εμφάνισης, δεν επηρεάζει τον ήχο.

 

 

Όντως εντελώς άλλο πετάλι, αλλά και πάλι να σου πω την αμαρτία μου, δε με ξετρέλανε. Ωραίο θέμα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα πολυ καλο θεμα !!!!

μπορεις να μου προτενεις τι πυκνωτες να παρω και τα υπολοιπα υλικα?Εννοω καποιας ποιοτητας που ξερεις οτι αξιζει και απο ποιο μαγαζι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου