Προς το περιεχόμενο

Η Behringer αγόρασε την TC Electronic


TamTam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Στην πραγματικότητα η μητρική MUSIC Group ιδιοκτησίας Uli Behringer (με θυγατρικές τις Midas, Klark Teknik, Turbosound, Behringer and Bugera) αγόρασε την μητρική TC Group (με θυγατρικές τις Tannoy, Lab Gruppen, Lake, TC Electronics, TC Helicon and TC Applied Technologies).

 

  Με αυτό τον τρόπο εξασφάλισε ότι θα έχει προϊόντα σε όλες τις κατηγορίες τιμής και ποιότητας, από χαμηλής και μέσης μέχρι υψηλής καθώς και ανταλλαγή τεχνογνωσίας μεταξύ των εταιριών.

 

  Δε θα είναι και πολύ έξυπνο από μέρους τους ώστε να κατεβάσουν την ποιότητα των προϊόντων της

TCE για παράδειγμα, ώστε να ανταγωνίζονται 2 εταιρίες στην ίδια κατηγορία τιμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

  τουλαχιστον σημερα αν κατι αλλαξει στις προδιαγραφες, χωρα κατασκευης, επιδοσεις κτλ σε κατι, θα μαθευτει αμεσως.

 

γενικα οι φτηνες και προσιτες μαρκες, η κινα δηλαδη, εχουν κανει πολυ δυναμικη εισοδο σε ολους τους τομεις. Ειδικα στην ελλαδα της κρισης, το value for money μιας μαρκας σαν την behringer ας πουμε ειναι δυσκολο να το αγνοησεις σημερα. Ξερω ουκ ολιγους μουσικους που χρησιμοποιουν ΚΑΙ τετοια μηχανηματα. Απλα επειδη η αξιοπιστια δεν ειναι και το πιο δυνατο τους σημειο, τουλαχιστον η αγορα ειναι καλο να γινεται απο σοβαρο μαγαζι που ξερεις οτι θα υποστηριξει την εγγυηση, το προιον και τον πελατη σε περιπτωση προβληματος, και οχι απαραιτητα απο το λιγο πιο φτηνο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλαχιστον η αγορα ειναι καλο να γινεται απο σοβαρο μαγαζι που ξερεις οτι θα υποστηριξει την εγγυηση, το προιον και τον πελατη σε περιπτωση προβληματος, και οχι απαραιτητα απο το λιγο πιο φτηνο..

 

Precisely! Και όχι μόνο για προϊόντα TCE, γενικότερα είναι σωστή πολιτική αγορών αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως από την δική μου εμπειρία με τουλάχιστον 10 μηχανήματα της behringer ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος σε σχέση με την τιμή τους.

Σήμερα βέβαια μου μείναν κανα δυό πραγματάκια και μια κονσολίτσα xenyx που αγόρασε η κόρη μου πρόσφατα για το γκρουπάκι τους, που τώρα...ξέρετε πως αποφασίζουν τα παιδιά....το βράδυ με μέχρι το μεσημέρι της άλλης πρέπει να είναι σπίτι. Η μπέρινγκερ ήταν η μόνη που τουλάχιστον πριν 10 χρόνια, πριν βγούν τα τζογιο κλπ είχε φτηνα προσιτά πετάλια στα 30 ευρώ. Και στεκόντουσαν αρκετά καλά.

Το δε v amp pro μιαζί με την midi πεταλιέρα είναι απίστευτα σαν σύλληψη και σχεδίαση και τιμή έστω και μετά από 15 χρόνια σχεδον.

 

Από την άλλη είχα tc impact και την έδωσα καθώς μου φάνηκε εξαιρετικά δύστροπο το λογισμικό της, ενώ το hall of fame που χαλβάδιαζα ήταν και είναι εξαιρετικό και φυσικά το κλιπ κουρδιστηράκι της πολύ ποιοτικό.

 

και εγώ πιστεύω ότι θέλει να έχει στο ράφι ένα δυό ποιοτικά ονόματα, έτσι ώστε σιγά σιγά η βασική εταιρεία να αποκτήσει ένα μεγαλύτερο "βάρος"

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[ftphttps://www.youtube.com/watch?v=OisBDAytj6c&t=87s][/ftp]

 

Νομίζω η  TC πήρε παλιότερα πετάλια της Behringer  και τα βελτίωσε κατασκευαστικά,  ηχητικά και αισθητικά. Κάπως έτσι ξεκίνησε ο αρραβώνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[ftphttps://www.youtube.com/watch?v=OisBDAytj6c&t=87s][/ftp]

 

Νομίζω η  TC πήρε παλιότερα πετάλια της Behringer  και τα βελτίωσε κατασκευαστικά,  ηχητικά και αισθητικά. Κάπως έτσι ξεκίνησε ο αρραβώνας.

 

Μην τον δείτε όλο τον καραγκιόζο, εδώ στο 13:30 ξεκινάει να λέει για την εξαγορά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

So now for something completely different:

O product manager της TC Electronic (καθώς και ένα βίντεο review στο YT , επιβεβαιώνουν ότι τα 11 από τα 13 νέα πετάλια TANK της TC, είναι βελτιωμένες εκδοχές πεταλιών της Behringer.

Η εντύπωσή μου είναι ότι η TC τα έφτιαξε (απλοϊκό design, σαχλά ονόματα) και τα κυκλοφορησε με μισή καρδιά, βάζοντας απλώς λίγη επιμέλεια και τεχνογνωσία στα τρίκουμπα αυτά πετάλια, και φυσικά το logo της φαρδύ πλατύ και πάνω πάνω.

Το μόνο καλό στο άρθρο που διαβάζω, είναι ότι λένε πως την σειρά Toneprint δεν θα την εγκαταλείψουν, αλλά θα συνεχίσει να κυκλοφορεί παράλληλα με τη νέα σειρά.

 

https://www.gearnews.com/tc-electronics-new-pedal-range-announced-bargains/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

We talked to Tore Mogensen, the pedal designer from TC and the guy in the videos. He told us that 11 of the 13 pedals are redesigned Behringer circuits. The Rush Booster and Fangs Metal Distortion units are new. They updated the circuits and various parts, added or reduced some pots, including some of the parameter ranges of them. They also added true bypass switching. This would make it a collaborative effort between Behringer and TC Electronics. We’re looking forward to hearing the comparisons between these new pedals and the existing Behringer effects.

 

αρα εχουμε πεταλακια που και ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ εξαιρετικα αλλα ειναι και ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ καλυτερα ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ,σε ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ τιμες....

 

δεν βλεπω κατι κακο λοιπον δεδομενου οτι προσφατα εδωσα τα JOYO μου ακριβως γιατι ενω ειχαν ΥΠΕΡΟΧΟ ηχο ηταν κατασκευασμενα......ελαφρως.....αγιοβασιλειατικα  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα εχουμε πεταλακια που και ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ εξαιρετικα αλλα ειναι και ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ καλυτερα ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ,σε ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ τιμες....

 

δεν βλεπω κατι κακο λοιπον δεδομενου οτι προσφατα εδωσα τα JOYO μου ακριβως γιατι ενω ειχαν ΥΠΕΡΟΧΟ ηχο ηταν κατασκευασμενα......ελαφρως.....αγιοβασιλειατικα  ;D

 

Ναι αλλά εσύ πήρες την original line της TC -και πολύ καλά έκανες! Mojo Mojo και Dark Matter αν δεν κάνω λάθος!

Η νέα σειρά, μου ακούγεται στα ντέμο και απ' ό,τι λένε και οι ίδιοι προφανώς είναι  πετάλια Behringer, rehoused και true bypass, στη διπλασια τιμή από τα αρχικά behringer-κλώνους των boss ξέρω γω ...

 

Eπίσης: τα Joyo παίζουν πλέον στα 30-35 ευρώ όχι στα 50 όωπς αυτά. Και η ταπεινή μυο γνώμη, είναι ότι σχεδόν όλα τα joyo (κομπρέσορας, delay, τα δυο της drive κλπ) ακούγονται καλύτερα από τα rehoused Behringer της TC...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου