Προς το περιεχόμενο

Ψάχνοντας κλασσική κιθάρα για αρχάριο


lgbesios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πείτε μου την γνώμη σας μια  ‘’καλή φτηνή και τζάμπα ‘’ κλασσική κιθάρα  για να αρχίσει  σχολειό ο Γιώργης  ( ο μεγάλος μου 12χρονος  γιος)  αφού τα βρόντηξε στο μπάσκετ.(yes!!!!!!  >:D)

 

Χαζεύοντας  στο διαδίκτυο μου έκαναν εντύπωση  κάποιες  Ibanez αλλά  και fender οι οποίες είχαν  λεπτότερο nut  περι του 46 - 48mm  αντί  του 56 φευγα  που έχουν  συνήθως η κλασσικές  άσε που  δειχναν,  υποκειμενικά  μεν, και πιο όμορφες.

 

Είμαστε  για 4/4 ή 7/8  μιας  και μπόι  έχουμε και δάχτυλα  και squier tele classic vibe  για να φτιάξουμε την μπάντα κάποια στιγμή . ;D

 

Ευχαριστώ 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε,

 

Δωδεκάχρονο παιδί μπορεί άνετα να παίξει με "κανονικό" μέγεθος κιθάρας, δεν υπάρχει λόγος να ψάξεις για μικρότερες κλίμακες, μικρότερα μπράτσα, κλπ...

 

Είδες μάρκες που δεν ειδικεύονται σε αυτό που εμείς ονομάζουμε "κλασική" κιθάρα. Ρίξε μιά ματιά εδώ:

ALHAMBRA 1C ÎλαÏική κιθάÏα 4/4 | eNakas music

 

Από τη συγκεκριμένη μάρκα είχα λατρέψει την πρώτη μου κλασική, εξαιρετική σε όλα της...

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν  ψάχνω για μια μικρότερες κλίμακες , αλλά  λεπτότερο μπράτσο  θα τον βόλευε καλύτερα  πιστεύω,  χωρίς αυτό να είναι δεσμευτικό για την επιλογή  εν τέλει.

 

Σε ευχαριστώ

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν  ψάχνω για μια μικρότερες κλίμακες , αλλά  λεπτότερο μπράτσο  θα τον βόλευε καλύτερα  πιστεύω,  χωρίς αυτό να είναι δεσμευτικό για την επιλογή  εν τέλει.

 

Σε ευχαριστώ

 

Λοιπόν τσάμπα επιλογή ειναι αυτές οι yamaha με τα 80-100 ευρώ. Ποτέ δεν προτείνω αν δεν έχω δοκιμάσει. Την πήρε ένας φίλος πριν 2 χρόνια για να ξεκινήσει και είναι μια χαρά για την περίπτωσή σου. Λεπτό μπράτσο και καμία "ανατομική" ατέλεια. Μια χαρά τάστα επισης. Φυσικά ο ήχος είναι στην καλύτερη μέτριος αλλά με μια τέτοια κιθάρα μπορεί να ξεκινήσει και να δει αν του αρέσει το σπορ χωρίς να ξοδέψεις πολλά λεφτά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου την γνώμη σας μια  ‘’καλή φτηνή και τζάμπα ‘’ κλασσική κιθάρα  για να αρχίσει  σχολειό ο Γιώργης  ( ο μεγάλος μου 12χρονος  γιος)  αφού τα βρόντηξε στο μπάσκετ.(yes!!!!!!  >:D)

 

Χαζεύοντας  στο διαδίκτυο μου έκαναν εντύπωση  κάποιες  Ibanez αλλά  και fender οι οποίες είχαν  λεπτότερο nut  περι του 46 - 48mm  αντί  του 56 φευγα  που έχουν  συνήθως η κλασσικές  άσε που  δειχναν,  υποκειμενικά  μεν, και πιο όμορφες.

 

Είμαστε  για 4/4 ή 7/8  μιας  και μπόι  έχουμε και δάχτυλα  και squier tele classic vibe  για να φτιάξουμε την μπάντα κάποια στιγμή . ;D

 

Ευχαριστώ

 

Λίγο offtopic, αλλά γιατί κλασική και όχι απ' ευθείας  squier tele classic vibe ?

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο offtopic, αλλά γιατί κλασική και όχι απ' ευθείας  squier tele classic vibe ?

 

Γιατί  την έχει  δανείσει στον κιθαρίστα των Small Blues Trap o όποιος δεν την αφήνει από τα χέρια του  ;D

 

Περά της πλακάς …δεν έχουμε  την δυνατότητα  αυτή  προς το πάρων  εδω που είμαστε. 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί  την έχει  δανείσει στον κιθαρίστα των Small Blues Trap o όποιος δεν την αφήνει από τα χέρια του  ;D

 

Περά της πλακάς …δεν έχουμε  την δυνατότητα  αυτή  προς το πάρων  εδω που είμαστε.

 

οκ, πάντως μην τον ξεκινήσεις με κλασική για να το γυρίσει μετά σε ηλεκτρική. Αν ο στόχος είναι η ηλεκτρική, καλύτερα με ηλεκτρική απευθείας

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου