Προς το περιεχόμενο

Συγχρονισμός του sequense (tapping)


mike f

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,έχουμε μια μπάντα στην οποία χρησιμοποιουμε και κάποια modular synths και εδω και πολύ καιρο εχω την απορια με τα sequense στα synthesizers,αν μπορουν να συχρονιστουν με την υπολοιπη μπαντα (2 κιθαρες,μπασο,ντραμς).Ο κυριότερος λογος ειναι προφανώς οτι η μπαντα χανει τον χρονο-τεμπο του seq μετα απο καποια μετρα.Αναρωτιεμαι πως μπορει να λυθει αυτο το προβλημα αποφευγοντας μετρονομους,ισως με καποιο tapping απο τα synth?Υπαρχει καποιος τροπος να γινει αυτο?Ισως με καποια monitors extra που να παιζουν πιο δυνατα τα synths,αυτο μου φαινεται πιο δυσκολο μαλλον.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ότι υπάρχει προγραμματισμένο μία είναι συνήθως η λύση, click out του μετρονόμου στον ντράμμερ μέσω in ear monitor από ξεχωριστό aux όλα τα άλλα θα σε πετάξουν κάποια στιγμή έξω.

 

Για modular δεν ξέρω αλλά πολλά synth/workstation έχουν tap-tempo τα korg πχ το έχουν δίπλα στο τέμπο αλλά και πάλι δεν πετυχαίνει 100% για drum tracks, arpegios κτλ

 

Εφόσον τα bpm είναι fixed θα πρέπει να προσαρμοστείτε πάνω στο sequence παρά η λούπα πάνω σε εσάς, δεν είναι κάτι δύσκολο απλά θέλει εξάσκηση.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου