Προς το περιεχόμενο

Yamaha Montage VS Korg Kronos


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εεεεεε... για deep house, για trance, electro γενικώς.

 

DEEP HOUSE. Τρελαίνονται τα κοριτσάκια.

 

Εεεενταξει, και για βαθυ σπιτι αλλα κυριως για βαθυ τσεπη. ;D

 

Ανθρωπε, αλλο ρωτουσα, πιο αμεσο. Πες πως θες συγχορδιες, πως την βρισκεις την ακρη με το Moog? Ή το αγοραζεις καθαρα για μπασο/μελωδιες?

 

EDIT: Με καλυψε ο Μανος. Αλλα δημιουργειται ενα αλλο ερωτημα. Τι κανεις οταν θες αυτα τα ξεχωριστα ηχοχρωματα του Moog σε συγχορδια?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εεεενταξει, και για βαθυ σπιτι αλλα κυριως για βαθυ τσεπη. ;D

 

Ανθρωπε, αλλο ρωτουσα, πιο αμεσο. Πες πως θες συγχορδιες, πως την βρισκεις την ακρη με το Moog? Ή το αγοραζεις καθαρα για μπασο/μελωδιες?

 

την λογική στην εξήγησε ο manosx

Ψάξε στο φόρουμ, εχουν γραφτεί πολλά για αυτό το θέμα και έχει πέσει και ξύλο.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ειμαι αλεργικος λιγο στο ποντικι-way με τα softsynths αυτο ειναι στα συν του Korg. Στο μελλον που θα εχουμε και ολογραφηματα στον αερα εκει θα γινει το ελα να δεις με τα συνθς. Θα εμφανιστει και ενας πρωτοπορος Jean Michel Psar, θα βλεπεις τι κανεις και θα ψαρωνεις.  ;D

 

  ;D ;D

 

 

Όλοι είμαστε αλλεργικοί στο ποντίκι  ;D ;D ;D Ποιός δηλαδή το προτιμάει από τα faders και τα knobs;

 

Να σου πω όμως πως σε αναλυτικό- λεπτομερειακό- είμαι-ψείρας-και-ψυχαναγκαστικός midi και audio editing  ;D είναι πολύ  ΠΟΛΥ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλύτερο π.χ. από τη μικρή touch του Kronos. Επίσης είναι πολύ καλύτερο ένα ποντίκι με ένα καλοφτιαγμένο UI σε VST synth, από το να κάνεις edit σε synth που έχει πολλά υπομενού και κλίκικλίκι κλίκικλίκι στη σελίδα 327 παράμετρος 3 βρίσκεται το LFO sync ;D  ;D  ;D.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  ;D ;D

 

 

Όλοι είμαστε αλλεργικοί στο ποντίκι  ;D ;D ;D Ποιός δηλαδή το προτιμάει από τα faders και τα knobs;

 

Να σου πω όμως πως σε αναλυτικό- λεπτομερειακό- είμαι-ψείρας-και-ψυχαναγκαστικός midi και audio editing  ;D είναι πολύ  ΠΟΛΥ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλύτερο π.χ. από τη μικρή touch του Kronos. Επίσης είναι πολύ καλύτερο ένα ποντίκι με ένα καλοφτιαγμένο UI σε VST synth, από το να κάνεις edit σε synth που έχει πολλά υπομενού και κλίκικλίκι κλίκικλίκι στη σελίδα 327 παράμετρος 3 βρίσκεται το LFO sync ;D  ;D  ;D.

 

 

 

 

 

 

Εγώ γι αυτό κυρίως παράτησα τα worksations χροοοοοοονια τώρα.

Ιδιαίτερα όταν τα δημοφιλή daw's έγιναν πλήρεις σουϊτες που περιλαμβάνουν τα πάντα.

 

να, παρεμφερές με αυτό που κάνει το motion του yamaha.......... (περίπου έτσι, έχει κάποιες διαφορές αλλά μέσες άκρες το αποτέλεσμα ίδιο είναι)  το κάνει ενα εξαιρετικό vst , to turnado με 120 ευρώπουλα.

 

Και ανοίγεις και πολλαπλά instances και εκεί να δείς εκφραστικότητα σε πραγματικό χρόνο.

Με 3000 σε software και ενα καλό pc και ένα controller κάνεις πρακτικότερη και πιο επαγγελματική δουλειά από ενα keyboard-music workstation και σε πραγματικό χρόνο.

 

Το hardware οργανο υπερτερει λόγω οτι είναι ενα κομπακτ συστημα σε αξιοπιστία στη λειτουργικότητα (αν και ένας που χρησιμοποιεί pc και software και τα έχει στησει σωστά, την έχει πλέον την σημερον ημέρα δεδομένη)  και σε φορητότητα για live π.χ.  κλπ.

 

Πάντα με τις ανάγκες, τις γνώσεις και την αισθητική του καθενός γιατί και το να έχεις αυτά που σου αρέσουν και σε εμπνέουν ΕΣΕΝΑ ΦΙΛΕ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ, θα σε βοηθήσει να βγάλεις τη μουσική που έχεις μέσα σου περισσότερο απο τα  ξερά specs και την γνώμη του καθενός. χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Αλλά βγήκα off topic, συνεχίζω το battlefield που παίζω τώρα.  Τέλος το διάλειμμα. λολ

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΣΕΝΑ ΦΙΛΕ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ

 

Περιμενα ΑΜΑΝ Teleshopping:

 

ΠΑΡΤΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΩΡΑ ΣΤΟ 12345654321, ΦΤΟΥ ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΩ, ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΥΝΘΕΣΑΪΖΕΡ ΤΗΣ ΓΙΆΜΑΧΑ ΜΕ •ΓΙΟΥ ΕΣ ΜΠΙ  •ΤΖΙ ΕΣ ΜΠΙ  •ΝΤΙ ΒΙ ΝΤΙ  •ΕΦ ΜΠΙ ΑΪ  •ΣΙ ΕΣ ΑΪ, ΜΕ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΠΟΝΤΙΟΥΜ 007. ΣΤΗΝ ΠΡΟΝΟΜΙΑΚΗ ΤΙΜΗ ΤΩΝ 999999999,99. ΔΩΡΟ ΠΙΣΤΟΝΤΟΥΖΙΕΡΑ.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου άποψη είναι πως δεν μπορεί να υπάρξει μια αντικειμενική overall συγκριση στα δύο αυτά όργανα. Σε κάποια σημεία ο προσανατολισμός τους είναι διαφορετικός.

 

π.χ. στο αυτόνομο sequencing, στό dynamic performance, στίς δυνατότητες sampling επεξεργασίας, λογική του interface μεταξύ των δύο εταιρειών. Είναι μεγάλη κουβέντα και βαριέμαι να αναλύσω την σκέψη μου αυτή τη στιγμή.

 

Επειδή έχεις βάλει κάποια στοιχεία που σε ενδιαφέρουν μπορώ να πώ μερικές σκέψεις.

 

Δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις απο workstations και τελικά αν χρειάζεσαι ενα αυτόνομο με πλήρεις δυνατότητες workstation αλλά δεν θα στεκόμουν στη θέση σου στο πόσα engines εχουν.

 

Και τα δύο έχουν υπέραρκετές δυνατότητες για να δουλέψεις στον σχεδιασμό, την επεξεργασία, το φιλτράρισμα και την προσθήκη εφφέ σε ήχους με τρομερές δυνατότητες παραμετροποίησης.

 

Άμα επίσης σε εμπνέουν σε αυτό που θέλεις τα preset καποιου απο τα δύο, τα preset δινουν καλές βάσεις και σε σχεδιασμό ήχων σε συνδυασμό με φίλτρα και εφφε για να βάλεις τις προσωπικές σου πινελιές και να δημιουργήσεις νέα πράγματα ή αυτά που ακριβώς θέλεις.

 

Άρα αυτό είναι κινητρο για να επιλέξεις το yamaha.

 

Tωρα το motion control είναι μια χρήσιμη λειτουργία πλήρως παραμετροποιήσιμη με τον αντίστοιχο προγραμματισμό που δινει την δυνατότητα να ελέγχονται και να διαφοροποιούνται σε πραγματικό χρόνο ταυτόχρονα ή και ξεχωριστά παράμετροι που αφορούν την διαμόρφωση ήχων, εφφε, sequences κλπ και έτσι κάνουν το performance................ να στο πώ λαϊκα , σε ενα patch η combination που θα παιζεις, θα μπορείς να κανεις διαφορες παραλλαγές σε ρυθμικά γεμισματα και εφφε την ώρα που παίζεις και αυτό θα δίνει εντυπωσιακά εκφραστικά αποτελέσματα που δεν χρειάζεται να τα προγραμματήσεις ή να τα εκτελέσεις βήμα βήμα.

 

Και το kronos έχει αυτή τη δυνατότητα μέσω του karma. Έχουν διαφορές στην λογική αλλά και ομοιότητες.

 

Γενικά το montage δίνει μια ποιό φρέσκια άποψη για το θέμα και εφόσων σου αρέσουν περισσότερο τα preset ηχοχρώματα, στην συγκεκριμένη περίπτωση θα κολλήσει και αυτή η δυνατότητα που θα σου δινει και εκφραστικότητα και ιδέες για να καταγράψεις ένα πιο ενδιαφέρον σε εναλλαγές αποτέλεσμα χωρίς να παιδεύεσαι με πιο παραδοσιακούς τροπους.

 

Τέλος το montage αν θελεις να κάνεις ολοκληρωμένη παραγωγή σε σύγκριση με το korg, χρειάζεται την συνδρομή του εξαιρετικού παρεχόμενου software.

 

Το korg είναι πιο αυτόνομο σε αυτό τον τομέα και όχι τόσο άμεσα αναγκαία συνεργάσιμο με software.

 

Είναι και άλλα που θα μπορούσα να πώ, αλλά έτσι όπως τα θέτεις, το yamaha ειναι για εσένα.

 

Απο εκεί και περα ειναι και τι σου αρέσει, τι σε εμπνέει εργονομικά, αισθητικά.

Τα λεφτά δεν ειναι λιγα.

 

Το βασικό είναι τι ανάγκες άμεσες θέλεις να καλυψεις εσύ.

Οπως σου είπα για εμένα είναι δυό διαφορετικές κατηγορίες οργάνων αμα τα δούμε ξερά.

 

Εξαιρετικά όμως και τα δύο. Για να τα εκμεταλλευτεις στο έπαρκον πρέπει να είσαι προχωρημένος χρήστης στο άθλημα των synthesizer-worksations. Σαν εμένα χαχαχαχαχχαχαχαχαχχ Δώστα μου εμένα και τα δύο να στα κάνω ρεμπέτες, θα τα ζαλίσω.

Θα λές τι κάνει ο άνθρωπας ρε................................ χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

Με θάμπωσες άλλη μια φορά, άνθρωπε με την μοναδική λάμψη !!!

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την λογική στην εξήγησε ο manosx

Ψάξε στο φόρουμ, εχουν γραφτεί πολλά για αυτό το θέμα και έχει πέσει και ξύλο.

μου κεντρισες το ενδιαφερον και αναζητησα το συγκεκριμενο θεμα χαχαχαχα ;D δν μ πηρε κ ωρα να το βρω

περα απο την πλακα παντως το Moog χρησιμοποιειται και απο μερικους με εξαιρετικο τροπο οπως ο παρακατω κυριος (σκιπαρετε στο 58 λεπτο αν θελετε, εχει κ αλλα βιντεο του οπου στο moog παιζει λαιβ τα σολο πανω απο τα κομματια του)

τωρα αν θες moog chords γραφε μια μια νοτα κ στοκαρε τες σε καποιο daw!  O0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου κεντρισες το ενδιαφερον και αναζητησα το συγκεκριμενο θεμα χαχαχαχα ;D δν μ πηρε κ ωρα να το βρω

περα απο την πλακα παντως το Moog χρησιμοποιειται και απο μερικους με εξαιρετικο τροπο οπως ο παρακατω κυριος (σκιπαρετε στο 58 λεπτο αν θελετε, εχει κ αλλα βιντεο του οπου στο moog παιζει λαιβ τα σολο πανω απο τα κομματια του)

τωρα αν θες moog chords γραφε μια μια νοτα κ στοκαρε τες σε καποιο daw!  O0

 

Λοιπόν, να πω κάτι πάνω σε αυτό. (Ψιλοτρολιά)

 

Ακούστε, το KRONOS 2 θα έπαιρνα εγώ για τις δικές μου ανάγκες και το δικό μου στυλ.

Και τα έχω τα λεφτά. Δεν έχω πρόβλημα. Αλήθεια. 2700 περίπου το δίνουν?

 

Πάω άμα γούσταρα την Δευτέρα το πρωί και του λέω του μάγκα στο μαγαζί.

"2500 έχω. Τα θέλεις? Δεν δίνω παραπάνω. Πες μου άμα είναι που θες να στα καταθέσω να πάρω το όργανο και να φύγω αλλιώς πάω, πάρε το τηλέφωνό μου και σκέψου το."

θα μου το έδινε.

 

Τι να το κάνω προσωπικά? Έξω δεν παίζω. Και άμα τύχει καμιά φορά πάω και με το triton μου το μικρό. Γιατί, άσχημο είναι? Μια χαρά παιζει.

 

Mέσα στο σπίτι?

Όταν έχω το retro machines mkII και μια tribute moog library στο omnisphere  και το sonar plus ότι άλλο έχει το komplete (που μου το έστειλε ο Θεός της Τύχης στην παλιά κλήρωση του noiz) και ένα τουμπανόπισο τι άλλο να θέλω?

Τι να το κάνω και το moog? το ΚRONOS και όλα τα άλλα.

 

Γιατί το retro machines δεν βγάζει καλούς αναλογικούς ηχους, ή το omnisphere?

Να φάνε και οι κότες.

Για τσεκάρετέ τα.

Και ούτε χώρο πιάνουν, ούτε περιορισμούς έχουν, συνδυάζονται. Ότι θέλεις κάνεις, χρόνο να έχεις και όρεξη και να ξέρεις και πέντε πράγματα και να σκαμπάζεις κάπως και απο μουσική (βασικό το τελευταίο χαχαχαχαχαχα)

 

Τι να μου πει λοιπόν πια και το KRONOS, το MONTAGE, το ΜΟΟG των 5000 ευρώ?

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου