Προς το περιεχόμενο

Ενταση ενισχυτη σε συνθηκες μπαντας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρωτιεμαι σε τι ενταση χρησιμοιειτε τον ενισχυτη σας οταν παιζετε με αλλους μουσικους  .Για παραδειγμα με την μπαντα που παιζω τωρα οπου ειμαστε φωνη ,κιθαρα ,μπασο ,ντραμς ( που δεν παιζει με σφυρια ...) και τα κομματια που παιζουμε rock funk οπως red hot ,audioslave ,arctic monkeys κλπ .Παιζω με stratocaster & marshall 1974x ( 18 watt ) και τον εχω οριακα στο 1..και ειναι παλι δυνατα .Φυσικα στα χερια και στα αυτια μου λειτουργει σωστα απο 1,5-2  και πανω .Στο στουντιο που παιζουμε εχει εναν jcm 900 με τον οποιο επαιζα στην αρχη αλλα στην ενταση που εβαζα αναγκαστικα το volume ,δεν παλευοταν .Η αιθουσα που παιζουμε ειναι μικρη και σιγουρα παιζει ρολο αλλα και παλι ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον δικο μου 1974Χ (με 12ΑΤ7 driver tube ) μεχρι την ενταση της φωτο εχω καταφερει να ανεβασω πριν με λυντσαρουνε και ο ντραμμερ μας παιζει ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ δυνατα.

 

Μια φορα στο ΓΚΑΓΚΑΡΙΝ καταφερα να τον βαλω στο 2 και αφου ειδα οτι δεν με ειχαν παρει χαμπαρι δοκιμασα να τον παω στο 2,5  αλλα αρχισε να φωναζει ο ηχοληπτης  ;D ;D

 

Μια λυση για να μην ενοχλεις τους αλλους ειναι να τον γυρισεις προς τον τοιχο ή προς τα εσενα εχοντας τον γερμενο στο πατωμα

 

Ειναι ΠΟΛΥ δυνατος ενισχυτης,μεχρι και τον SIR Nestora καταφερε να τρομαξει στο 2 και δεν τρομαζει και ευκολα.... ;D ;D ουτε παιζει και ακριβως....σιγα  ;D

 

 

18w.thumb.jpg.afc8f22a43cf07b414ad1fab2660a89b.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον δικο μου 1974Χ (με 12ΑΤ7 driver tube ) μεχρι την ενταση της φωτο εχω καταφερει να ανεβασω πριν με λυντσαρουνε και ο ντραμμερ μας παιζει ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΑ δυνατα.

 

Μια φορα στο ΓΚΑΓΚΑΡΙΝ καταφερα να τον βαλω στο 2 και αφου ειδα οτι δεν με ειχαν παρει χαμπαρι δοκιμασα να τον παω στο 2,5  αλλα αρχισε να φωναζει ο ηχοληπτης  ;D ;D

 

Μια λυση για να μην ενοχλεις τους αλλους ειναι να τον γυρισεις προς τον τοιχο ή προς τα εσενα εχοντας τον γερμενο στο πατωμα

 

Ειναι ΠΟΛΥ δυνατος ενισχυτης,μεχρι και τον SIR Nestora καταφερε να τρομαξει στο 2 και δεν τρομαζει και ευκολα.... ;D ;D ουτε παιζει και ακριβως....σιγα  ;D

 

 

 

το καταλαβαινω .παιζεις στην high εισοδο κιολας.εγω το βαζω στην low για να γλιτωσω ενταση.αυτο που μου λες και το εχω κανει καθοτι το εκανε και με τους twin reverb ο scofield  ( νομιζω ).ομως οσο απομακρυνεται το αυτι απο το μεγαφωνο ,χανω καποιες λεπτομερειες του ηχου. ιδανικα προτιμω να παιζω με τον ενισχυτη στο υψος των αυτιων αλλα θα ημουν κουφος αν το εκανα.εχω βαλει την at αλλα αυτο που νοιωθω ειναι σαν πηγαινει το 1 του volume στο 2+  ας πουμε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται κυριως απ το χωρο,την ηχοαπορροφηση και τις ανακλασεις του,και φυσικα απο τον ντραμερ που ειναι αυτος που δεν εχει...κουμπι ρυθμισης εντασης.

Απο κει και περα η τοποθετηση του ενισχυτη στο χωρο ετσι ωστε να μην τον τρωνε στη μαπα οι υπολοιποι παιζει κι αυτη ρολο.

Αυτο με το να ακουω straight στο αυτι το μεγαφωνο δεν μπορεσα να το χωνεψω ποτε,μου ακουγεται πραγματικα απαισιο (για αυτο εξαλλου και δεν γραφω και την καμπινα με το μικροφωνο στο κεντρο του dust cup),οποτε παντα τον εχω καπου ...στην πλατη μου.

Αν εχουν τοσο προβλημα οι υπολοιποι δοκιμασε και κανα τετοιο https://www.thomann.de/gr/clearsonic_jb4.htm?ref=prod_rel_289656_1

Αν εξακολουθησουν να εχουν προβλημα αγορασε τους απο ενα ζευγαρι ωτοασπιδες και παιξε οσο δυνατα θελεις  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται κυριως απ το χωρο,την ηχοαπορροφηση και τις ανακλασεις του,και φυσικα απο τον ντραμερ που ειναι αυτος που δεν εχει...κουμπι ρυθμισης εντασης.

Απο κει και περα η τοποθετηση του ενισχυτη στο χωρο ετσι ωστε να μην τον τρωνε στη μαπα οι υπολοιποι παιζει κι αυτη ρολο.

Αυτο με το να ακουω straight στο αυτι το μεγαφωνο δεν μπορεσα να το χωνεψω ποτε,μου ακουγεται πραγματικα απαισιο (για αυτο εξαλλου και δεν γραφω και την καμπινα με το μικροφωνο στο κεντρο του dust cup),οποτε παντα τον εχω καπου ...στην πλατη μου.

Αν εχουν τοσο προβλημα οι υπολοιποι δοκιμασε και κανα τετοιο https://www.thomann.de/gr/clearsonic_jb4.htm?ref=prod_rel_289656_1

Αν εξακολουθησουν να εχουν προβλημα αγορασε τους απο ενα ζευγαρι ωτοασπιδες και παιξε οσο δυνατα θελεις  ;D

 

μα δεν μου λενε τιποτα οι αλλοι .η ενταση μου στην μπαντα αισθητικα ,για μενα , πρεπει να ειναι συγκεκριμενη για το συνολικο αποτελεσμα .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα δεν μου λενε τιποτα οι αλλοι .η ενταση μου στην μπαντα αισθητικα ,για μενα , πρεπει να ειναι συγκεκριμενη για το συνολικο αποτελεσμα .

 

Το συνολικο αποτελεσμα ομως απο ποια θεση ακροασης το οριζεις ως συνολικο?

Γιατι αν η θεση ακροασης σου ειναι μπροστα στον ενισχυτη σου με το μεγαφωνο να κοιταζει το αυτι σου,πιθανον να μην φτανεις ουτε στο 1 την ενταση,αλλα οι υπολοιποι να μην σε ακουνε καθολου.

Αν το συνολικο αποτελεσμα οριζεται καπου στη μεση του προβαδικου σας τοτε ok,μαλλον ειναι κατι πιο ισορροπημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνολικο αποτελεσμα ομως απο ποια θεση ακροασης το οριζεις ως συνολικο?

Γιατι αν η θεση ακροασης σου ειναι μπροστα στον ενισχυτη σου με το μεγαφωνο να κοιταζει το αυτι σου,πιθανον να μην φτανεις ουτε στο 1 την ενταση,αλλα οι υπολοιποι να μην σε ακουνε καθολου.

Αν το συνολικο αποτελεσμα οριζεται καπου στη μεση του προβαδικου σας τοτε ok,μαλλον ειναι κατι πιο ισορροπημενο.

 

εννοειται στο κεντρο και απο ηχογραφησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ΠΟΛΥ δυνατος ενισχυτης,μεχρι και τον SIR Nestora καταφερε να τρομαξει στο 2 και δεν τρομαζει και ευκολα.... ;D ;D ουτε παιζει και ακριβως....σιγα  ;D

Γεγονός, και ναι είμαι αυτός που παίζει τον Rivera στο 8,5.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    ..και γω τον γυριζα αναποδα προς τον τοιχο και εδινα ελαφρια κλιση (πλεον με την πλατη του) οπως ακριβως αν ηταν κανονικα ή τον ανεβαζα σε καποιο stand επισης γυρισμενο, επισης μπορουσα να δωσω και περισσοτερο volume χωρις να δημιουργω προβλημα.

 

 

* μην το δοκιμασετε ομως σε live σε κλειστο χωρο με τοιχο απο πισω καθως δημιουργουνται διαφορα προβληματα με ανακλασεις, για προβα μια χαρα θα εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου