Προς το περιεχόμενο

Olympus guitars!


noe13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η συνέχεια στο επόμενο επεισόδιο, μην το χάσετε!!

 

An den exei σεξ, tha to xasw, filow. Na xes.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

An den exei σεξ, tha to xasw, filow. Na xes.

Ότι θες εσύ αγόρι μου.

Να σου βάλω και τίποτα αλλαξοκωλιές Eric Gales με Joe Bonamassa?

Γουστέρνεις?

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θες εσύ αγόρι μου.

Να σου βάλω και τίποτα αλλαξοκωλιές Eric Gales με Joe Bonamassa?

Γουστέρνεις?

 

Interracial κι έτσι... Καλά είσαι...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Interracial κι έτσι... Καλά είσαι...

Αλλά να ξέρεις, άμα το custom-άρω για πάρτη σου, θα στοιχίσει λίγο περισσότερο.

Θες και ξύλο?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά να ξέρεις, άμα το custom-άρω για πάρτη σου, θα στοιχίσει λίγο περισσότερο.

Θες και ξύλο?

Όχι, metal, οπότε βάζεις mahogany

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Ταμταμ τι κόλλημα έχεις φάει με τα 2 ονόματα? Ο άνθρωπος δεν το έκρυψε, το λέει. Χρησιμοποιεί το Johnny Prapas για τη δουλειά του. Που είναι το κακό? Όπως και ο Jeffrey Phillip Wielandt χρησιμοποιεί άλλο όνομα για τη δουλειά του, o Saul Hudson, ο Γιάννης Κακοσσαίος κλπ κλπ. Και απ' ότι διαβάζω ΟΛΑ τα επιχειρήματά σου έχουν καταπέσει. Το μόνο που διαπιστώνω είναι μια προσωπική εμπάθεια απέναντί του που φτάνει στα όρια της γραφικότητας.

 

Επίσης, ο Μπάμπης ο Σουγιάς, η Γλυκατζή - Αρβελέρ και η Καρέτα - καρέτα. Και οι γκάνγκστερ ή αυτοί που τους κυνηγάνε.

Όλοι αυτοί που μου αναφέρεις είναι καλλιτέχνες και έχουν καλλιτεχνικά nicknames. Το Prapas είναι το καλλιτεχνικό του δηλαδή; Γιατί με το άλλο μοστράρει στα media.

 

Σε ποια επιχειρήματα αναφέρεσαι; Δεν προσπαθώ να αποδείξω κάτι για να έχω επιχειρηματα.

Απλώς διατύπωσα σοβαρούς ενδοιασμούς για τον Prapas-Γιάντζιος από τη Λεπτοκαρυά-Αυστραλία:

-για την ιδιότητα του "master luthier" που δεν προκύπτει πουθενά,

-για τον άγνωστου εθνικότητας-έργου μέντορά του που έφτιαχνε ακουστικές και ΌΧΙ ηλεκτρικές κιθάρες και δεν υπάρχει καν κάποιο site ή δεν ξερει κανείς σε ποια χώρα,

-για τη φθηνή πρώτη ύλη του ξύλου που προμηθεύεται πριν φτάσει να πωλείται ως κιθάρα 4 χιλιάρικα και βάλε, και

-για το αν είναι πιθανό δυο μέλη μιας ελληνικής κοινότητας του εξωτερικού, όπως πχ στην Αστράλια , να γνωρίζονται πριν αποφασίσει το ένα να "βοηθήσει" το άλλο - δεν μου φαίνεται  τυχαίο ότι ο μπαρμπα Γιάννης Πραπαγιάντζιος  δίνει συνεντεύξεις επί συνεντεύξεων αλλά κανένα στοιχείο για το που έμαθε ό,τι λέει πως έμαθε τέλος πάντων, πόσο καιρό ασχολείται με το σπορ και τι σημαίνει "αποφάσισα να γυρίσω (αποκρύπτοντας το από που γύρισε) στη λεπτοκαρυά", 35 χρονών άνθρωπος.

 

Μήπως γίνεσαι  λίγο εμπαθής να με χαρακτηρίζεις έτσι; Επειδή δεν βλέπω να έχει "καταπέσει" και κανένας  από τους ενδοιασμούς που διατύπωσα.

 

Διευκρίνηση: δεν θα είχα πρόβλημα με τίποτα -σχεδόν- από τα παραπάνω, όλα μαζί όμως, νομίζω ότι θα πρέπει να μας προβληματίσουν .

Καθως και το γεγονός με τις χυδαιότητες κατά των gay που έγινε μεσα από τη σελίδα του , την οποίο ανάφερε νωρίτερα ο jazzjocker (και που οι ίδιος ο Prapas-Γιάντζιος ισχυρίζεται ότι την έκαναν... χάκερς που είχαν σκοπό να βλάψουν τον ίδιο και το τρομερό fb page του, το οποίο τότε είχε ... 150 likes).

 

Ενώ εσένα που δε σε ξέρει η μάνα σου και μπαίνεις εδώ μέσα και τρολάρεις, αποκτάς αξία.

 

Μάλλον έχεις περίεργη αντίληψη για το τι σημαίνει τρολλινγκ. Αλλά δεν με εκπλήσσει, αφού θεωρείς ότι με αυτό... αποκτά κανείς αξία!

 

Εγώ δεν ήρθα να σου πουλήσω φίλε μου τίποτα για να χρειαστεί να ξέρεις ποιος είμαι και αν έχω κάτι να κρύψω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το θέμα τιμολόγησης των χειροποίητων οργάνων είναι λίγο... φλου. Και γνωστό πως, σε luthiers με προφανώς περιορισμένη παραγωγή, το πληρώνεις γερά το χειροποίητο. Είναι επιλογή του καθενός αυτό αν θα το κάνει ή όχι, και φυσικά και ποιον θα επιλέξει. Μην ξεχνάμε άλλωστε πως πλέον υπάρχουν άπειροι luthiers, εντός κι εκτός.

 

2. Το θέμα ξυλείας. Εφόσον βρήκε την άκρη του με άδειες και το πασάρει και σωστά, καλά κάνει. Αν του βγαίνει και φθηνότερα, ακόμα καλύτερα γι'αυτόν. Κι εμείς στην θέση του το ίδιο θα κάναμε. Προσωπικά δεν με πείθουν τα ξύλα γενικώς και εχέσθην περί tonewoods κτλ., οπότε αν δεν είναι mdf/καπλαμάς ή αρμόστοκος, είμαι οκ με το όργανο.

 

3. Η (υπέρ;)προβολή του. Πλήρωσε; Περίοδος ξηρασίας για την δημοσιογραφία; Ότι και να'ναι, όπως κάθε επιχειρηματίας, προσπαθεί να προβληθεί με κάθε τρόπο, κι αυτό δεν είναι μεμπτό. Κι εγώ στην θέση του θα τα'σκαγα αν ήταν να κερδίσω πελάτες.

 

4. Μάστορας λούθιορας. Άλλη μια λεπτομέρεια ώστε να δώσει παραπάνω βαρύτητα στην ιδιότητά του. Μπορεί ν'ακούγεται τραβηγμένο αυτό το "master", δεκτόν, αλλά και πάλι, μαρκετινίστικη κίνηση. Ως επιχειρηματίας, ειδικά δε αν πουλούσα όργανα τεσσάρων και πέντε χιλιάδων ευρώ, δεν θα'μουν και πολύ έξυπνος αν τα πάσαρα ως όργανα φτιαγμένα από έναν τυπά που έμαθε να χειρίζεται σέγα στα 35 του.

Θεωρώ πως αν το αποτέλεσμα είναι καλό, no problem.

 

5. Celebrity endorsements. Δεν ξέρω πως τα κατάφερε αλλά είναι κατόρθωμα, και σίγουρα όχι μεμπτό. Κι εγώ αν είχα μπατζανάκηδες τους maiden, θα τους έλεγα, παιδιά, παρατήστε τις fender και παίξτε καμιά x-minor στα live σας μπας και βγάλω κανα φραγκάκι κι εγώ.

Αν όντως παίζουν με τις κιθάρες του, κάτι κάνει καλά. Αν απλά "δείχνεται" έτσι, πάλι κάτι κάνει καλά, απλά σε άλλον τομέα.

 

6. Ο χαρακτήρας του μάστορα a.k.a. πολύ καλόπαιδο ο Κυριάκος. Μεγαλούτσικο θεματάκι. Θα σταματούσατε ν'ακούτε την αγαπημένη σας black metal μπάντα αν μαθαίνατε ότι ο chief είναι ΧΑ; Θα σταματούσατε ν'ακούτε slayer αν οι θρησκευτικές σας πεποιθήσεις ήταν τέρμα αντίθετες του King; Θα ψωνίζατε απ'τον αγαπημένο σας μπακάλη αν ανακαλύπτατε πως είναι Ρουβίτσος;

Όπως το δει ο καθένας. Εγώ δεν θα'σκαγα λεφτά (τόσα πολλά μάλιστα) αν ο μάστορας έβγαινε τόσο... καλόπαιδο. Εν προκειμένω, δεν γνωρίζω 100%, οπότε δεν μπορώ να κρίνω.

 

Η δική μου άποψη, βλέποντας τα όργανα, τις τιμές, το βίντεο και την γενική παρουσίαση. Δεν θα "ψώνιζα" απ'τον κύριο. Δεν βλέπω κάποια τρομερή πρωτοτυπία κι έχω δει καλύτερες φεντεροειδείς κιθάρες σε 100 dollar build challenges στο tdpri από ανθρώπους που τα φτιάχνουν στα γκαράζ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι γκάνγκστερ ή αυτοί που τους κυνηγάνε.

Μόνο που αυτοί τα κρύβουν τα 2πλα και 3πλα ονόματά τους, δεν το διατυμπανίζουν, ούτε βγαίνουν να δίνουν συνεντεύξεις και να δηλώνουν μάλιστα και τον τρόπο διαμονής τους.

 

-για τον άγνωστου εθνικότητας-έργου μέντορά του που έφτιαχνε ακουστικές και ΌΧΙ ηλεκτρικές κιθάρες και δεν υπάρχει καν κάποιο site ή δεν ξερει κανείς σε ποια χώρα,

O μέντορας είναι 80 χρονών Άγγλος ονόματι John Harrison και τα έχει παρατήσει εδώ και χρόνια, λες να είχαν ίντερνετ εκείνα τα χρόνια που ήταν ενεργός?

 

-για τη φθηνή πρώτη ύλη του ξύλου που προμηθεύεται πριν φτάσει να πωλείται ως κιθάρα 4 χιλιάρικα και βάλε

 

"Με την άδεια του δασαρχείου ο Πράπας κόβει κάθε χρόνο ένα-δύο δέντρα τα οποία επιλέγει ο ίδιος στον Ολυμπο και σε υψόμετρο μέχρι 700 μέτρα, όπως καρυδιές, μουριές, καραγάτσια, ενώ για τις... σπέσιαλ παραγγελίες χρησιμοποιεί ξύλο ελιάς από κτήματα φίλων του."

 

"...και ζητά άδεια από το δασαρχείο προκειμένου να τα κόψει. Αλλες φορές την παίρνει και άλλες όχι."

 

 

-για το αν είναι πιθανό δυο μέλη μιας ελληνικής κοινότητας του εξωτερικού, όπως πχ στην Αστράλια

Ο βρετανός είναι μέλος της ελληνικής κοινότητας? μάλιστα. Η Αυστραλία που κολλάει ακριβώς?

 

 

αλλά κανένα στοιχείο για το που έμαθε ό,τι λέει πως έμαθε τέλος πάντων, πόσο καιρό ασχολείται με το σπορ

"Ο Πράπας ασχολούνταν από μικρός με την ξυλογλυπτική, φτιάχνοντας περίτεχνες πινακίδες για καταστήματα. Το 1991 η τύχη έφερε κοντά του τον Τζον Χάρισον, έναν Βρετανό κατασκευαστή ακουστικών οργάνων"

 

«Οταν ξεκίνησα πριν από περίπου 20 χρόνια από τη Λεπτοκαρυά...»

 

τι σημαίνει "αποφάσισα να γυρίσω (αποκρύπτοντας το από που γύρισε) στη λεπτοκαρυά", 35 χρονών άνθρωπος.

Από που γύρισε δηλαδή και που είναι το μεμπτό να γυρίσει κάποιος στην πατρίδα του και μάλιστα 35 χρονών?

 

 

Μάλλον τα κομματικά κόκκινα γυαλιά σου σε εμποδίζουν να δεις καθαρά. Αν έχεις να πεις κάτι χωρίς υπονοούμενα πες στο καθαρά. Δεν γνωρίζω ούτε αυτόν ούτε εσένα αλλά το να πετάς σκατά στον ανεμιστήρα είναι μια τακτική η οποία δεν τη γουστάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντάω στον Μαυρομούρη

Γράφεις:

-"Μόνο που αυτοί τα κρύβουν τα 2πλα και 3πλα ονόματά τους, δεν το διατυμπανίζουν, ούτε βγαίνουν να δίνουν συνεντεύξεις και να δηλώνουν μάλιστα και τον τρόπο διαμονής τους. "

 

>> Μπορούσε να κάνει αλλιώς;

Αν ναι, ποιος σου λέει ότι δεν το έχει ήδη κάνει;

Αν όχι, γιατί να μην σε βάλει σε σκέψεις;

 

 

"O μέντορας είναι 80 χρονών Άγγλος ονόματι John Harrison και τα έχει παρατήσει εδώ και χρόνια, λες να είχαν ίντερνετ εκείνα τα χρόνια που ήταν ενεργός? "

 

>> Για πόσα χρόνια λες;

Ο Prapas-Γιάντζιος έμαθε την τέχνη της ακουστικής κιθάρας δηλαδή, πριν πόσον καιρό πριν φτιάξει τις πρώτες του ηλεκτρικές;

 

- "Με την άδεια του δασαρχείου ο Πράπας κόβει κάθε χρόνο ένα-δύο δέντρα τα οποία επιλέγει ο ίδιος στον Ολυμπο και σε υψόμετρο μέχρι 700 μέτρα, όπως καρυδιές, μουριές, καραγάτσια, ενώ για τις... σπέσιαλ παραγγελίες χρησιμοποιεί ξύλο ελιάς από κτήματα φίλων του."

 

>> Ξαναδές το βίντεο και κάποιες φώτο στο site και πες μου τι βλέπεις στα ξύλα. Δεν μπορώ να τα λέω όλα εγώ πχιά. Απλώς λέω ότι πρέπει να είμαστε/είναι κανείς υποψιασμένος.

 

 

- "Ο βρετανός είναι μέλος της ελληνικής κοινότητας? μάλιστα. Η Αυστραλία που κολλάει ακριβώς?"

 

>>Εδώ χαθήκαμε στη μετάφραση. Ϊσως επειδή ο Prapas-Γιάντζιος δεν (σου) λέει ούτε που ήταν πριν "ξεκινήσει από την λεπτοκαρυά" ούτε που γνώρισε αυτόν τον αγνώστου ταυτότητος λούθιερ ακουστικών οργάνων.

 

 

- "Ο Πράπας ασχολούνταν από μικρός με την ξυλογλυπτική, φτιάχνοντας περίτεχνες πινακίδες για καταστήματα. Το 1991 η τύχη έφερε κοντά του τον Τζον Χάρισον, έναν Βρετανό κατασκευαστή ακουστικών οργάνων"[/i][/b]

 

>> Προφανώς δεν συναντήθηκαν στους πρόποδες του Ολύμπου.

 

 

- «Οταν ξεκίνησα πριν από περίπου 20 χρόνια από τη Λεπτοκαρυά...»

Από που γύρισε δηλαδή και που είναι το μεμπτό να γυρίσει κάποιος στην πατρίδα του και μάλιστα 35 χρονών?

 

>> Γιατί δεν τον ρωτάς; Για κάποιο λόγο δεν τολμάει να το πει. Ούτε από που, ούτε πότε, ούτε γιατί γύρισε. Ίσως επειδή δεν θα συνέφερε σε σχέση με αυτό πoy πάει να πουλήσει τώρα;

Ίσως επειδή κάποιος εύλογα θα σκεφτόταν: "αφού είσαι τόσο σπουδαίος οργανοποιος δεν έμενες ας πούμε εκεί ;"

 

 

- "Μάλλον τα κομματικά κόκκινα γυαλιά σου σε εμποδίζουν να δεις καθαρά. Αν έχεις να πεις κάτι χωρίς υπονοούμενα πες στο καθαρά. Δεν γνωρίζω ούτε αυτόν ούτε εσένα αλλά το να πετάς σκατά στον ανεμιστήρα είναι μια τακτική η οποία δεν τη γουστάρω."

 

>> χα χααχ έλεος ρε παρεάκι του νόιζ. Τι ανοησίες είναι αυτές.

Όσα μπορώ να πω για την συγκεκριμένη περίπτωση, τα λέω όσο πιο καθαρά μπορώ.

 

Μην το κάνεις προσωπικό. Οι περισσότεροι εδώ μέσα ξερουν περισσότερα από μένα για λούθιερς και τεχνικά ζητήματα ρε Μαυρομούρη. 

Σίγουρα θα εχετε δει λούθιερς 60 και βάλε χρονών, με websites, πελατεία πιστή, ανοιχτά χαρτιά και καθαρά ονόματα. Που αγαπούν αυτό που κάνουν και σου μιλάνε ώρες για ξύλα και για μαγνήτες, υλικά, επεξεργασία , τρόπο στεγνώματος , βαφές, κλπ.  (όπως οφείλει να κάνει ένας κατασκευαστής κιθάρας δηλαδή και όχι ένας ξυλοκόπος).

 

 

 

X-minor.

με τα περισσότερα που γράφεις συμφωνώ. Και κάποια δεν απέχουν και πολύ από αυτό που μάλλον (πάντα βάζω ένα "μάλλον") είναι πραγματικότητα.

Το #6 σηκώνει τεράστια κουβέντα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου