Προς το περιεχόμενο

ΕΠΙΛΟΓΉ ΜΙΚΡΟΦΏΝΟΥ ΦΩΝΗΣ ΓΙΑ STUDIO?


makis-vst

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλησπερα σε ολους..... αργησα να γραψω γιατι έλειπα για δουλεια και δεν ειχα χρόνο...

 

εκατσα και διαβασα καποια θεματα εδω μεσα και παρατηρησα τελικα οτι στα περισσοτερα θεματα ενω καποιος ρωταει ξεκαθαρα κατι πολυ συκγεκριμενο οι απαντησεις που παιρνει ειναι τερμα θεωρητικές και πολυ μακρια απο αυτο που πραγματικα ψαχνει ο αλλος... κατα συνέπεια πιο πολυ μπερδεύεται παρα βοηθιέται..

 

πιστευω πως αυτος ο χώρος εδω που μιλαμε τωρα θα μπουρουσε να ειναι ενα τεραστιο οπλο για ολους μας αν το χρησιμοποιησουμε καταθετοντας  την δικη μας πραγματικη εμπειρία..πχ στο δικο μου θεμα που ψαχνω αν ολοι οσοι εχουν καποια καλα μικ και τα δουλευουν αναφερανε την γνωμη τους για την συμπεριφορά αυτων των μικροφωνων θα ηταν σιγουρο οτι στο τελος απο ολες τις γνωμες θα εβγαινε ενα πολυ σημαντικό συμεπρασμα....  εγω για παραδειγμα δεν ζητησα κατι αλλο , ζητησα αν γνωριζεται αυτες τις μαρκες απο πραγματικη εμπειρια φυσικα εννοειτε η αν γενικα εχεται καποια προταση πανω σε αυτο παλι απο προσωπικη εμπειρια εννοειτε...  γενικες θεωρητικές γνωσεις πατοντας στο google βρισκεις χιλιαδες (ωρα να εχεις να διαβαζεις)

 

φιλε npap θελω να ξερεις ακομη και αν διαφωνισαμε σε καποια πραγματα που πραγματικα δεν εχουν να κανουν με τα μικ αλλα με το οτι εγω ζητουσα κατι αλλο η σταση σου σε σχεση με αλλα ατομα εδω μεσα με εκανε να σε εκτιμήσω πολυ.. σε αντιθεση με ατομα που σαν πενταχρονα παιδιαριζουν με ατακες του τυπου ''μην μου στεναχωρείται τον κυριο καθηγητη '' πες μου αν κανεις μαθηματα φωνητικής και τι πτυχια εχεις ''που αν ηθελε να μαθει αυτος πραγματικα για μαθηματα θα εστελνε ενα μηνυμα προσωπικα..αλλα αφου ρωταει για πτυχια να ξερει οτι εχω 3 πτυχια το ενα μαλιστα ειναι απο ενα απο τα καλυτερα κολεγια μουσικης του κοσμου στο εξωτερικο αλλα θεωρω εντελώς παιδικο να κανω αναφορα εδω μεσα τα πτυχια κλπ ..εσυ εδιξες οτι εχεις αναστημα και ακομη και μετα απο ολο αυτο μου απαντησες με μια πολυ σοβαρη προταση μικ...

 

καταρχας συγνωμη αν σε κοκκινισα οπως ειπες αλλα θελω να ξερεις οτι εχω μαθει να μιλαω παντα απολυτα αληθινα και οχι απλα να γλυφω για να κερδισω μονο απο τις γνωσεις του αλλου....  στο φιναλε δεν σε εβρισα , δεν σε προσβαλα ... απλα ειπα οτι πιο δημοκρατικο υπαρχει .. οτι θεωρω οτι πεφτεις σε αντιφασεις κατα την γνωμη μου παντα... τοσο κακο ειναι αυτο???? ενω εσυ μιλησες για μενα σαν να θεωρεις οτι δεν σεβομαι , μιλησες για ημιμάθεια κλπ κλπ... δεν τα κραταω ομως ουτε εγω αυτα γιατι θεωρω οτι τα ειπες την ωρα που εγραφες και προφανως ησουν λιγο  καπως αφου φανταζομαι οτι δεν θα σου εχει ξαναπει ατομο οτι θεωρει οτι πεφτεις σε αντιφασεις και προφανώς ετσι σου βγηκε ετσι εκεινη την στιγμη... εγω δεν θα κρατησω αυτο ομως θα κρατησω το ανάστημα που κρατησες στο τελος απο οσα εγραψες που εκει διχνεις οτι δεν σε νικαει ο εγωισμος που εχουμε ολοι μας...

 

στην ουσια λοιπον το μικ που μου προτεινες και απο δικη μου ερευνα χωρις ομως να το εχω ακουσει ο ιδιος λεει οτι ειναι φανταστικο μικ .. εσυ αυτο το μικ το εχεις ο ιδιος η ετυχε να το ακουσεις καπου???? ποσο δυσκολο ειναι τελικα να ακουσει καποιος ενα μικ στην ελλαδα????  εχω παρει τις τελευταιες μερες 10 μαγαζια που πουλανε μικ και ολοι μα ολοι μου λενε δεν γινεται να ακουσεις μικ.. και μου λενε ακριβως εχεις απολυτο δικιο , δυστυχώς δεν μπορουμε να το κανουμε ακομη... μονο ο thoman μου απαντησε σε μηνυμα που τουσ εστειλα και μου ειπαν φυσικα εχουμε ειδικο χωρο εδω μπορεις να ερθεις και να δοκιμασεις οσα θελεις... και μαλιστα μου ειπαν να μας πεις ποια μερα θα ερθεις και ποια μικ θες να σου τα εχουμε ετοιμα...χαχαχαχ απιστευτο!!!! το σκεφτομαι σοβαρα να παω στο thoman αλλα πριν κανω αυτη την κινηση θα παιξω το τελευταιο χαρτι δοκιμαζοντας καποια μικ σε καποια studio στην αθηνα...

 

οποιος εχει να προτείνει καποιο μικ ειτε που δουλευει ο ιδιος αυτη την στιγμη ειτε που ακουσε σε καποιο αλλο χωρο παλι ο ιδιος και του εκανε μεγάλη εντυπωση θα ηταν πολυ σημαντικο....  παντα για ηχογράφηση φωνης και με ζητουμενο την ισορροπία στον ηχο και την ζεστασια.... (ξερω οτι αυτο ειναι υποκειμενικο γενικα αλλα ειμαι σιγουρος οτι σε πραγματικα χρονο και χωρο αν δοκιμαζαμε καποια μικ ολοι μας θα ξεχωρίζαμε το μικ με αυτα τα χαρακτηριστικα... ξαναλεω δεν θελω απαραίτητα να ειναι για ολες τις χρήσεις (εχω το neumann tlm 103 για ενχοδρα που γραφει καταπληκτικα) για φωνη ψαχνω.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αντιθεση με ατομα που σαν πενταχρονα παιδιαριζουν

 

Είσαι ΩΡΙΜΟΣ εσύ ??  :o :o

 

αφου ρωταει για πτυχια να ξερει οτι εχω 3 πτυχια το ενα μαλιστα ειναι απο ενα απο τα καλυτερα κολεγια μουσικης του κοσμου στο εξωτερικο αλλα θεωρω εντελώς παιδικο να κανω αναφορα εδω μεσα τα πτυχια κλπ

 

Το ένα bold αναιρεί το άλλο  ;D ;D ....

 

  Έρχεσαι σε ένα forum για πρώτη φορά.... Με το καλημέρα λες πολλά και κακογραμμένα. Με το καλημέρα κάνεις εκτενή αναφορά των τίτλων σου χωρίς να χρειάζεται. Και το χειρότερο, εφαρμόζεις τον πιο ύπουλο τρόπο τρολαρίσματος, δηλαδή το "ευγενικό" τρολάρισμα: Μιλάς δήθεν καλοπροαίρετα και με ευγένεια, με υπερβολικά πολλές αναφορές στην επικοδομητική ανταλλαγή απόψεων.... Και αφου αποδομείς με θράσος την κουβέντα, με ακόμα περισσότερο θράσος μετά το ξαναγυρνάς στην κολακεία με υπερβολική επανάληψη των ποιοτικών στοιχείων του συνομιλητή σου κλπ. Οι τακτικές σου όσον αφορά το χειρισμό της συζήτησης είναι κατεξοχήν πολιτικάντικες και δημοσιοσχεσίτικες - δικηγορίστικες, αλλά κακοεφαρμοσμένες απ την άλλη.

 

  Όποιος έχει τρία πτυχία και είναι πραγματικός  καθηγητής (βαριά λέξη!  :P) σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ γνωστικό αντικείμενο ( από πυρηνική φυσική μέχρι πολεμικές τέχνες) κατέχει γενικές γνώσεις - πρώτα απ' όλα χειρισμού της γλώσσας ! - και ωριμότητα... Ακούει πολύ και σε πρώτη φάση μιλάει λίγο, τουλάχιστον πιο λίγο απ' οσο ακούει.  Εσύ απ' ολα αυτά απέχεις έτη φωτός. Άσε λοιπόν τις εξυπνάδες περί "πεντάχρονα". Αν έγινες στόχος ειρωνικών σχόλιων είναι γιατί εσύ μόνος σου το προκάλεσες!

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος εχει την μύγα λεει μια παροιμία μυγιάζεται σωστα???

 

αγαπητε santso 4    1) αν δεν κανω  λαθος στην ολη συζητηση απο την αρχη η μονη σου παρέμβαση ηταν στην  αρχη να κανεις τον Μπαμπινιώτη και να ασχολεισαι με τον τροπο που γραφω λες και η ουσια ηταν εκει..  καμια απαντηση περι του θεματος

 

2) η δευτερη σου απαντηση ηταν ειρωνικο σχολιο ''προσεχεται τα λογια σας μην θιχτεί ο κύριος καθηγητής''  το οποιο σχολειο μετα απο λιγες ωρες αλλαξε και εγινε προσεχετε τα λογια σας χαχαχαχαχαχα

 

3)δεν ξερω αν το καταλαβες αλλα πιο πισω ενα ατομο με ρωταει προφανως και αυτος ειρωνικα αν εχω τελειωσει καποιο ωδειο και αν κανω μαθηματα κλπ κλπ κλπ.... εκει ακριβως παει η απαντηση για τα πτυχια και δεν αναφερομαι ειδικα...  (γιαυτο και δεν ανεφερα τι πτυχια ειναι.. αν θελει πραγματικα να μαθει ας στειλει προσωπικο μηνυμα να του τα στειλω..... 

 

4) μην ξεχνας οτι βρισκεσαι σε ενα μουσικο forum.... εγω σε οτι διαφώνησα αν διαφώνησα ηταν μονο για την προσέγγιση του θεματος μου και οχι στο αν αξιζει καποιος η οχι αντιθετος για τα περισσοτερα ατομα που μιλησαν ειδα οτι εχουν παρα πολλες γνωσεις( μιλαω μονο για αυτους που μιλησαν θεωρητικα αλλα πολυ σωστα και εμπεριστατωμενα)

 

5) καταλαβες τωρα γιατι πιο πανω λεω  οτι εκτιμώ παρα πολυ και τον θαυμαζω τον npap για το ανάστημα που εχει πραγματικα  και την πραγματικη ωριμότητα..... γιατι παρολου που του αναψα το λαμπακι χωρις να το θελω φυσικα αγαπαει τοσο πολυ την μουσικη αλλα και αντιλαμβανεται οτι δεν ειμαι τετοιο ατομο και ξερει την προθεση μου και δεν αφήνει να τον παρασύρει ο εγωισμός.. θελει πολλα κιλα απο κατω για να το κανεις αυτο φιλε μου!!! 

 

και φυσικα και για τον yameth θεωρω το ιδιο ο οποιος φαινεται οτι εχει ενα επιπεδο μεγαλο και δεν διαφώνησα σε τιποτα απο οσα ειπε θεωρητικά..... στην ουσια με κανεναν δεν διαφωνω παρα μονο με εκεινους που δεν ασχοληθηκαν με το θεμα αλλα με ασχετα πραγματα.., εγω πανω στο θεμα το μονο που ειπα καποιες φορες ειναι θελω γνωμες απο μικροφωνα που εχεται εμπειρία πραγματική.... 

 

θες λοιπον να αφησουμε ολα τα παραπανω και να μιλησουμε για μικροφωνα ???  με μεγαλη μου χαρα...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να γραψω πιο νωρις κι εγω ενα μικρο σεντονακι

αλλα δεν εμεινε ο απαιτουμενος χρονος. ;D

 

Πριν απο μερικα χρονια επρεπε να ηχογραφησω μια χαριτωμενη.

Ειχαμε παλαιοτερη συνεργασια στο παλκο και τα αισθηματα ηταν αμοιβαια.

Θα με καθαριζε ανετα διοτι της "κατεστρεφα" την καριερα.

Θα την καθαριζα ανετα διοτι μου κατεστρεφε την "οικογεννεια"

και το στομαχι. Ομως η διευθυνση παραγωγης ειχε αποφασισει οτι

για μια ακομα φορα επρεπε να συνυπαρξουμε.

Τουμπεκι ψιλοκομμενο λοιπον και οι δυο μας.

 

Η υπαρξη αυτη ειχε ενα μικρο χαρισμα προγναθισμου και την

ιδιαιτεροτητα να μειξαρει τα συριστικα με τα οδοντικα συμφωνα.

Το μεγαλυτερο βεβαια προβλημα στην πιστα ηταν οτι μετα το

5λεπτο δεν της εμενε ανασα. Αρχιζε να φαλτσαρει απο την προσπαθεια.

Το θεμα με τα συμφωνα γινοταν πλεον εντονοτατο, ενω παραλληλα

η φατσα της επαιρνε ενα χρωματακι μολυβι....

Κι αντε το χρωμα με ενα καλο μακιγιαζ κι ενα ακρυλικο διπλης το εσωζες.

Με τα αλλα τι κανεις? Τελος παντων. Απο κορμι ηταν φωναρα οποτε,,,,

κανεις δεν ακουγε τιποτα.

 

Ηρθε λοιπον η φωναρα στο στουντιο, "χαρηκαμε" αμφοτεροι κι ο

καθενας τη δουλεια του. Πηρε τη θεση της, εβγαλε τα χαρτια της,

εστησα ενα αναλογιο, αρχισε να κανει ενα καποιο ζεσταμα,

φορεσα τα ακουστικα μου κι αρχισα να ψαχνω τη θεση που θα εβαζα

το τοτε αγαπημενο μου tlm 103.

Σε ελαχιστο χρονο ημουν ετοιμος. Η προηγουμενη "σχεση" μας

ηταν χρησιμη και καταλυτικη! Τσακ μπαμ!

Σφιγγω τη βαση, κουμπωνω το μικροφωνο στο μουλτι και την κανω

με ελαφρα πηδηματακια για το κοντρολ. Μεχρι να ζεσταθει η "φωναρα",

εχω παρει στο περιπου σταθμη!!!!  Αερας,,, δεν σου λεω τιποτα!

Χαλαρωνω κι αρχιζω κουβεντουλα με τον "παραγωγαρα" που καθοταν

διπλα μου και περιμεναμε να ετοιμαστει η καλλιτεχνης.

 

Ετοιμη,, παμε προβα,,, δωσε 3 και...

Τσουυυυπ,,, να σου η "αγαπη" να εκτελει τοξο με 2 βηματακια

γυρω απο τον αξονα του μικροφωνου....

Ουοππςςς... Μισο, μισοοο.... Τρεχω μεσα, περιστρεφω το μικροφωνο

με βαση την νεα της θεση και την κανω παλι για το κοντρολ.

 

Ετοιμη? ? ? φυγαμε προβα,,, 3 και...

Τσααακκκ την ιδια βολτα, με αντιθετη φορα, εκτελει η "λατρεια"...

Να μη στα πολυλογω αυτη η σκηνη επαναληφθηκε 1-2 φορες ακομα

ενω μπαινοντας μεσα την τελευταια φορα ακουω την "γλυκουλα"

να μου φωναζει.

"Τι θα γινει ρε μ@#$%κα εμενα θα γραψεις η τον τοιχο?

Θα βαλεις το μικροφωνο μπροστα μου η θα τρεχω συνεχεια

πανω κατω με τις μα@#$^%κιες σου?"

 

Φιλτατε κυριε καθηγητα. Ειμαι σχεδον σιγουρος πως ξεπερασες

χωρις να δωσεις σημασια στη φραση που σου εγραψα:

"προσπαθησε να παιξεις με το πλασαρισμα σου"

Δεν εχεις δοκιμασει να τραγουδισεις υπο γωνια 5-45 μοιρες.

Αν το ειχες κανει θα διαπιστωνες οτι το υπεροχο αυτο μικροφωνακι

εχει αλλη κλιση σε καθε θεση.

Σου δινει ενα ωραιοτατο μηχανικο EQδακι βυθιζοντας τα υψηλα του

και το κανει, αν θες, πιο στενο απο το kms 105.

 

Καποια στιγμη πρεπει να ανεβασεις μια ηχογραφηση που θα κανεις

παραλληλα με τα 2 αυτα μικροφωνα. Μια δυο μελωδικες φρασεις. Ενα τεικ.

Αν το αποφασισεις θα μιλησουμε για το στησιμο.

 

Τωρα στην περιπτωση που για δικους σου λογους, δεν θες το 103

μπροστα σου και πρεπει οπωσδηποτε να γραψεις με κατι αλλο,

σου προτεινω 2 λυσεις με βαση τις περιγραφες σου.

 

Η πρωτη ειναι το Superlux E205 με ενα EQδακι.

Ο npap θα σου πει τι ακριβως εκανε και πως.

Η δευτερη ειναι το neumann U-87 το οποιο σιγουρα θα σε καλυψει

με την πληθωρα διαφορετικων χαρακτηριστικων που διαθετει.

Θα ταιριαξει σιγουρα στα γουστα σου και....

χωρις EQδακι αυτη τη φορα!

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δευτερη ειναι το neumann U-87 το οποιο σιγουρα θα σε καλυψει

με την πληθωρα διαφορετικων χαρακτηριστικων που διαθετει.

Θα ταιριαξει σιγουρα στα γουστα σου και....

χωρις EQδακι αυτη τη φορα!

Εμένα μου άρεσε πολύ το Telefunken U-47.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις δοκιμασει να τραγουδισεις υπο γωνια 5-45 μοιρες.

 

this way?  ;D

 

maxresdefault.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!!!  φιλε digisilence για να ειμαι απολυτα ειλικρινης σε αυτη την γωνια 5-45 που μου λες δεν το εχω δοκιμασει οχι.... εχω δοκιμασει απο παρα πολλες αποστασεις απο το μικ αλλα οχι σε τετοια κλιση... αρα εσυ λες περιπου οπως στην φωτο του καζαντζιδη που ανεβηκε πιο πανω αλλα με το στομα του τραγουδιστη σε ευθεια ε???  και οχι προς τα πανω οπως  κανει ο καζαντιδης στην φωτο γιατι ετσι δεν δημιουργείτε η κλιση αυτη σωστα???

 

μακαρι να ειναι τοσο απλο και να παιζει τοσο μεγαλο ρολο....θα το δοκιμασω σημερα.... γενικα το tlm 103 ειναι  πολυ καλο με μεγαλη διαυγεια και γραφω πολυ ωραια τις κιθαρες αλλα στην φωνη(την δικη μου τουλαχιστον) νιωθω σαν να μου κοβει καποιες χαμηλες συχνοτητες που θεωρω σημαντικες για την ζεστασια στο ηχοχρωμα... για να δουμε... θα διξει... αυτες τις μερες εχω κανονισει να ακουσω και καποια μικ οποτε θα βοηθησει και αυτο πολυ στο να καταληξω τελικα...

 

neumann U87 φανταζομαι λες για το παλιο ομως εεε  και οχι το u87i εεε???? 

πολυ μεγαλη οικονομικη αποκλιση ομως το Superlux E205 με το u87.... προτιμώ κατι ενδιάμεσο και χωρις πολλες παρεμβασεις στο eq... το  Telefunken U-47  που λενε πιο πανω νομιζω πολυ σοβαρη επιλογη αλλα εδω παμε σε αλλο οικονομικο επιπεδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς τα πανω οπως  κανει ο καζαντιδης στην φωτο γιατι ετσι δεν δημιουργείτε η κλιση αυτη σωστα???

To επιασες. Θα κανω ενα σχεδιακι ισως βοηθησει. Ομως αυτο που προτεινω σε καμμια περιπτωση δεν αυξανει τα χαμηλα.

Κοβει απλως καποια υψηλα. Σε γλυτωνει και απο αλλους θορυβους,,,, πχ αυτους που κανουν τα ρουχα,

οταν ο/η καλλιτεχνης εχει ιδιαιτερη,,,, χμμμ,,, σωματικη εκφραστικοτητα, σε αντιθεση με το "υπο γωνια απο ψηλα"

αλα Στελαρας που κοιτα πανω στο σωμα του.

neumann U87 φανταζομαι λες για το παλιο ομως εεε  και οχι το u87i εεε???? 

Nope, μιλαω για το U 87 Ai

Εμένα μου άρεσε πολύ το Telefunken U-47.

Εισαι εγκαθετος της συντεχνιας svetlana ;D ;D ;D ;D

το  Telefunken U-47  που λενε πιο πανω νομιζω πολυ σοβαρη επιλογη

Δεν θα τολμουσα να προτεινω λαμπα, περαν ελαχιστων εξαιρεσεων κι αυτες αφορουν αλλες μηχανες.

Βγαζω αφρους, καντηλες, κι ολα τα σχετικα.  8)

 

http://prnt.sc/e0593x

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου