Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΛΟΓΉ ΜΙΚΡΟΦΏΝΟΥ ΦΩΝΗΣ ΓΙΑ STUDIO?


makis-vst

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυριε καθηγητα, οι απαντησεις σας δειχνουν οτι εχετε διαβασει πολυ προχειρα τις απαντησεις που σας δοθηκαν.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru
σκοπος για μενα τουλαχιστον ειναι να χαλαω το χρονο μου γραφοντας μουσικη και οχι πανω σε μια οθονη προσπαθοντας να πετυχω ενα αποτελεσμα που με το σωστο μικ θα το ειχα 90% ετοιμο... θελω να παταω το rec να γραφω και αυτο που γραφεται να με ικανοποιεί (συχνοτικα παντα και απο αποψη χριας)

 

 

αγαπητέ κύριε καθηγητά, δυστυχώς ο "συν-αδερφός" παραπάνω έχει δίκιο...

δεν αφιερώσατε την δέουσα προσοχή, σε ότι με τις καλύτερες προθέσεις μοιραστήκαμε μαζί σας...

 

για να μην επαναλαμβάνομαι, ακόμα πιστεύω ότι τελικά ψάχνεις το holy grail σου σε λάθος βάση... μερικές τελευταίες παρατηρήσεις μου και γυρνάω στην δουλίτσα μ'... 8)

 

αν ΕΣΥ ψάξεις το ιδανικό για την φωνή σου mic (ελπίζω αυτά τα μπακάλικα περί αντρικών - γυναικείων και unisex mic να μη τα πιστεύεις  ;) ) δεν θα το βρεις για τον απλούστατο λόγο ότι πάντα (μέχρι να αποκτήσεις την γνώση και σε αυτό το επίπεδο) τα κριτήριά σου θα είναι λάθος ως προς τον τελικό σου (θεμιτό φυσικά) στόχο...

το ηχογράφημά σου να υπηρετήσει μια σοβαρή μίξη με την ελάχιστη επέμβαση...

 

δεν φτάνει δυστυχώς Μάκη μου να σου αρέσει το a cappella αποτέλεσμα αν προορίζεται να αποτελέσει ένα μέρος ενός πολύπλοκου συχνοτικά και δυναμικά συνόλου... η "ακουστική σκίαση" είναι αμείλικτη και αμείλικτα αλληλοεπιδραστική και απαιτητική σε γνώση και εμπειρία για να συναινέσει στην πάντα ποθητή ισορροπία ως προς το ευάκουστο καλλιτεχνικό αποτέλεσμα...

 

σε αυτή την βάση οι ηχολήπτες (όταν πληρώνονται γι αυτό φίλε μου >:D ) δοκιμάζουν (ΠΑΝΤΑ πειραματικά) διάφορα mic λαμβάνοντας υπόψη κάθε φορά πρωταρχικά το ηχητικό background που θα καλεστεί να ενταχθεί ελκυστικώς ισορροπημένα σε μια μέση αντίληψη ενός target group (μάλιστα σου έδωσαν οι φίλοι μου παραπάνω αρκετά "αδόκιμα" στο hype διάσημα παραδείγματα επιλογών)... ειδάλλως θα παίρναμε όλοι ένα measurement mic με απόκριση +- 1-2 db στο φάσμα που μας ενδιαφέρει ή οι κατασκευαστές θα είχαν εύκολο έργο... ουκ εν τω φλατ το ευ φίλτατε...

 

τώρα αν όλα αυτά εσένα σου φαίνονται άσκοπες θεωρίες σηκώνω τα χέρια ψηλά (και τα πόδια γιατί κουράστηκα)... ;D

 

εδώ μας ζητείται και απαντάμε στο ποιο θεωρούμε (σύμφωνα με την γνώση και την εμπειρία μας και τις προτιμήσεις μας) καλύτερο στην κατηγορία τιμής του και με μια γενική εντύπωση ως σχετική εκτίμηση για τους τομείς που μπορεί να χρησιμοποιηθεί επιτυχώς...

 

ούτε ξέρουμε (ούτε μπορούμε να ξέρουμε) την φωνή σου ή το τι έχεις εσύ στο μυαλό σου για αυτήν και σε ποιο μουσικό είδος (μη σου πω σε ποιο τραγούδι και με ποια ενορχήστρωση)...

τώρα με τις ηχητικές περιγραφές σου του στυλ

 

ειναι βεβαια πιο ζεστο αλλα χωρις μεγαλη καθαροτητα...

 

ποια "ειδική" απάντηση με "ειδικό βάρος" (που θα "στήριζε" μια αγορά σου ενός χιλιάρικου) περίμενες??? (τα περί αντίληψης και περιγραφής του ήχου, τουλάχιστον τα έχω θίξει αρκετές φορές στο παρελθόν)...

 

και για να σου φύγει και η ιδέα ΕΓΩ ας πούμε έχω χρησιμοποιήσει (επιλέγοντάς το ανάμεσα σε άλλα) κάποιες φορές το 103 με ανδρικές φωνές φορές χωρίς ιδιαίτερες μετέπειτα επεμβάσεις μάλιστα... και λοιπόν τι σημαίνει αυτό για σένα?...

 

τές πα... κάπου εδώ ήρθε και η ώρα των αποκαλύψεων ως επίρρωση των παραπάνω απόψεών μου.... ;D ;D ;D

 

στο αρχικό σου post μας γνωστοποίησες ότι

 

αυτο που μου εχει κανει την μεγαλυτερη εντυπωση ειναι το Mojave MA-301fet

 

έτσι λοιπόν χρησιμοποίησα (επίτηδες φυσικά όπως και το δείγμα με την διαφορετική τονικότητα στο 4 για να μην κουραστεί γρήγορα το αυτί μεσιέ digi) το female δείγμα του (σχεδόν σίγουρος ότι θα το επιλέξεις και σε αυτή του την έκφραση)...

 

το Νο 2 είναι το Mojave MA-301fet λοιποοοόν... τιμή: 999 €

παρατήρηση: ειδικά το ανδρικό δείγμα που ξεχώρισες με την πάντα γοητευτική 70's αγγλική loundnessίλα αλλά και τα θολά χαμηλομεσαία, δεν "παίζει" με τίποτα χωρίς σοβαρές επεμβάσεις μεταξύ 250 και 750hz αλλά και ιδιαίτερο συχνοτικό "κούρδισμα" μεσαιουψηλά, σε μια μίξη με μια τυπική μπάντα από πίσω... για βραδινό σπικάζ στο ραδιόφωνο θα το συζητούσαμε... ;) :)

 

και συνεχίζουμε

 

στο No 1 το (αγαπημένο μου δώρο στους φίλους μου) Superlux E205 στην φοβερή τιμή των 39 ολόκληρων ...

 

κι εδώ το ότι

 

διαλεγω το 1 και το 2

 

το 1 σαν λιγο πιο καθαρο και το 2 σαν πιο ζεστό με μια προβολη στα χαμηλα... νομιζω θα επαιρνα το 2  σε σχεση παντα και με την τιμη στο 1

 

θα έπρεπε να σε προβληματίσει...

 

στο Νο 3 δεν είναι παρά το Νο 1 Superlux E205 με μια μικρή συχνοτική επέμβαση ώστε να "κάθεται" σχετικά εύκολα σε ένα τυχαίο mix...  ;)

 

εδώ φυσικά, ο επαγγελματίας ηχολήπτης digisilence απέδειξε (πάλι όπως περίμενα) τα περί συνδυαστικής "κάθετης" και "οριζόντιας" ακρόασης που έχω θίξει αρκετές φορές στο παρελθόν και την οποία δεν μπορεί να έχει εύκολα ένας "απλός ακροατής" όσο και έμπειρος να είναι (έξω όμως από τις ειδικές προσλαμβάνουσες ενός pro studio)...

 

τέλος στο Νο 4 το φτωχό πλην τίμιο Lewitt Authentica LCT 240... τιμή: 199 €

 

 

εννοείται ελπίζω, ότι δεν ήταν διαγωνισμός το πειραματάκι, ούτε δηλώνει τίποτα ιδιαίτερο για τις επιλογές όλων πλην του πόσο πολύπλοκο και δύσκολο είναι να μπει σε αυταπόδεικτα σχήματα  ο ΗΧΟΣ ώστε να μπορούμε χωρίς παρανοήσεις να "επικοινωνούμε" τα ερεθίσματα που μας προκαλεί...

 

φίλε Μάκη, ελπίζω να μην αισθάνθηκες (και σόρυ αν έγινε) ως σάκος μποξ σε καμία περίπτωση, γιατί δεν υπήρχε καμιά πρόθεση ούτε από εμένα ούτε νομίζω από κανέναν άλλο.... απλά εσύ έθεσες το θέμα, σε εσένα προσωποποιούνταν οι απαντήσεις που όμως ΑΦΟΡΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...

 

 

ΥΓ... πλάκα πλάκα πάει ο καφές πρέπει να φάω κιόλας, γι αυτό μια τελευταία

συμβουλή.... πριν πας στο οποιοδήποτε studio για να ακούσεις mics πάρε μαζί σου ένα backing track ενός κομματιού που πιστεύεις ότι σε αντιπροσωπεύει και ηχογράφησε μια κοινή φράση με όλα... χωρίς να σου δίνει εγγυήσεις και αυτή η πρακτική, είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις προσδοκώντας το holy grail σου... ΚΑΛΗ TYXH

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μην πω κι εγώ ότι μου αρέσει το φθηνό? ;D ;D ;D ;D

 

το Νο 2 είναι το Mojave MA-301fet λοιποοοόν... τιμή: 999 €

Το πέτυχα το φθηνότερο, και το value for money. ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕν σε προλαβα ρε npap και ποσταρες την αληθεια και μετα διαβασα το προηγουμενο ποστ σου

και ηθελα να δω ποσο εχουν χαζεψει τα αυτακια μου ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα σε ολους... φιλε npap σευχαριστω για την πλουσια απαντηση ασχετα αν διαφωνω οχι σε σχεση με αυτα που λες (ολα οσα αναφερεις ειναι χρησιμες πληροφοριες και γνωσεις) αλλα θα το ξαναπω για μια πολλοστη φορα η αρχικη μου ερωτηση-απορια-προβληματισμος (γιατι εγω ποτε δεν ειπα οτι ειμαι σιγουρος για κατι γιαυτο και εθεσα αυτη την ερωτηση) ηταν αλλη...

 

τελικα η ολη αυτη η συζητηση εχει ενα ενδιαφερων οχι προς την ουσια της ερωτησης μου φυσικα γιατι μου κανει τρομερη εντύπωση που απο τοσα ατομα που μιλησαν ουτε μα ουτε ενα δεν προτεινε ενα μικροφωνο για να ακουσω.. ενα σου λεω οχι δυο... να πει ενας ανθρωπος εδω μεσα ρε φιλε  ψιλοκαταλαβα τι ψανχεις και επειδη εχω κανει ερευνα πανω σε αυτο το θεμα εγω κατεληξα σε αυτο το μικ... ακουσε το μηπως σου κανει...... απο ολα αυτα που μοθ γραφεται καταλαβα οτι ειστε ατομα με τεραστιες γνωσεις και γιαυτο απορω γιατι η ολη συζητηση ηταν σε επιπεδο ουρανιο και οχι γήινο....

 

περα απο αυτο δεν εχω καταληξει ακομη πουθενα.... απλα το ψαχνω....ομως παρατηρω τεραστιες αντιφασεις σε πολλες απο τις απαντησεις και δεν ξερω γιατι συμβαίνει.. εχω καταλαβει οτι ολοι εσεις γνωριζεστε μεταξυ σας  και ολο αυτο μαλλον αποτελει ενα ιδος παιχνιδιου.... με το που πρωτοξεκινησα να μιλαω  εδω  καποιος δω μεσα με το καλημερα σας μου λεει εχει καταλαβει ποιος σου μιλαει.... λες και μπηκα σε γκετο....(οχι δεν ξερω ποιος μου μιλαει μαγος ειμαι να ξερω ποιος κρυβεται πισω απο ενα ψεύτικο ονομα)

 

λοιπον φιλε npap επειδη εισαι το τελευταιος που μου απαντησε και επειδη βρικσω τεραστιες αντιφασεις στις απαντησεις σου οφειλω να τις πω για να ειμαι ειλικρινης απεναντι στον εαυτο μου αλλα και σε σενα.... γραφεις ούτε ξέρουμε (ούτε μπορούμε να ξέρουμε) την φωνή σου ή το τι έχεις εσύ στο μυαλό σου για αυτήν και σε ποιο μουσικό είδος (μη σου πω σε ποιο τραγούδι και με ποια ενορχήστρωση)...

τώρα με τις ηχητικές περιγραφές σου του στυλ δηλαδη στην αρχη τις ερωτησης μου αυτο δεν το ηξερες???? επρεπε να συζηταμε 5 μερες ενω σωρο θεωρια στην θεωρια για νακαταληξεις τωρα σε αυτο.... νιωθω σαν να εχετε παντα εναν ασο στο μανικη και οταν δεν υπαρχει κατι αλλο βγαζεται τον ασο... αν αυτο ειναι τοσο σοβαρο μπορουσες αφου εχεις την εμπειρια φανταζομαι να μου το πεις πρωτο πρωτο αυτο φιλε στειλε μας ενα δειγμα την φωνης σου......

 

λες ποια "ειδική" απάντηση με "ειδικό βάρος" (που θα "στήριζε" μια αγορά σου ενός χιλιάρικου) περίμενες??? (τα περί αντίληψης και περιγραφής του ήχου, τουλάχιστον τα έχω θίξει αρκετές φορές στο παρελθόν)...  παλι στην ιδια λογικη ενω θα επρεπε αν το πιστευες απο την αρχη να το πεις πρωτο πρωτο αν και φυσικα ειναι εντελως αστοχο γιατι γιατι εγω δεν ειπα οτι θελω να παρω 100% αυτο το μικρόφωνο...

 

λες... το Νο 2 είναι το Mojave MA-301fet λοιποοοόν... τιμή: 999 €

παρατήρηση: ειδικά το ανδρικό δείγμα που ξεχώρισες με την πάντα γοητευτική 70's αγγλική loundnessίλα αλλά και τα θολά χαμηλομεσαία, δεν "παίζει" με τίποτα χωρίς σοβαρές επεμβάσεις μεταξύ 250 και 750hz αλλά και ιδιαίτερο συχνοτικό "κούρδισμα" μεσαιουψηλά, σε μια μίξη με μια τυπική μπάντα από πίσω... για βραδινό σπικάζ στο ραδιόφωνο θα το συζητούσαμε... ;) :) 

 

εσυ δηλαδη απο αυτην την αθλια ηχογράφηση μπορεις να κρινεις ενα μικ ???

 

Παράθεση από: makes-vst

διαλεγω το 1 και το 2

 

το 1 σαν λιγο πιο καθαρο και το 2 σαν πιο ζεστό με μια προβολη στα χαμηλα... νομιζω θα επαιρνα το 2  σε σχεση παντα και με την τιμη στο 1

 

θα έπρεπε να σε προβληματίσει...

 

δεν ξερω αν το εχεις καταλαβει αλλα με αυτη σου την απαντηση εκθετεις ολους τους φιλου σου πιο πανω διοτι εκτος απο ενα ατομο ολοι οι αλλοι στο παιχνιδακι που εβαλες εχασαν !!! και μαλλον θα πρεπει να προβληματιστουν και αυτοι σωστα????

 

εγω σου απαντησα οτι θα επαιρνα το 2 αλλα δεν σταθηκες εκει.... πιστευεις δηλαδη οτι το μικ τον 39 ευρω ειναι το ιδιο καλο με το μικ 1000 ευρω.. πραγματικα πες μου τωρα το πιστευεις????? η μηπως η γνωση σου σου λεει οτι το ηχητικό αποτελεσμα απο την ηχογραφιση του thoman που και με κινητο να το εγραφαν καλυτερα θα ηταν εχει καποια αξια????

 

το θεμα ομως ειναι οτι το παιρνεις πολυ σοβαρα ολο αυτο και μονο εκει που θες (για μενα δηλαδη για τους αλλους οχι) και μαλλον πρεπει να σε προβληματισει και εσενα λιγο αυτο....

 

λες εννοείται ελπίζω, ότι δεν ήταν διαγωνισμός το πειραματάκι, ούτε δηλώνει τίποτα ιδιαίτερο για τις επιλογές όλων πλην του πόσο πολύπλοκο και δύσκολο είναι να μπει σε αυταπόδεικτα σχήματα  ο ΗΧΟΣ ώστε να μπορούμε χωρίς παρανοήσεις να "επικοινωνούμε" τα ερεθίσματα που μας προκαλεί...

 

ηταν πειραματακι αλλα μονο για μενα .... και πρεπει να προβληματιστω για ολους τους αλλους δεν δηλωνει τιποτα για τις επιλογες τους.... χαχαχαχα

 

θα μπορουσα να αναφερω χιλιαδες αντιφασεις και απο αλλα μηνυματα... ξαναλεω για να μην παρεξηγηθω και το εννοω απολυτα αυτο.... δεν λεω οτι δεν εχεις γνωσεις ... εχεις και εσυ και ολοι παρα πολλες ... αυτο φαινεται γιαυτο και σου γραφω 5 ηωρα το πρωι... αν ησουν ενα παιδακι που λεει παπαριες δεν θα καθομουνα να ασχοληθω.. ομως ταυτοχρονα νομιζω ταπεινη μου γνωμη οτι οι πολλες γνωσεις που εχετε σε θεωρητικό επιπεδο μερικες φορες να μην σας αφηνουν να δειτε τα πραγματα πρακτικα... με την καθαρη ανθρωπινη αισθητικη.... ναι εισαι σιγουρος οτι κανενα απο τα μικροφωνα στα δειγματα του thoman δεν εχει καμια σχεση απο κοντα ... εντελως καμια.... αν παρατηρησετε θα δειτε οτι πολλα μικ στο thoman εχουν ενα μεγαλο φύσημα(κανει μπαμ) φυσικα αυτο το φύσημα δεν ειναι απο το μικροφωνο... τοσο χαλια ειναι τα δειγματα... αν ειχε σοβαρα δειγματα τωρα το μικ θα ηταν σπιτι μου... και ενα τελευταιο μυστικο.. αυτο το μικ μου το προτεινε και αρχισα να το ακουω ενας απο τους καλυτερους ηχοληπτες που εχει η ελλαδα...  ο οποιος θεωρει οτι τα μικ θελουν πολυ ψαξιμο ...

 

τελος παντων για να σπασω λιγο τον παγο θα ρωτησω μια τελευταια φορα

κανενα μικ εχετε να προτείνεται η μπα?????χαχαχαχ  που γραφεται !!!! απο τα μικροφωνα που εχετε ???  που δουλευεται  στο στουντιο ... που ετυχε να ακουσετε καπου?????? 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
φίλε Μάκη, ελπίζω να μην αισθάνθηκες (και σόρυ αν έγινε) ως σάκος μποξ σε καμία περίπτωση, γιατί δεν υπήρχε καμιά πρόθεση ούτε από εμένα ούτε νομίζω από κανέναν άλλο.... απλά εσύ έθεσες το θέμα, σε εσένα προσωποποιούνταν οι απαντήσεις που όμως ΑΦΟΡΟΥΝ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ...

 

 

παρόλο αυτό, με καλείς τώρα να ασχοληθώ και να σπαταλήσω τον πολύτιμο μου χρόνο, όχι στο να σου προσφέρω καλόπιστα την όποια γνώση μπορεί να διαθέτω (και μάλιστα συμπυκνωμένη και συμπερασματική από πολύχρονη πρακτική εμπειρία στο πιάτο), αλλά στο να "σκοτώσω την μύγα σου", δοκιμάζοντας ανερυθρίαστα, την καλή μου διάθεση, την υπομονή μου και την έμφυτη μου ευγένεια (σικ  ;) ) ... φαντάσου να μην ΠΑΡΑΔΕΧΟΣΟΥΝ και την γνώση όλων μας... θα μας έδερνες κιόλας... :-* ;D

 

λοιπόν για να μη το ζαλίζουμε άλλο... δεν είμαι υποχρεωμένος (αυτό δα έλειπε) να παρακολουθώ οποιοδήποτε θέμα ανοίγει εδώ από την αρχή του και μάλιστα να είμαι και υπόλογος που το είδα μετά από μέρες και "ΤΟΛΜΗΣΑ" να προσθέσω κάποιες δικές μου θέσεις...

αλλά αφού το λες εσύ ΝΤΡΟΠΗ ΜΟΥ...  ::)

 

τώρα τα περί "αντιφάσεων" (και χιλιάδων μάλιστα  ;D ) επειδή βρίσκονται στο θολωμένο μυαλό σου με άφθονη ομίχλη από το εύθικτο θυμικό σου, ενώ αναφέρεις αυταπόδεικτους και ήδη αναλυμένους από μένα παραπάνω βεβιασμένους συνειρμούς σου,  κανονικά θα έπρεπε να τα προσπεράσω, αλλά ας δώσω λίγο τόπο στην οργή για τελευταία (ελπίζω) φορά...

 

πρώτον... τα δείγματα του thomann εσύ τα επικαλέστηκες και έδωσες αφορμή για το πειραματάκι που φυσικά είχε αποδέκτη εσένα και έναν εν δυνάμει προβληματισμό που θα σε γλύτωνε από βιαστικά έξοδα αφού ήδη διέθετες ένα από τα καλύτερα μικρόφωνα στην κατηγορία του... (για να τιμήσω την υπογραφή μου όπως προσπαθώ να κάνω πάντα)...

 

δεύτερον...

 

να μου το πεις πρωτο πρωτο αυτο φιλε στειλε μας ενα δειγμα την φωνης σου......

 

και να το έκανα ΤΙ ρε επίμονε στην κοντοφθαλμία άνθρωπε για όνομα του θεού της ημιμάθειας... ;D ;D ;D  για να σου προτείνω ένα άλλο, με reference μια ηχογραφημένη φωνή ποιος ξέρει πως, κάπου?...

 

στο μόνο που θα ήταν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΡΗΣΙΜΟ κάτι τέτοιο θα ήταν με ερωτησούλες και δια της ατόπου να προσπαθήσω να σε βοηθήσω να βρεις που έκανες τυχόν λάθη στη χρήση του ή ακόμα ακόμα να σου προτείνω τεχνικές για να βελτιώσεις αυτό που ήδη έχεις καταφέρει...

 

θα με τρελάνεις?... ντιπ δεν κατάλαβες από όσα αράδιαζα?... ντάξει δεν είμαι και φιλόλογος αλλά τα ελληνικά μου είναι υποφερτά φαντάζομαι (?) με επαρκή σαφήνεια έστω και από τα συμφραζόμενα επί το πλείστον... εδώ μου στείλανε άσχετα παιδιά με το θέμα ευχαριστήρια, για την και καλά "νέα οπτική" που τους άνοιξα με αφορμή την ερώτηση σου... θα μου πεις δεν τα έχεις ξαναπεί κατά καιρούς?...

φυσικά αλλά ένας με ρώτησε αν θα πρέπει να με εκνευρίζει κάποιος που "δεν καταλαβαίνει" για να τα γράφω μαζεμένα σε ένα thread, ώστε να το ξέρει για να καθιερώσει αυτή την πρακτική όταν θέλει να ρωτήσει εμένα κάτι... ;D ;D ;D

 

anyway κάνεις ότι μπορείς  να μου ξυπνήσεις λανθάνοντα ψήγματα αλαζονείας... γι αυτό πάμε παρακάτω όσο κρατάω τα προσχήματα και δεν βρίζω γιατί με τα προσβλητικά σου σχόλια και τις σποντούλες, με το ζόρι κρατιέμαι...

 

 

εσυ δηλαδη απο αυτην την αθλια ηχογράφηση μπορεις να κρινεις ενα μικ ???

 

όχι φίλε μου (αν όντως είναι αποδεδειγμένα άθλια)... μπορώ όμως να κρίνω ΕΣΕΝΑ μέσα από την συγκριτική σου επιλογή (η οποία είναι επαρκέστατη συνθήκη για την εξαγωγή των συμπερασμάτων που κατέληξα)... ούτε αυτό καταλαβαίνεις κύριε καθηγητά?...

 

κατέληξα σε 3 εταιριες κυρίως απο την ακρόαση στο thoman  violet  - jz - και αυτο που μου εχει κανει την μεγαλυτερη εντυπωση ειναι το mojave 301

 

"ο καιρός είναι σαν τον Ουγκώ στις μαύρες του" και εκτίθεσαι μέσω "αθλίων" λογικών αλμάτων κύριε καθηγητά, προσπαθώντας να κάνεις το μαύρο άσπρο... ;) :-*

 

νομιζω θα επαιρνα το 2  σε σχεση παντα και με την τιμη στο 1

 

διάλεξες πάλι το ίδιο αλλά σε female δείγμα, αλλά θα έπαιρνες άνετα και το 2  αν η τιμή σε ικανοποιούσε... μάλιστα... δηλαδή πόσο?... αν έκανε 500€ θα ικανοποιούταν το "hype victim" που κρύβεις (ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΕΠΙΜΕΛΩΣ) μέσα σου???... ή επειδή στοίχιζε ΤΡΙΑΝΤΑ ΦΟΡΕΣ λιγότερο, ΞΑΦΝΙΚΑ απαξιώθηκε στην κρίση σου... α ρε τα ζητάει η "κ@λ#τσεπη" σας μου φαίνεται φίλος... ;D ;D ;D

 

όσο για τις παρακείμενες θέσεις των φίλων μου ως συνηγορία στο κόμπλεξ που απρόκλητα φανερώνεις ΑΜΥΝΟΜΕΝΟΣ επιθετικά, μην ανησυχείς... έχουν αποδείξει πολλάκις ότι ξέρουν και να αυτοσαρκάζονται και να προβληματίζονται και κυρίως να θέτουν ΑΚΟΜΠΛΕΞΑΡΙΣΤΑ τις ερωτήσεις τους, για κάτι που δεν κατάλαβαν ΑΝ τους ενδιαφέρει...

 

εσύ είσαι αυτός που χτύπησες μέσα στην νύχτα την "πόρτα" αυτού του χώρου ζητώντας βοήθεια και καταχρώμενος τους κανόνες φιλοξενίας, μας την λες συνέχεια επειδή ΔΕΝ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ αυτή που αν μη τι άλλο απλόχερα ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑΜΕ να σου παράσχουμε... τα περί γκέτο τα αντιπαρέρχομαι κι αυτά γιατί ήδη έχω ανεβάσει πίεση και η γυναίκα μου τρόμαξε που με είδε κατακόκκινο (καλά αυτό στο συγχωρώ γιατί μου ταξε παστίτσιο για αύριο αν ηρεμήσω)... ;D ;D ;D

 

αυτο το μικ μου το προτεινε και αρχισα να το ακουω ενας απο τους καλυτερους ηχοληπτες που εχει η ελλαδα...  ο οποιος θεωρει οτι τα μικ θελουν πολυ ψαξιμο ...

 

τι λέτε κυρ καθηγητά... αλήθεια?... τι θεωρεί? ότι θέλουν πολύ ψάξιμο?.. σε αντίθεση με εμάς εδώ δηλαδή που θεωρούμε το αντίθετο?... τι να πω ρε πια... έλεος...

 

 

τελος παντων για να σπασω λιγο τον παγο θα ρωτησω μια τελευταια φορα

κανενα μικ εχετε να προτείνεται η μπα?????χαχαχαχ  που γραφεται !!!! απο τα μικροφωνα που εχετε ???  που δουλευεται  στο στουντιο ... που ετυχε να ακουσετε καπου??????

 

επειδή εγώ (λόγω της αυθάδειας και της ειρωνείας σου) δεν θέλω να σπάσω τον πάγο αλλά κάτι άλλο, δεν περιγράφω άλλο που έλεγε και μια ψυχή... αντ αυτού αφού ΜΑΣ ΤΡΟΛΑΡΕΙΣ επιμόνως και καλά βαριέσαι να αναζητήσεις και να ρίξεις μια ματιά στα δεκάδες ΦΡΕΣΚΑ θέματα που έχουμε ανοίξει για τις προτιμήσεις μας και σου περισσεύουν και τα φράγκα, θα στην  κάνω βρε την χάρη τσι πανάκειας έρωτα και θα σου προτείνω τιμής ένεκεν το αγαπημένο μου mic τον τελευταίο χρόνο...

το Brauner Valvet... ε θέλει πολύ προσπάθεια να γράψεις χάλια με αυτό... ακόμα και συ ο ανικανοποίητος... ;D ;D ;D

 

 

 

ΥΓ. ήθελα να ξερα πως είναι δυνατόν, να μπαίνετε κάποιοι ως κομήτες σε ένα φόρουμ, ζητώντας κατά κανόνα ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ στερούμενες τυπικών στάνταρ αξιολογήσεις για audio equipment από τον κάθε τυχάρπαστο (ναι και μένα... με ξέρεις?), που ευκολότατα μπορείτε να βρείτε σε επίσημα reviews, ΑΠΑΞΙΩΝΟΝΤΑΣ παράλληλα μπροστά σε αυτές ουσιαστική και φιλτραρισμένη γνώση μέσω εμπειρίας που δεν μπορείτε εύκολα να αποκομίσετε από ΠΟΥΘΕΝΑ (τουλάχιστον ΔΩΡΕΑΝ)...

πραγματικά αν την δεκαετία του 80 την είχα (έστω και πληρωμένη), δεν ξέρω που θα είχα φτάσει την δημιουργική μου ανάγκη ως προς τα θέλω μου...

 

 

ΥΓ2... για ένα πράγμα θα σου βγάλω το καπέλο ρε Μάκη... είχα ορκιστεί να μην ξαναεκνευριστώ με περαστικό τρολλ... τον έσπασα τον όρκο...ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα με τρελάνεις?...

 

oh yes... ;D

 

 

 

ντιπ δεν κατάλαβες από όσα αράδιαζα?...

 

oh,double,yes  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καταγγέλω τον Npap, που με το test του με εξέθεσε ανεπανόρθωτα, (αν και δεν έπεσα τελείως έξω  :P) και πλέον δεν βλέπω να παντρέυομαι με τίποτα. ;D

 

Μικρόφωνο έχω να προτείνω.

Εγω καμια δεκαριά, αλλά κατέληξα (για φωνή) στο MXL V67G (πυκνωτικό) και στο Shure Beta Green (δυναμικό). Σε άλλους αρέσουν , σε άλλους όχι.

 

Έχω γράψει πολλές φωνές με αυτά τα δύο.......μέχρι και τον ροκ σταρ Papadopoulos.  >:D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριε καθηγητά της φωνητικής έχετε αποφοιτήσει από κάποιο ωδείο? Γνωρίζεις να παίζεις κάποιο μουσικό όργανο? Έχεις πολλούς μαθητές γιατί με ενδιαφέρει να κάνω κι εγώ κάποια μαθήματα. Παραδίδεις μαθήματα σε κάποια σχολή ή κατ'οίκον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου