Προς το περιεχόμενο

Olympus guitars!


noe13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τατουάζ τι έδειχνε

να πω δεν μου επιτρέπουν

του Ολύμπου οι 12 θεοί

που όλα τα επιβλέπουν

 

μόνο αυτό μπορώ να πω

χαρτί και καλαμάρι

αυτός που το σχεδίασε

έβγαλε παλαμάρι

 

το παλαμάρι κράταγε

με το δεξί του χέρι

με το άλλο σαν σχεδίαζε

στου κώλου της τα μέρη

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η εξηγηση δεν μ΄επεισε

γεροντα κατι κρυβεις

στα ματωμενα στηθια μου

παλι πληγες ανοιγεις

 

Μου φουντωσες παλι καημο

ωσαν του  Καζαντζιδη

και νοιωθω ενα πρηξιμο

στο αριστερο μου....μυδι  ;D ;D

 

Κεντρισε το ενδιαφερον μου

αυτο το παλαμαρι

και θα πληρωσω να μου πεις

φτανει ενα εικοσαρι? 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κεντρισε το ενδιαφερον μου

αυτο το παλαμαρι

και θα πληρωσω να μου πεις

φτανει ενα εικοσαρι?

Έτσι ξεκίνησε κι αυτός

να παίρνει εικοσάρια

μα τώρα καλοπιάστηκε

και θέλει κατοστάρια

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Δεν θα επανέλθω με σχόλιο, γιατί αδυνατώ να πω περισσότερα.

 

Δεν μας ειπες και γιατί όμως αδυνατείς να πεις περισσοτερα?

 

 

 

 

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά κάπου γράφετε ότι ο άνθρωπος ζούσε στην Αυστραλία και μετά γράφετε ότι τα αγγλικά του δεν είναι καλά. Πως γκένεν αυτό? ???

 

Με άλλη μία ερώτηση ύψιστης σημασίας, νομίζω, πως εμπλουτίζω το θέμα.  O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν είδα και το βιντεάκι. Συμπαθής φυσιογνωμία αλλά αν έπρεπε να ψωνίσω μόνο και μόνο κρίνοντας από το βίντεο, δε θα το έκανα. Είναι αντιτηλεοπτικός  ;D

 

Δε βλέπω το λόγο να μην φτιάχνει καλές κιθάρες. Γιατί δεν τον πιστεύουμε είπαμε? Κάπου το έχασα. Τόσοι και τόσοι κατασκευαστές υπάρχουν, γιατί δηλαδή να μην είναι καλός?

 

Εννοείται αυτό με την ξυλεία είναι το αγαπημένο μου. Μιλάμε για φύκια για μεταξωτές κορδέλες από όλους τους κατασκευαστές. Το τάδε που δίνει σαστειν, το δείνα που ειναι πρίμο, το άλλο που ειναι μπλα μπλα μπλα.  (μιλάω πάντα για ηλεκτρικά όργανα)

 

ΑΛΛΑ

 

Άμα το ξύλο είναι γερό και όμορφο εγώ το αγοράζω  ;D.

 

Και ένα σχόλιο για τον τιμοκατάλογο. Προσωπικά βρίσκω εξαιρετικά ατυχή την τιμολόγηση μιας φέντερ ή γκιμπσον των 3000 ευρώ και όχι μιας εντελώς χειροποίητης κιθάρας. Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει μεγαλύτερη "απάτη" από τα signature μοντέλα και θα το λέω με κάθε ευκαιρία. Βαφτίζει η φέντερ την τάδε signature και ενώ το όργανο είναι κατά 90% ίδιο με τις υπόλοιπες, ξαφνικά κοστολογείται 3 και 4 φορές πάνω. Μετά πάνε όλα τα φανμποις και τις παίρνουν και νομίζουν ότι κάτι έκαναν.

 

Αλλά αν το όργανο ειναι παραγγελία γιατί να μην κοστίζει ρε παιδιά; Άμα δηλαδή εγώ πάρω τον Ολύμπιο τηλέφωνο και του πω θέλω μια κιθάρα με τα τάδε σπεκς, τα οποία δε βρίσκω στα έτοιμα, με ειδικές εικαστικές οδηγίες κλπ γιατί να μην πληρωθεί ο άνθρωπος;

 

Άσε που από τα 4000 τα 3000 θα τα πάρει ο Τσίπρας.  ;D

 

Προτείνω να απαιτήσουμε να πληρώσει ο  Αρτέμης Σώρρας  και να πάρουμε όλοι οι έλληνες κιθαρίστες από μία Ολύμπια κιθάρα. Μικρό κόστος, μεγάλη ελληνική κίνηση.  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δηλαδή εγώ πάρω τον Ολύμπιο τηλέφωνο και του πω θέλω μια κιθάρα με τα τάδε σπεκς, τα οποία δε βρίσκω στα έτοιμα, με ειδικές εικαστικές οδηγίες κλπ

Ξυλόγλυπτο τον Άη Γιώργη στο headstock. ;D ;D ;D

 

 

ο  Αρτέμης Σώρρας

Κι έλεγα ποιον μου θυμίζει.

Λες να έχει και τρίτο ... όνομα? ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται αυτό με την ξυλεία είναι το αγαπημένο μου. Μιλάμε για φύκια για μεταξωτές κορδέλες από όλους τους κατασκευαστές. Το τάδε που δίνει σαστειν, το δείνα που ειναι πρίμο, το άλλο που ειναι μπλα μπλα μπλα.  (μιλάω πάντα για ηλεκτρικά όργανα)

 

ΑΛΛΑ

 

Άμα το ξύλο είναι γερό και όμορφο εγώ το αγοράζω  ;D.

 

σωραίος

 

Και ένα σχόλιο για τον τιμοκατάλογο. Προσωπικά βρίσκω εξαιρετικά ατυχή την τιμολόγηση μιας φέντερ ή γκιμπσον των 3000 ευρώ και όχι μιας εντελώς χειροποίητης κιθάρας. Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει μεγαλύτερη "απάτη" από τα signature μοντέλα και θα το λέω με κάθε ευκαιρία. Βαφτίζει η φέντερ την τάδε signature και ενώ το όργανο είναι κατά 90% ίδιο με τις υπόλοιπες, ξαφνικά κοστολογείται 3 και 4 φορές πάνω. Μετά πάνε όλα τα φανμποις και τις παίρνουν και νομίζουν ότι κάτι έκαναν.

 

Αμήν.

 

Αλλά αν το όργανο ειναι παραγγελία γιατί να μην κοστίζει ρε παιδιά; Άμα δηλαδή εγώ πάρω τον Ολύμπιο τηλέφωνο και του πω θέλω μια κιθάρα με τα τάδε σπεκς, τα οποία δε βρίσκω στα έτοιμα, με ειδικές εικαστικές οδηγίες κλπ γιατί να μην πληρωθεί ο άνθρωπος;

 

Συμφωνώ, εν μέρει. Και τι εννοώ. Αν κάτι είναι καρα-custom, με leds στην ταστιέρα, σχήμα hello kitty και 9.5 humbuckers με 32special switch κτλ., ναι, σύμφωνοι. Να πάω στον Ολύμπιο και τον κάθε Ολύμπιο μάστα λουθία να μου το σενιάρει και να το πλερώ και 3 και 4 και 10 χιλιάρικα.

 

ΑΛΛΑ

 

Μια φεντεροειδή "custom" την κάνω και στην Warmoth, και στον Ντούκα και όπου αλλού, ΠΟΛΥ πιο φθηνά απ'το τριχίλιαρο και το τετραχίλιαρο. Κι επειδή (εμένα, για σας δεν γνωρίζω) δεν μου περισσεύουνε, θα τους προτιμούσα.

 

YMMV

 

Επίσης, σχωράτε μου λίγο το off-topic...

 

Αγαπητοί κύριοι Φιούζον και ΣούπερΦανκ, είμαι υπέρ του καλαμπουριού και της πλάκας αλλά δεν χρειάζεται να το ξεχειλώνουμε κάθε φορά με μαντινάδες και διακωμώδηση ρε παιδιά. Υπάρχει "ψωμί" στην συζήτηση και χωρίς αυτά.

Χωρίς καμιά διάθεση αντιπαράθεσης το παραπάνω, φαντάζομαι ξέρετε ότι δεν έχω να χωρίσω τίποτα μαζί σας.

 

Αυτά.  :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαφτίζει η φέντερ την τάδε signature και ενώ το όργανο είναι κατά 90% ίδιο με τις υπόλοιπες, ξαφνικά κοστολογείται 3 και 4 φορές πάνω.

 

κατι μαλλον σου διαφευγει.... ;D

 

https://www.thomann.de/gr/fender_eric_johnson_strat_2ts.htm

 

https://www.thomann.de/gr/fender_2012_am_vintage_59strat_3tsbmn.htm

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα προσεκτικά το βίντεο.

Ο τύπος είναι άσχετος.

Έχουμε λέει το δικό μας maple, και μέσα σε άλλα, αναφέρει και το tilia.

Που πα ρε master luthier.

Το Tilia είναι το basswood.

Μάλιστα κύριοι, πουλάει basswood για maple ο απατεώνας.

;D ;D ;D ;D ;D

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CE%B9%CE%BB%CF%8D%CF%81%CE%B1_(%CF%86%CF%85%CF%84%CF%8C)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου