Προς το περιεχόμενο

Yamaha Montage VS Korg Kronos


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως τη βρίσκει ο καθένας.

Αυτή είναι η αλήθεια.

 

η κάθε προσέγγιση έχει την χάρη της και την αξία της.

Και οι δύο συνδέονται με στενά δεσμά.

Η μία δεν ακυρώνει την άλλη.

Το αντίθετο συμβαίνει.

 

Και έχουν ανάγκη η μία την άλλη.

Χωρίς τη μια δεν θα υπήρχε η άλλη.

Και η άλλη εξελισσει.....  την άλλη.

 

Ναι.

Καλορίζικο οποίο και να πάρεις.

 

Είναι εξαιρετικά όργανα.

Πραγματικά ανεξαντλητα.

  Και ποιοτικά.

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΣΥμφωνω σε ολα cos, εγω προσωπικα δεν εχω ουτε ενα hardware synth και τα μονα που εχω αγγιξει ειναι σε εκθεσεις. εχω καποια θηρια vst της native instruments και δουλευω με αυτα

fun fact Κ ο συγκεκριμενος που ποσταρα δουλεευει φουλ με vst απλα εχει τα moog για τα live(μαζι και με ενα μυστηριωδες customized controller απο αλλο πλανητη, καποτε ειχε ποσταρει τα blueprints το μονο που γνωριζουμε για αυτο)

αν ποτε εβρισκα το budget θα επαιρνα κανενα modular γτ με γοητευει η διαδικασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Def Lepard εφόσον είσαι αρχάριος και τώρα ξεκινάς δεν είναι ανάγκη να πας σε κάτι τόσο ακριβό, ειδικά αν δεν παίζεις λαιβ τακτικά σε μπάντα.

 

Μπορείς με ένα χιλιάρικο να πάρεις ένα μεταχειρισμένο Korg m3 και να κάνεις την ίδια δουλειά που θα έκανες με το Kronos- pc editor, sampler+karma2- και ότι περισέψει να το επενδύσεις σε home studio εξοπλισμό πχ ακόμα και πιο entry level μια χαρά θα είναι για σένα όπως Yamaha mox, Korg Krome κτλ

 

προσωπική μου άποψη εάν δεν είσαι επαγγελματίας πληκτράς σε μπάντα μη δώσεις 3 χιλιάρικα για να αλλάζεις καλώδια στη touch screen του kronos....υπάρχουν daw γιαυτά :(

 

επίσης μόνο με τα karma του m3 να ασχοληθείς θα είσαι σπίτι μέχρι του χρόνου τον ιούλιο οπότε take it easy....

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για συνθεση το θελω γιατι παιζω live ως κιθαριστας. Με ενδιαφερουν πολύ δυο πραγματα, μαλλον 3. Η εκφραστικοτητα (οντας κιθαριστας), το βαθυ synthesis (ναι ξοδευω 1-2 ωρες την ημερα διαβαζοντας για αυτά, μαζι και το Syntorial) και το μηχανημα να εχει ηδη πολλους εμπνευσμένους ηχους-presets. Χρημα εβρεξε (μεγαλη ιστορια..) οποτε δεν θα λυπηθω τα λεφτα αυτά και αφου υπαρχουν (ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΥΥΝ) γιατι να συμβιβαστω με κατι λιγοτερο. Τo Montage για το οποιο ειδα τα πιο πολλα βιντεο  δεν φαινεται να χανει σε τιποτα απο παλιομοδίτικους μεχρι edm και dubstep ηχους. Αυτο που με σπρωχνει παραπανω ειναι το motion control synthesis που εκανε modulations που σε βιντεο του Rudess με το Kronos του δεν ακουσα.

 

Ενταξει είναι και ψυχολογικο, λες θα παιζω πιο πολύ, θα ασχολουμαι παραπανω κτλ αφου είναι τοσο ακριβο.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για συνθεση το θελω γιατι παιζω live ως κιθαριστας. Με ενδιαφερουν πολύ δυο πραγματα, μαλλον 3. Η εκφραστικοτητα (οντας κιθαριστας), το βαθυ synthesis (ναι ξοδευω 1-2 ωρες την ημερα διαβαζοντας για αυτά, μαζι και το Syntorial) και το μηχανημα να εχει ηδη πολλους εμπνευσμένους ηχους-presets. Χρημα εβρεξε (μεγαλη ιστορια..) οποτε δεν θα λυπηθω τα λεφτα αυτά και αφου υπαρχουν (ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΥΥΝ) γιατι να συμβιβαστω με κατι λιγοτερο. Τo Montage για το οποιο ειδα τα πιο πολλα βιντεο  δεν φαινεται να χανει σε τιποτα απο παλιομοδίτικους μεχρι edm και dubstep ηχους. Αυτο που με σπρωχνει παραπανω ειναι το motion control synthesis που εκανε modulations που σε βιντεο του Rudess με το Kronos του δεν ακουσα.

 

Ενταξει είναι και ψυχολογικο, λες θα παιζω πιο πολύ, θα ασχολουμαι παραπανω κτλ αφου είναι τοσο ακριβο.

 

Πάρτο, μια ζωή ζούμε.

Αφού σου μπήκε η ιδέα, ακολούθα την καρδιά σου.

 

Και στην χειρότερη περίπτωση, ακριβώς επειδή είναι καλό όργανο, θα το ανταλλάξεις άνετα στους μαυραγορίτες για ένα Ντενεκεδάκι λάδι. χαχαχαχαχαχαχα

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τι έγινε τελικά πήρες κάποιο απο τα 2 ή ακόμη το σκέφτεσαι?

  http://www.noiz.gr/index.php?topic=209161.msg914613;topicseen#new  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε τελικά πήρες κάποιο απο τα 2 ή ακόμη το σκέφτεσαι?

 

Off topic

εγώ σκέφτομαι για ένα v-synth που έχει στις αγγελίες και το ήθελα, αλλά δίνω μέχρι 700. Θα περιμένω. Δεν βιάζομαι. χαχαχαχαχα

 

συγνώμη

συνεχίστε :-)

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οι 9 μηχανες συνθεσης του kronos εμενα μου φαινονται λιγο too much, με την εννοια οτι η ουσια δεν βρισκεται σε αυτες τις 9 μηχανες. Για παραδειγμα, εαν θελω κατι σε virtual analog , μια και μονο δυνατη VA engine μου αρκει, το αν εχει επιπλεον 2 (ms20,mono/poly κλπ) δεν μου κινει ιδιαιτερα το ενδιαφερον( δεν θα ελεγα οχι βεβαια.) Επισης , οι 2 engines του piano και electromechanical του kronos φαινονται ενδιαφερουσες, αλλα ισως υπερκαλυπτονται απο τα 4 πλεον gb της AWM. Ισως ουσια να υπάρχει στην organ engine , αλλα κ πάλι η γνώμη μου είναι πως το όλο ζουμί εκει είναι η προσομοίωση leslie και καμπινων , κατι που τα yamaha τα καταφερνουν μια χαρα. Για την rompler engine , οκ εκει δεν συζηταμε , η awm την τρωει στεγνα . 

Αυτο που θελω να πω ειναι πως ειναι λιγο διαφορετικες οι φιλοσοφιες των μηχανηματων , κ η συγκριση μεσω χαρακτηριστικων ειναι δυσκολη. Πιο ευκολη θα ηταν μεταξυ πχ kronos-oasys κλπ ή motif classic- ex5 . Επειδη προκειται για μουσικα οργανα κ οχι για μηχανηματα που αναλαμβανουν την υλοποιηση υπολογισμων(αν και computers), το πιο καλο ειναι αυτο που ταιριαζει στο γουστο του υποψηφιου κατοχου του... Χαου ιτ φιλς που λενε κ οι αμερικανοι

Η μονη μηχανη που για εμενα που ξεχωριζει στο kronos, ειναι αυτη του physical modeling, και ειναι κριμα γιατι η yamaha τα παει πολυ καλα σε αυτο το θεμα.

Επισης, ενα πλεονέκτημά του για εμενα είναι πως ειναι workstation . Η καλύτερα, το μειονέκτημα του  montage , ειναι πως ειναι αποκλειστικα synth.  Εαν ηταν κ αυτο workstation κατι που το θεωρω πολυ βολικο, πιθανοτατα να το αγοραζα χωρις καθυστερηση.

 

Βεβαια μετα απο ολα αυτα , πιστευω καταληγουμε εδω:

Πάρτο, μια ζωή ζούμε.

Αφού σου μπήκε η ιδέα, ακολούθα την καρδιά σου.

 

Και στην χειρότερη περίπτωση, ακριβώς επειδή είναι καλό όργανο, θα το ανταλλάξεις άνετα στους μαυραγορίτες για ένα Ντενεκεδάκι λάδι. χαχαχαχαχαχαχα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου