Προς το περιεχόμενο

Things Were Simpler Then


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στυλιστικα, σκηνοθετικα, και σαν ατμοσφαιρα μου αρεσε (η μιξη φιλμ νουαρ με επιστημονικη φαντασια ειναι καταπληκτικη). Σαν ταινια, οχι. Φλυαρη, 160 λεπτα, φευγοντας ειχα την αισθηση οτι ειδα φοβερα καρε τοποθετημενα το ενα μετα το αλλο χωρις ομως καποια συνοχη, νοημα και σκοπο.

 

Και μια και μιλαμε και μουσικα, για το soundtrack, μετα το Blade Runner ε νταξει δεν περιμενα και κατι. ::) ::) ::) ::)

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σχετικά με κάποια πράγματα που γράφτηκαν:

 

α) Δεν έχω δει την ταινία (δεν πηγαίνω ποτέ πλέον σινεμά). Θα περιμένω να κυκλοφορήσει σε bluray (ναι, ούτε "κατεβάζω" ταινίες).

 

β) Υπάρχουν αρκετά παραδείγματα ταινιών νο#2 που οπωσδήποτε δεν είναι χειρότερες από τις νο#1. Κάποτε δεν υπήρχαν, αλλά αυτό το τελείωσε ο Κόππολα με το Νονό.

 

γ) Ο σκηνοθέτης του νέου Blade Runner είναι μεγάλος (όπως λέμε, πσσσ... μεγάλε....). Γι' αυτό τον έχει πάρει αγκαζέ ο Σκοτ και του δείχνει τα κατατόπια.

 

δ) Η μουσική.. ναι, ασφαλώς έπρεπε να το έχει αναλάβει ο Ευάγγελος, ως μόνος αιώνιος και αρμόδιος. Αλλά αν δεν υπήρχε το δικό του προηγούμενο, θα είχαμε άλλη αντίδραση.

 

Ειδικά προς τον LK: ρε τρελέ, πήγες σινεμά να δεις Ταραντίνο και έχεις επιφυλάξεις να πας να δεις αυτή τη ταινία; Σου αξίζει να γυρίσει ο Ταραντίνο τη συνέχεια του Τιτανικού (με τον ΝτιΚάπριο ζόμπι και τέτοια).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Ειδικά προς τον LK: ρε τρελέ, πήγες σινεμά να δεις Ταραντίνο και έχεις επιφυλάξεις να πας να δεις αυτή τη ταινία; Σου αξίζει να γυρίσει ο Ταραντίνο τη συνέχεια του Τιτανικού (με τον ΝτιΚάπριο ζόμπι και τέτοια).

Καλά αυτό θα ήταν Ταινιαρα ! ;D ;D ;D ;D

 

Και εγω δεν πάω σινεμά (ο Ταραντινος ηταν εξαιρεση  ;D- από τότε εχω να παω.).

 

Θα το δω σπίτι κάποια στιγμη και εγώ, με την ησυχία μου.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πάω σινεμά να το δω, πάντως πήγε ένας φίλος μου και είπε πως είναι λίγο της υπομονής.

 

Επειδή είναι ένα έργο που το έχω δει γύρω στις 120 φορές ξεκινώντας από πιτσιρικάς σε θερινό σινεμά και μετά βιντεοκασσέτες και τουλάχιστο 2 φορές το χρόνο και ωριμάζοντας το εκτιμούσα καλύτερα γιατί πολύ πιτσιρικάς δεν........................ όταν άρχισα να μεγαλώνω το κατάλαβα και κατάλαβα και την αξία του χαχαχαχαχα θα δω φυσικά το remake και θα κρίνω μόνος μου.

Μακάρι να είναι τόσο καλό ώστε μέχρι να κλείσω τα μάτια μου να έχω την επιθυμία να το δώ το 1/3 των φορών που έχω δει το πρώτο και να κολλάει κατάλληλα το story.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και εγω δεν πάω σινεμά (ο Ταραντινος ηταν εξαιρεση  ;D- από τότε εχω να παω.).

 

 

 

Εγώ πάω μόνο θερινό πλέον και ειδικα αν παίζει και Γούντι Άλεν ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξεχασα τι ακριβώς ηταν η πρωτη....τι 35 χρόνια. ... μονο τον φορντ θυμάμαι μια γκομενα τον κακο ενα αμάξι σκοταδι και κατι ουρανοξύστες. ..και οτι η μουσική ήταν του Βαγγέλα...

αρα πρέπει να δω πρώτα ξανα το πρώτο. ...

 

το παίζει πουθενά?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξεχασα τι ακριβώς ηταν η πρωτη....τι 35 χρόνια. ... μονο τον φορντ θυμα μια γκομενα τον κακο ενα αμάξι σκοταδι και κατι ουρανοξύστες. ..και οτι η μουσική ήταν του Βαγγέλα...

αρα πρέπει να δω πρώτα ξανα το πρώτο. ...

 

το παίζει πουθενά?

 

To παίζει στο ΟΡΦΕΥΣ στη Βουλιαγμένης

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παίζει στο ΟΡΦΕΥΣ στη Βουλιαγμένης

Έχει Βουλιαγμένης και στην Θεσσαλονίκη? ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει Βουλιαγμένης και στην Θεσσαλονίκη? ;D ;D

 

ας κατέβει με τον καρβουνιάρη και παίρνει λεωφορεία μετά με τον εισπράκτορα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, το έγραψε κι ο Σούπερφανκ παραπάνω. Η ταινία ΔΕΝ είναι remake. Είναι sequel. Προσωπικά θέλω να το δω πολύ γιατί είμαι σάκερ για σάι φάι και παίζει να επισκεφτώ και σινεμά παρόλο που σε χειμερινά multiplex και τέτοια πάω σπανιότατα πια.

 

Ξαναείδα το Blade Runner προχθές (για 3η ή 4η φορά) γιατί δεν το θυμόμουν σχεδόν καθόλου. Και μετά μπήκα στο youtube και συμμετείχα σε έναν "διάλογο" σχετικά με το αν ο Deckard ήταν ή δεν ήταν replicant  ;D. Anyway, μπορεί να ακουστώ αιρετικός αλλά μετά και την τελευταία θέαση της ταινίας, ξανακατέληξα σε αυτό που είχα καταλήξει και παλιότερα. Μπορεί σε πολλούς τομείς η ταινία να αποτέλεσε σταθμό αλλά η ουσία της, το στόρυ, ουδέποτε με ενθουσίασε και ούτε και τώρα κατάλαβα προς τι το στάτους αριστουργήματος.

 

Πάω τώρα να συνεχίσω Σταρ Τρεκ (το ορίτζιναλ φυσικά) που βλέπω μονοκοπανιά στο Netflix τον τελευταίο μήνα.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου