Προς το περιεχόμενο

upgrade σε φθηνη κιθαρα.....να το κανω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επαιξα προσφατα με μια ltd τυπου στρατ σε φιλο που εκανε upgrade με εξαιρετικους hot μαγνητες...το προφιλ του λαιμου των esp ltd ειναι για μενα αρκετα βολικο ειδικα για ροκ και λιγο πιο αγριο ηχο...οποτε λογω των specs του μανικιου και φυσικα την τιμη σκεφτομουν εχωντας ηδη 4-5 πανακριβες κιθαρες να μην ξαναμπω στη διαδικασια πανακριβου οργανου μιας και βλεπω οτι για μενα μετραει παρα πολυ το feeling που εχω πιανοντας ενα οργανο και οχι το ποσο κοστιζει...οπως ειπα εχω κιθαρα των 5000 ευρω που δεν η νιωθω ενα με μενα ας το πουμε ετσι... θυμαμαι μια road worn στρατ που πραγματικα δεν ξερω γιατι την εδωσα ηταν η ιδανικη στρατ για μενα..μετα ειχα πολυ ακριβοτερες αλλα τζιφος....οποτε σκεφτομουν να μπω στην διαδικασια των specs πια σε ενα οργανο και απο κει και περα εχοντας αρκετα αξιολογο εξοπλισμο σε ενισχυτη με καποιες μετατροπες μαγνητων κυριως κλειδιων να παιξω σε μικρο budget....νομιζω πρεπει να ωριμαζω μουσικα θεωρω με αυτην την κινηση...επικεντρωνομαι στο ουσιωδες και οχι στο φαινεσθαι....αποψεις ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη ανάγνωση καλή σκέψη. Υπάρχει όμως η σχετικότητα του φθηνού. Για εμένα φθηνή είναι μια  Affinity για κάποιον άλλο μια Classic Vibe. Έχω παίξει με Affinity και Classic Vibe. Η Classic Vibe μου άρεσε και μου ακουγόταν καλύτερη.

Από την άλλη όσες ESP έχω παίξει καμιά δεν με πρόδωσε, ανεξαρτήτου ποσού.

Δοκίμασα και Jackson , όσες έχω παίξει κάτω των 500 ευρώ μου άφησαν την εντύπωση lotto . Μπορεί ίσως και να σου κάτσει.

Αντιστοίχως στην παρέα κατά καιρούς έχουμε "πειράξει" Ibanez . Δεν ξέρω τι συμβαίνει , πάντα απέδιδαν οι αναβαθμίσεις , σαν να έχεις μια αξιοπρεπή βάση που ποτέ δεν θα ξεπέσει.

 

Τα παραπάνω ίσως και να είναι αερολογίες εάν και εφόσον η δική σου φτηνή κιθάρα ορίζεται από την Fender Stratocaster American Standard και άνω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον "ωριμάζεις μουσικά" πούλα την  5000Eu κιθάρα σου, κάνε μια βόλτα στα μουσικομάγαζα δες μερικές road worn στρατς (και όχι μόνο) και μετά φτιάξε μια partcaster όπως την θες εσύ.....μαγνήτες-μπράτσο-γέφυρα-κλειδιά κ.τ.λ! 

  Μια "φθηνή" κιθάρα, έστω και μετά από πολλές ακριβές αλλαγές-αναβαθμίσεις  θα είναι πάντα (στο μυαλό σου...) μια φτηνή κιθάρα...

   

  Υ.Γ. Εκτός εάν τρολλάρεις....... Αυτό το "εχωντας ηδη 4-5 πανακριβες κιθαρες" και το "εχω κιθαρα των 5000 ευρω", μην με παρεξηγείς αλλά μου ακούγετε "κάπως".... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητήρια, ωρίμασες.

 

Άρχισες να ξεφεύγεις από τη νοοτροπία του "ακριβό = καλύτερο για μένα" και ανακάλυψες ότι το καλύτερο για σένα δεν έχει να κάνει με τιμή.

 

Τώρα σταμάτα να σκέφτεσαι με όρους τιμής - εφόσον και απ'ό,τι βλέπω τα χρήματα δεν είναι σημαντικό θέμα για σένα - και πάρε αυτό που πραγματικά σου κάνει πανάκριβο ή πάμφθηνο.

 

Όταν βρίσκεις την κιθάρα που νοιώθεις ότι είναι για σένα, την αρπάζεις και μένεις μαζί της για πάντα.

Δύο φορές μου έτυχε αυτό στη ζωή μου, και τις δύο φορές δεν είχα τα χρήματα να τις αγοράσω. Χωρίς να είναι απαραίτητα πολύ ακριβές.

 

Οπότε προχώρα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Έμ, φταίνε οι εποχές. Γίναμε καχύποπτοι.....και "νευρικοί" ::) 

  +13 στον Ray....

 

Όχι εντάξει το τρελό αγόρι απλώς έχει ακριβά γούστα και τρόπο να τα υποστηρίξει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τρολλαρω φυσικα....δεν ειπα οτι την αγορασα 5000...ειπα οτι ειναι των 5000....αν και τωρα ξεφευγει η συζητηση....τεσπα προφανως κι αλλοι μεγαλυτεροι απο μενα μουσικοι στο φορουμ εχουν ακριβα οργανα...σκοπος ηταν να τονισω την αντιθεση μεταξυ ακριβου-και καλα καλου οργανου και οχι φιγουρα....

αν και δεν οφειλω να απολογουμαι αλλα θελω να σωσω την κουβεντα....10+ χρονια στο φορουμ καποια πραγματα δεν αλλαζουν ποτε βλεπω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν οφειλω να απολογουμαι αλλα θελω να σωσω την κουβεντα....10+ χρονια στο φορουμ καποια πραγματα δεν αλλαζουν ποτε βλεπω....

Mα ο τίτλος  του forum βγήκε από το let's make some noiz.  >:D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποτε έκανα αναβάθμιση σε φτηνο οργανο (κυρίως, με αλλαγες μαγνητων και ηλεκτρικών), ποτέ δεν έχασα, τόσο σε playability οσο και σε ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου