Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με μαγνήτη Tele


Zikfrid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Εδώ και 2 βδομάδες έχω το εξής πρόβλημα. Ξαφνικά, δηλαδή είχα να πιάσω την συγκεκριμένη κιθάρα 2-3 βδομάδες, ο μαγνήτης της tele μου δεν παίζει ή για να είμαι πιο σωστός παίζει ΠΟΛΥ χαμηλά. Ο μαγνήτης είναι ένας fender vintage noiseless. Στην αρχή σκέφτηκα οτι ίσως είναι κανένα καλώδιο ή το switch. Οπότε είδα τις κολήσεις και μέτρησα το switch και όλα δείχνουν σωστά. Μάλιστα συνέδεσα και το μαγνητη κατευθείαν στα ποτ και πάλι τα ίδια. Όταν λέω παίζει χαμηλα, εννοώ ότι σε ένα λαμπάτο 15watt για να τον ακούσω τον βάζω στο τέρμα. Ο Neck δουλεύει κανονικότατα. Κάτι περίεργο που παρατήρησα επίσης είναι οτι το resistance το μέτρησα 12 ,5 αντί για 8 και κάτι που λέει το εργοστάσιο.

 

Έχετε καμια ιδέα τι μπορεί να είναι ή να ξεκινήσω αναζήτηση μαγνήτη γιατί αυτός χάλασε; Λογικά αυτό θα έκανα απλά με προβληματίζει το γεγονός ότι έστω και σε ακραίες περιπτώσεις όπως είπα παραπάνω ακούγεται.

 

Σας ευχαριστώ και αναμένω τις συμβουλές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα συνέδεσα και το μαγνητη κατευθείαν στα ποτ και πάλι τα ίδια

 

συνδεσε τον κατευθειαν στο output jack για να βεβαιωθεις οτι δεν εχει χαλασει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

Όταν η αντίσταση εμφανίζεται μεγαλύτερη από την αναμενόμενη, σημαίνει ότι κάπου υπάρχει μια όχι ολοκληρωμένη διακοπή στο κύκλωμα (για περιπτώσεις σαν κι αυτή φυσικά). Καλό θα ήταν να ελέγξεις τα καλώδια που φεύγουν απο το μαγνήτη, μήπως είναι κομμένα κάπου που δεν φαίνονται, -μου εχει συμβει σε ενισχυτη-, τα οποια θα πρεπει να δειχνουν 0 αντισταση, όπως επισης και την κοληση τους.

Με το περασμα του χρονου, και ειδικα αν οι μαγνητες δεν ειναι κερωμενοι ή εχει φυγει το κερι, εμφανιζονται οξειδωσεις, που λιωνουν σιγα σιγα τα τα καλωδια, με αυτο το αποτελεσμα.

"If we don't succeed, we run the risk of failure."

- George W. Bush

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι σίγουρος ότι δεν είναι διακόπτης?

αυτοί οι μαχαιρωτοί της τελε, έχουν θέματα.

Προσπάθησες παίζοντας να κουνήσεις τον διακόπτη κάθετα στην κανονική του κίνηση?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια,

 

Ευχριστώ για τις απαντήσεις. Θα τα δω και θα σας ενημερώσω...μακάρι να είναι κάτι από αυτά μπας και γλιτώσω το κόστος αλλαγής.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου