Προς το περιεχόμενο

Piano - Arranger με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα


kosmous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα , μόλις έκανα εγγραφή οδηγούμενος  στο ΝΟΙΖ μέσα από την google , όπου σε αναζήτησή μου , μου έβγαλε μεταξύ άλλων και μία δική σας συζήτηση .

Αποφάσισα να γράψω στο παρών όμως θέμα καθώς έχει σχέση με τύπους πλήκτρων .

Λάβετε παρακαλώ υπ'όψιν σας για μένα , πως πιο αρχάριος πεθαίνεις  :D

Προσπαθώντας να πείσουμε με την σύζυγο τον 11χρονο να αποκτήσει μία δραστηριότητα (στίβος , χαντ-μπολ δοκιμάστηκαν αλλά δεν) , αναφέραμε μεταξύ άλλων και την μουσική  . Δέχθηκε να δοκιμάσει την εκμάθηση αρμονίου μιας και έχει από πέρυσι ένα παιχνίδι τέτοιο και έχει ασχοληθεί κάμποσο .

Πήραμε μία δασκάλα μουσικής η οποία μας πρότεινε να του βρούμε ένα αρμόνιο με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα . Μας πρότεινε μάλιστα για τον πρώτο καιρό ένα YAMAHA PSR190 μεταχειρισμένο ώστε να μην ξοδευτούμε μιας και δεν ξέρουμε εάν ο μικρός κατασταλάξει .

Επειδή λίγο που έψαξα είδα πως πρόκειται για πολύ παλιό μοντέλο πήρα τηλέφωνο στον ΝΑΚΑ ενδιαφερόμενος για το ΥΑΜΑΗΑ PSR-E253 . Ο υπάλληλος που μίλησα μου είπε πως για τον πρώτο χρόνο (ίσως και δύο) είναι καλό , αλλά δίχως βαρυκεντρισμένα πλήκτρα τα οποία τα συναντάμε από το YAMAHA PSR-E353 και πάνω  .

Βλέποντάς τα στο σάιτ όμως , η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι πως στο δεύτερο κάνει λόγο στην περιγραφή για δυναμικά πλήκτρα .

Εδώ διαβάζω άλλα όμως και βλέπω πως το κατέχετε αρκετά , πχ βαρυκεντρισμένα σε όργανο κάτω των 88 πλήκτρων μάλλον δεν υπάρχει .

Δώστε μια βοήθεια βρε παιδιά , να πάω από το μτχ των 90 ευρώ στα 218 του Ε353 ώστε να δει και το παιδί πιο σοβαρά το θέμα , αλλά αξίζει ?

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα , μόλις έκανα εγγραφή οδηγούμενος  στο ΝΟΙΖ μέσα από την google , όπου σε αναζήτησή μου , μου έβγαλε μεταξύ άλλων και μία δική σας συζήτηση .

Αποφάσισα να γράψω στο παρών όμως θέμα καθώς έχει σχέση με τύπους πλήκτρων .

Λάβετε παρακαλώ υπ'όψιν σας για μένα , πως πιο αρχάριος πεθαίνεις  :D

Προσπαθώντας να πείσουμε με την σύζυγο τον 11χρονο να αποκτήσει μία δραστηριότητα (στίβος , χαντ-μπολ δοκιμάστηκαν αλλά δεν) , αναφέραμε μεταξύ άλλων και την μουσική  . Δέχθηκε να δοκιμάσει την εκμάθηση αρμονίου μιας και έχει από πέρυσι ένα παιχνίδι τέτοιο και έχει ασχοληθεί κάμποσο .

Πήραμε μία δασκάλα μουσικής η οποία μας πρότεινε να του βρούμε ένα αρμόνιο με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα . Μας πρότεινε μάλιστα για τον πρώτο καιρό ένα YAMAHA PSR190 μεταχειρισμένο ώστε να μην ξοδευτούμε μιας και δεν ξέρουμε εάν ο μικρός κατασταλάξει .

Επειδή λίγο που έψαξα είδα πως πρόκειται για πολύ παλιό μοντέλο πήρα τηλέφωνο στον ΝΑΚΑ ενδιαφερόμενος για το ΥΑΜΑΗΑ PSR-E253 . Ο υπάλληλος που μίλησα μου είπε πως για τον πρώτο χρόνο (ίσως και δύο) είναι καλό , αλλά δίχως βαρυκεντρισμένα πλήκτρα τα οποία τα συναντάμε από το YAMAHA PSR-E353 και πάνω  .

Βλέποντάς τα στο σάιτ όμως , η μόνη ουσιαστική διαφορά είναι πως στο δεύτερο κάνει λόγο στην περιγραφή για δυναμικά πλήκτρα .

Εδώ διαβάζω άλλα όμως και βλέπω πως το κατέχετε αρκετά , πχ βαρυκεντρισμένα σε όργανο κάτω των 88 πλήκτρων μάλλον δεν υπάρχει .

Δώστε μια βοήθεια βρε παιδιά , να πάω από το μτχ των 90 ευρώ στα 218 του Ε353 ώστε να δει και το παιδί πιο σοβαρά το θέμα , αλλά αξίζει ?

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μακροσκελές .

 

Καλησπέρα. Βαρυκεντρισμένο κάτω των 88 πλήκτρων υπάρχει αλλά δεν κάνει για αυτό που θέλετε να κάνετε. Τα όργανα που έχουν βαρυκεντρισμένα πλήκτρα είναι αυτά που το πλήκτρο τους είναι βαρύτερο στην αίσθηση όταν το πατάμε και είναι βαρύτερο επειδή κάτω από το πλήκτρο, εσωτερικά, υπάρχει ένας μηχανισμός από "σφυράκια" που προσπαθεί να μιμιθεί την δράση που έχουν τα πλήκτρα του ακουστικού πιάνου.

Δεν υπάρχει yamaha psr όργανο το οποίο να έχει βαρυκεντρισμένο πλήκτρο. Αν θέλατε το παιδί να μάθει να παίζει πιάνο αλλά δεν μπορούσατε να αγοράσετε πραγματικό πιάνο λόγω κόστους και χώρου, θα μπορούσατε να πάρετε ένα πλήκτρο με βαρυκεντρισμένα πλήκτρα ώστε να μάθει να παίζει εκεί. Το αρμόνιο όμως είναι διαφορετικό από το πιάνο σαν όργανο.

Αν θέλει να μάθει να παίζει αρμόνιο, μπορείτε να πάρετε και το  YAMAHA PSR-E353 και θα μάθει. Αν όμως θέλετε να μάθει να παίζει πιάνο, θα είναι ίσως καλύτερα να πάρετε κάποιο βαρυκεντρισμένο με 88 πλήκτρα ή έστω ημι-βαρυκεντρισμένο, διότι με το βαρυκεντρισμένο θα δυναμώσουν και τα δάχτυλα του και θα παίζει ακόμα καλύτερα ερμηνευτικά.

Το θέμα είναι πρώτα να είστε σίγουροι για το τί θέλετε και κυρίως τί θέλει το παιδί να μάθει να παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, εμείς για αρμόνιο το ξεκινήσαμε, η δασκάλα μας ανέφερε βαρυκεντρισμένα πλήκτρα και μας μπέρδεψε. Προσωπικά το πιάνο μου αρέσει αρκετά, ο μικρός όμως δεν ξέρω που θα καταλήξει.

Θα μιλήσω ξανά με την δασκάλα τώρα που πήρα μια εικόνα σχετικά με τα όργανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου