Προς το περιεχόμενο

Μια "θεσμική" τοποθέτηση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρόλεϊ,

 

Ευχαριστώ για την ευχούλα :)

 

Λυπάμαι για τη χλεύη σου, αλλά την αποδέχομαι. Καλά θα έκανες κι εσύ να αποδεχθείς  ότι οι χαρακτηρισμοί μου προς εσένα δεν είναι υβριστικοί (το να πει κάποιος ότι είσαι "εκφραστής της ζαβής πολιτικής ορθότητας" δεν είναι ύβρις), ίσως στα μάθανε λάθος τα μάνιουαλ του φιλελευθερισμού.

 

 

Θεωρώ την αντίδρασή σας (εσένα και του ΣΦ) δικαιολογημένη, αλλά υπερβολική.

Και ότι η διαφωνία μας εγκείται στο ότι δεν καταλαβαίνετε πως υπερασπίζομαι το σχόλιό μου και όχι τον Κάστρο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 138
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και ότι η διαφωνία μας εγκείται στο ότι δεν καταλαβαίνετε πως υπερασπίζομαι το σχόλιό μου και όχι τον Κάστρο.

 

Το μόνο συμπαθητικό σε 'σένα είναι ότι είσαι μονίμως μερικά βήματα πίσω μου. Ήδη έγραψα ότι εδώ μέσα έχουμε ποστς και όχι πρόσωπα, άρα αγαπητέ μην ανοίγεις ανοικτές πόρτες.  Στο καλό τώρα.

 

---

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Αγαπητέ αντμίν, ακόμη και στο σχολείο όταν μαλώνουν τα παιδάκια, ο δάσκαλος ρωτάει ποιος άρχισε, πριν αποδώσει δικαιοσύνη, αλλά τι γράφω, προφανώς και τα ξέρεις, λόγω νομικών γνώσεων. Το ίδιο γίνεται και στα δικαστήρια.

 

Απ' όσο ξέρω, δεν εχει ποινικοποιηθεί ακόμη η αναφορά κύριων ονομάτων, έχουμε δημοκρατία - κι εγώ το μόνο που έκανα ήταν να γράψω ένα όνομα, ανάμεσα σε άλλα δέκα.

 

 

 

1ον) Δεν νομίζω ότι εδώ έχουμε να κάνουμε με παιδάκια στο σχολείο.

2ον) Στο δικαστήριο που λες, αν κάποιος βρίσει -χτυπήσει πρώτος, και ο άλλος ανταποδώσει και βρίσει και χτυπήσει, την τρωνε και οι 2 (και έχω δικάσει πάνω από 100 τέτοιες περιπτώσεις) (Αν σε ενδιαφέρει το ποιός θα φάει ενδεχομένως λίγο παραπάνω, είναι αυτός που το ξεκίνησε).

3ον) Δεν ποινικοποιήθηκε η χρήση κυρίων ονομάτων, αλλά χωρις να θέλω να μπώ και πάλι στην ουσία, για το αν έκανες καλά ή κακά, που ανέφερες τον Κάστρο, σου ξαναθυμίζω ότι γι' αυτόν τον λόγο ακριβώς δεν είναι επιθυμητές οι πολιτικές συζητήσεις στο Noiz. Γιατί η ιστορία έδειξε ότι είναι ικανές να προκαλέσουν καυγά.

Όσο λοιπόν και να μην το πιστεύεις αυτό (και εγώ δεν το πιστεύα) έτσι είναι.

Προκαλούν καυγά.

 

Τέλος, θΑ σου πώ κατι απλό, αν και εγώ στο Avatar μου (όπως εσύ τώρα ) αντί του Camilo Cienfuegos έβαζα τον Klaus Barbie κάποιος θα αντιδρούσε.

 

Μην μπείς καν στη διαδικασία να μου πεις "το ίδιο είναι";

Ναι το ίδιο είναι.

Πρόκειται για δυο πρόσωπα που δεν σχετίζονται με τη μουσική, που ενεπλάκησαν σε πολιτικά θέματα , υπάρχουν υποστηρικτές και διαφωνούντες με αυτούς , και ναι ειναι ικανοί να δημιουργήσουν φασαρία.

 

Υ.Γ.

Εδώ δεν είμαστε forum ιστορικών , να μελετήσουμε γεγονότα του παρελθόντος, να αποδώσουμε εύσημα ή ευθύνες.

 

 

Δέξου (έστω και αν δεν το χωράει ο νους σου) ότι "πολιτικές" συζήτήσεις= καυγάς στο noiz, και διάλεξε αν θες να τον προκαλέσεις ή να τον αποτρέψεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλα μπλα

''' Farewell George Michael. David Bowie. Prince. Leonard Cohen. Sharon Jones. Glenn Frey. Gene Wilder. Muhammad Ali, Fidel Castro.

Κι από δικούς μας ο Θάνος Ανεστόπουλος, ο Νίκος Τριανταφυλλίδης ΚΑΙ Ο ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ ΠΑΤTΑΚΟΣ...

Seriously, eff this year.''''

 

Μπλα μπλα

 

 

fixed it for you  ;) Δεν πιστεύω να έχεις αντίρρηση, έτσι; "Ιστορικό πρόσωπο" και αυτός  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2. Συμφωνείτε να μην αναρτήσετε: παραπλανητικά, δυσφημιστικά, ανακριβή μηνύματα ή με συκοφαντικό, υβριστικό, άσεμνο, πρόστυχο, χυδαίο, απεχθές, απειλητικό, με πορνογραφικό προσανατολισμό ή οποιοδήποτε άλλο περιεχόμενο που υπόκειται στην νομοθετική αρχή, καθώς και πολιτικού, θρησκευτικού, ή φυλετικού χαρακτήρα.

 

3. Δεν επιτρέπονται κάθε είδους προσωπικές επιθέσεις, προσβλητικά σχόλια, αγενή και εριστικά μεταξύ των μελών. Απαγορεύονται τα προκλητικά ποστ που χαρακτηρίζουν αρνητικά κάτι, κάποιον ή κάποιους αφού οδηγούν σε flame wars. Π.χ. "Αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι φασίστες του αντικαπνιστικού νόμου, είναι ότι περιορίζουν τα δικαιώματα και τις ελευθερίες άλλων.” Λάθος! Η σωστή διατύπωση είναι: "Αυτό που δεν καταλαβαίνουν οι υποστηρικτές του αντικαπνιστικού νόμου, είναι ότι..."

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον) Δεν νομίζω ότι εδώ έχουμε να κάνουμε με παιδάκια στο σχολείο.

2ον) Στο δικαστήριο που λες, αν κάποιος βρίσει -χτυπήσει πρώτος, και ο άλλος ανταποδώσει και βρίσει και χτυπήσει, την τρωνε και οι 2 (και έχω δικάσει πάνω από 100 τέτοιες περιπτώσεις) (Αν σε ενδιαφέρει το ποιός θα φάει ενδεχομένως λίγο παραπάνω, είναι αυτός που το ξεκίνησε).

3ον) Δεν ποινικοποιήθηκε η χρήση κυρίων ονομάτων, αλλά χωρις να θέλω να μπώ και πάλι στην ουσία, για το αν έκανες καλά ή κακά, που ανέφερες τον Κάστρο, σου ξαναθυμίζω ότι γι' αυτόν τον λόγο ακριβώς δεν είναι επιθυμητές οι πολιτικές συζητήσεις στο Noiz. Γιατί η ιστορία έδειξε ότι είναι ικανές να προκαλέσουν καυγά.

Όσο λοιπόν και να μην το πιστεύεις αυτό (και εγώ δεν το πιστεύα) έτσι είναι.

Προκαλούν καυγά.

 

Τέλος, θΑ σου πώ κατι απλό, αν και εγώ στο Avatar μου (όπως εσύ τώρα ) αντί του Camilo Cienfuegos έβαζα τον Klaus Barbie κάποιος θα αντιδρούσε.

 

Μην μπείς καν στη διαδικασία να μου πεις "το ίδιο είναι";

Ναι το ίδιο είναι.

Πρόκειται για δυο πρόσωπα που δεν σχετίζονται με τη μουσική, που ενεπλάκησαν σε πολιτικά θέματα , υπάρχουν υποστηριχτές και διαφωνούντες με αυτούς , και ναι ειναι ικανοί να δημιουργήσουν φασαρία.

 

1) Είσαι σίγουρος; Εγώ βλέπω διαρκώς τον έναν (τρόλλει) να φέρνει τον κηδεμόνα του (SF) και τα "αυτός άρχισε πρώτος".

 

2) Θα ξέρεις λοιπόν, ότι υπαρχουν και οι απαλλαγές από τις κατηγορίες λόγω νόμιμης άμυνας έναντι αυτού που "το ξεκινησε".

 

3) Δεν έκανα καν συζήτηση (δεν γίνεται εξάλλου όταν ο άλλος βρίζει αντί να επιχειρηματολογήσει). Το ότι ο Κάστρο πέθανε μέσα στο 2016 είναι fact, όχι πολιτικό σχόλιο. Και ο Mοχάμεντ Άλι πέθανε - μωμαεθανόςμ που είχε αποκυρήξει τον χριστιανισμό και το σύστημα των λευκών που τον ανέδειξε. Δεν ξεσήκωσε αντιδράσεις όμως η αναφορά του ονόματός του.

Ούτε των Μπους Τζούνιορ και Μπλερ που ήταν οι μοναδικοί δυο δυτικοί που ξεκίνησαν τον δεύτερο μεγάλο πόλεμο στο Ιράκ, με τον ισχυρισμό ότι εκεί ο Σαντάμ είχε πυρηνικά όπλα.

 

(Προσοχή: δεν παίρνω θέση αν όντως υπήρχαν ή όχι - αν kαι είναι εύκολο να το πληροφορηθεί κανείς από τη διεθνή ειδησεογραφία) απλώς αναφέρω το γεγονός, είναι σαφές ελπίζω.

Εν κατακλείδι, όμως, δεν θα επιμείνω ούτε σε αυτό - άντε και παραδέχομαι ότι δεν μπορούμε να αναφέρουμε ούτε τα γεγονότα (στεγνά χωρίς ερμηνεία).

 

Αυτό όμως, σημαίνει ότι τότε θα πρέπει επίσης να σβηστούν τα σχόλια που αναφέρουν το βίντεο του G Michael εναντίον των Μπους + Μπλερ, επειδή ίσως ενοχλείται κάποια θερμοκέφαλη Ελένη Λουκά και τότε είναι που *έχουμε* πρόβλημα.

 

4) Δεν τίθεται ζήτημα οπαδισμού εδώ. Είσαι απόλυτα φάουλ εξισώνοντας τους καταδικασμένους ναζί (πώς σου ξέφυγε αυτό;) με οτιδήποτε. Αναρωτιέμαι αν μπορείς να παραδεχτείς δημόσια το miss-match αυτό.

Ο Camillo Cienfuegos ήταν χίπστερ πριν την εποχή του ρε! :) Και απ' όσο ξέρω κανένα δικαστήριο δεν τον έχει καταδικάσει.

 

Το τελευταίο ισχύει και για τη σοφιστεία που ποστάρισε ο ΜάνοςΧ για τον Στ Παττακό . Στην αστική δημοκρατία, αυτοί οι άνθρωποι έχουν καταδικαστεί για τα εγκληματά τους. Στα δικαστήρια - αν όχι και στην κοινή γνώμη. Period.

Απέχουν πολύ από το να θεωρηθούν έστω "αμφιλεγόμενες προσωπικότητες" όπως ο Κάστρο ή ο Bowie.

 

Μάνο, παρακαλώ μην αλλοιώνεις το σχόλιό μου, γράψε αν θες ένα δικό σου, εξηγώντας (αν μπορείς) τις εξισώσεις που κάνεις.

15672947_385364958472469_4861702087902978634_n.jpg?oh=24a0a99230e78a8e15109e6d5a1b4aa5&oe=58E46DF6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να εξηγήσω, δικτάτορας και ο ένας, δικτάτορας και ο άλλος, απλά τα κόκκινα γυαλιά σου δε σε αφήνουν να το δεις. Η αστική δημοκρατία καταδικάζει την ένοπλη κατάκτηση και διατήρηση της εξουσίας, άρα καταδικάζει και τον Κάστρο και τον Παττακό ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Αγαπητέ αντμίν, ακόμη και στο σχολείο όταν μαλώνουν τα παιδάκια, ο δάσκαλος ρωτάει ποιος άρχισε, πριν αποδώσει δικαιοσύνη, αλλά τι γράφω, προφανώς και τα ξέρεις, λόγω νομικών γνώσεων. Το ίδιο γίνεται και στα δικαστήρια.

...Χαλαρώστε, σεβαστείτε τους άλλους, μη βρίζετε και βρείτε τπτ άλλο να ασχοληθείτε, πιο γόνιμο. Αυτά και καλή χρονιά.

 

Ταμταμ, επειδή είμαι προβοκάτορας έχω σβήσει το όνομα του Fidel Castro από εκείνο το πρώτο post σου και έχω βάλει του Παττακού που επίσης χάσαμε (λολ  ;D ) μέσα στο 2016.

 

Νομίζω όλα όσα ακολουθούν π.χ. "τι τον αναφέρεις αυτόν τον δικτάτορα" και τα άλλα που λένε "να σεβαστούμε τη διαφορετική άποψη και τους άλλους", να ακούσουμε μουσικούλα κλπ  μπορούν να μείνουν. Η να τα σβήσουμε όλα να ξεμπερδεύουμε?

(Ψηφίζω το 2ο)

 

EDIT:

by the way, τώρα είδα ότι το ίδιο αστειάκι έχει κάνει και ο manosx, να επισημάνω ότι τα θεωρώ κρυάδες και το δικό του και το δικό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά με το να μην σας αρκούν ούτε οι αποφάσεις των δικαστηρίων (άσε την ίδια την καταγεγραμμένη ιστορία) για τους καταδικασμένους ναζί εγκληματίες -οι οποίοι εξάλλου ομολόγησαν οι ίδιοι και παρέμειναν αμετανόητοι στα πιστεύω τους έως το τέλος),  τώρα είναι που προκαλείτε να γίνει πολτιική συζήτηση ρε παιδιά!

 

Δεν θα την ξεκινήσω εγώ.

Αντιθέτως, σας ζητώ επανηλλειμένα, όσοι κάνετε τέτοιες εξισώσεις, να τις στηρίξετε κιόλας. αφού λέτε ότι είναι το ίδιο όλοι, λογικά δεν θα δυσκολευτείτε.

 

Σε ό,τι με αφορά, εξήγησα τη διάσταση του πώς και γιατί αναφέρθηκαν τα ονόματα των Μπους, Μπλερ, Άλι, Κάστρο.

Καμία σχέση με όσα αποπειράστε να εξισώσετε - ούτε κόκκινα γυαλιά ούτε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σβηστα τωρα που μπορεις γιατι αν τους βγει το πραξικοπημα και κανοτν τη χωρα Κουβα σε βλεπω στη Γυαρο να σπας πετρες με τον Ταμταμ δεσμοφυλακα

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου