Προς το περιεχόμενο

Αυθεντικο software ή οχι?


animae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

bundled software=?Δεν το γνωριζω αυτο.. :roll: :roll:

Παντως με το reason ειχα κολλησει με πολυ συγκεκριμενα πραγματα που

ειχα δει' date='γι αυτο και εψαξα να το βρω..

Αληθεια,πως & που θα μπορουσα να μου εκδωσουν(?)προγραμμα τετοιας

κλασης σε φοιτητικη τιμη?Ειναι απο τα καλυτερα πρ/τα παραγωγης μουσικης απ οσο ξερω..Πες μας κι εμας,ρε Βασιλη!

Για ποιες δυνατοτητες μιλας? :D :D :D

:P :P :P :P :P :P[/quote']

 

Κοίτα το post του boukaw7 για το Tracktion.

 

Επίσης, διάφορες εταιρείες βγάζουν 'academic' εκδόσεις των προγραμμάτων τους (ίδιες με τις κανονικές, μόνο που πρέπει να είσαι φοιτητής για να αγοράσεις σε χαμηλή τιμή). :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ απόλυτα με τον Lampiris και... δράττομαι της ευκαιρίας να πω τη γνώμη μου για τον καυγά που γίνεται:

 

Η λεκτική βία της διατύπωσης που επέλεξε ο Abraxas δεν είναι σε καμία περίπτωση μεγαλύτερη από την λεκτική βία που ασκούν στο κεφάλι μας όλοι αυτοί που για να δικαιολογήσουν την κλεπτομανία τους (βλ. το ποστ του fleamail για τον απίστευτο τύπο που περιέγραψε) ισοπεδώνουν τα πάντα. Τα Windows είναι άχρηστα, αυτοί που τα πληρώνουν είναι μισότρελοι, όσοι πλήρωσαν το Cubase έκαναν λάθος κλπ κλπ.

 

Συγνώμη, αλλά απέναντι στην αυθαιρεσία αυτού του πλήθους ημιμαθών, καμία φραστική διατύπωση δε μου φαίνεται υπερβολική. Σας θυμίζω ότι αυτή τη στιγμή το noiz έχει την παγκόσμια πρωτιά του να φιλοξενεί thread στο οποίο καταδεικνύεται το πόσο άχρηστα είναι τα Vista, ένα λειτουργικό που ακόμη δεν έχει κυκλοφορήσει.

 

Ο cos_dr βεβαίως, έχει αποδείξει ότι χρήζει του απολύτου σεβασμού μας, αλλά ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη. Ζητάμε την αγάπη του και μέρος της ακτινοβολίας του, τόσο για να πέσουν οι τόνοι αλλά επίσης για να δουν το φως τους όλοι οι ημιμαθείς για τους οποίους μίλησα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶σχετα εάν η Microsoft πήρε την ιδέα από άλλα λειτουργικά (Mac-Amiga-Atari) έκανε τα PC προσιτά σε πάρα πολύ κόσμο είτε για παιχνίδι είτε για πιό σοβαρές δουλειές.

 

Προς αποκατάσταση της ιστορικής αλήθειας...

 

... όλοι αυτοί πήραν την ιδέα από την XEROX η οποία πρώτη ανέπτυξε (πειραματικά, στο ερευνητικό κέντρο στο Palo Alto) ολοκληρωμένο σύστημα με μενού/ποντίκι/εικονιδια/παράθυρα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλά η XEROX έχει μείνει στην ιστορία για τις τεράστιες παροπίδες που φορούσε και για την 2 μεγαλύτερες ευκαιρίες που έχασε μέσα από τα χέρια της λόγο κακής εκτίμησης του εταιρικού περιβάλον της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flea................ετοιμασου να δεις την καταρρευση της ...... μεσα στα επομενα 3-4 χρονια στον Ελλαδικο Χωρο..........και οχι μονο...............

 

 

Επειδη παρακολουθησα απο κοντα για 2 χρονια,την πορεια της,τους τζιρους της και το εταιρικο περιβαλλον της..μιλαμε πανε αδιαβαστοι.....

 

Δυστυχως νομιζουν οτι ειμαστε ακομα στην εποχη που οι Βρετανοι αναφωνουσαν-Make me a X....x και οχι Make me a copy!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρε Ελληνάρα

 

Διειλύζεις τον κόνοπα και καταπίνεις την καμήλα...

 

λές και όλοι μας λειτουργούμε με βάση το γενικό καλό, εμείς που δεν κοιτάμε πως να κλέψουμε στον φπα, δεν κοιτάμε να γλιτώσουμε φόρο, το κράτος με τους νόμους του, τις εταιρείες που έχουν καρτελοποιήση την αγορά του μουσικού software με τα VST τα Digidesign και όλες αυτές τις παπαρίες για να τα σκάμε χοντρά...

 

 

 

Όλοι είμαστε εμπλεγμένοι σε αυτην την κατάσταση, άλλοι ακολουθούν ένα δρόμο, και καλά κάνουν , και άλλοι αλλον, αλλά αφήστε την Ηθική για την άκρη, ιδιαίτερα "εμείς" οι "μουσικοί"...

 

Πές μου πιο studio σου κόβει απόδειξη παροχής υπηρεσιών, πόσα απο αυτά έχουν πειρατικό λογισμικό, και πόσα απο αυτά τελικά σε αποζημιώνουν με τις υπηρεσίες τους τα γκαφρά που "μαύρα" τους ακούμπισες.

 

 

Εσυ abraxa, και Wow! δεν σας ενδιαφέρουν τέτοια ζητήματα, καλός η κακός, εμένα με ενδιαφέρουν.. και απόλυτη στάση μου είναι ότι όσο δεν βγάζω λεφτά απο την μουσική δεν θα τα σκάω σε προγράμματα. Και είμαι και ηθικά εντάξη... αν κάποιος ο αγοράσει μεγειά του με χαρά του, σίγουρα θα έχει τους λόγους του, αλλά ας αφήσουμε την ηθική στην άκρη.

 

Δεν βρίσκω κανέναν λόγο να νιώθω ένοχος (not_guilty) απο την χρήση πειρατικών softwares...

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bundled software=?Δεν το γνωριζω αυτο.. :roll: :roll:

Παντως με το reason ειχα κολλησει με πολυ συγκεκριμενα πραγματα που

ειχα δει' date='γι αυτο και εψαξα να το βρω..

Αληθεια,πως & που θα μπορουσα να μου εκδωσουν(?)προγραμμα τετοιας

κλασης σε φοιτητικη τιμη?Ειναι απο τα καλυτερα πρ/τα παραγωγης μουσικης απ οσο ξερω..Πες μας κι εμας,ρε Βασιλη!

Για ποιες δυνατοτητες μιλας? :D :D :D

:P :P :P :P :P :P[/quote']

 

Υπάρχουν εταιρίες σαν την native instruments οι οποίες εκδίδουν σε τιμές της που@#ας τα προγράμματά τους για εκπαιδευτικούς σκοπούς. Στην Ελλάδα ο νάκας αφήνει μισοτιμής κάποια προγράμματα (για το cubase 3 ίσχυε αυτό) για τους φοιτητές. Απλά του δείχνεις το πάσο σου και αυτό ήταν. Ψάξ' το λίγο

:wink:

 

Τώρα όσον αφορά την πειρατεία ας ξαναπώ κι εγώ την γνώμη μου:

Μέχρι πριν 1μιση χρόνο ήμουν κι εγώ υπέρμαχος των πειρατών για πολλούς και διάφορους λόγους

 

ΑΛΛΑ....

 

1 ωραία μέρα κατέβασα 1 πολύ ωραίο plug in αγνώστου προέλευσης, έτρεξε η εγκατάστασή του και..... format!!!!!!

Από κει και πέρα το έψαξα λίγο παραπέρα και με τα πολλά κατάλαβα το λάθος μου από πολλές πλευρές (που δεν θα τις αναλύσω τώρα γιατί θα τραβήξει πολύ το post!!!).

Πλέον με το traction, το albino 3, διάφορα freeware όπως το τρομερό crystal και την απίστευτη σειρά εφε της kjaerhus όχι απλά κάνω την δουλειά μου απροβλημάτιστα και χωρίς κολλήματα, αλλά αυξήθηκε και η δημιουργικότητά μου μέσω του συνεχούς πειραματισμού μου με αυτά τα εργαλεία (αντί της συνεχούς "αγοράς" νέων plugins και προγραμμάτων)

 

Και ένα ακόμη παράπλευρο όφελος;

Αφού πέταξα όλα τα σκουπίδια που είχα και προσέχοντας και λίγο τον υπολογιστάκο μου (κανά registry fix και registry defragment) τα xp αποδείχθηκαν όχι απλώς σκυλιά αλλά και κάτι παραπάνω!

 

Ε... δεν χρειάζεται να έχουμε και την τελευταία έκδοση του nuendo όλα τα waves και διάφορα άλλα (που μερικά χρόνια πριν, που δεν υπήρχαν τα προγράμματα αυτά όλοι μας γνωρίζουμε το μέσο κόστος 1 studio της πλάκας έστω :wink: ), ενώ όταν μας ρωτάνε τι είναι ο κομπρέσσορας εμείς απαντάμε είδος γαλακτομπούρεκου!!!!! :roll:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Not_guilty, η πρώτη μας επαφή στο φόρουμ ήταν ένας μεγάλος καυγάς σχετικά με το ίδιο αυτό θέμα.

 

Με λυπεί το γεγονός ότι ακόμα συνεχίζεις να το βλέπεις λάθος.

 

Παρένθεση: όχι, δεν είμαι καθόλου 'πολιτικά ορθός'. Δεν θα πω 'νομίζω ότι δεν είναι έτσι', 'μήπως να το ξανασκεφτείς'΄, κλπ. Κάνεις λάθος. Λήξις. 8)

 

Επίσης, είσαι ο δεύτερος την ίδια μέρα, που μου γράφει για μια λέξη που μου είναι άγνωστη σε ότι αφορά την εφαρμογή της: ηθική.

 

Δεν μίλησα πουθενά για ηθική. Αν μίλησα για κάτι ήταν για ήθος. Δεν είναι το ίδιο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία αντιμετώπιση not guilty!!!Αφού το κάνει ο γείτονας θα το κάνω κι εγώ βεβαίως! Και μετά μας φταίει η Ελλαδίτσα η ψωροκώσταινα για την κατάστασή που μας δέρνει και όχι το κακό μας το κεφάλι! Και κλαιγόμαστε και από πάνω!

Και αυτό είναι υπεύθυνη στάση ευαισθητοποιημένου κατ' άλλα καλλιτέχνη!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω ως προς το "ά ρε Ελληνάρα", στα υπόλοιπα μάλλον όχι.

 

Επειδή πολλοί άνθρωποι στην κοινωνία μας κλέβουν την εφορία (όχι όλοι βέβαια) θα πρέπει να τα πάρουμε σβάρνα και να κλέψουμε τα πάντα;

Όσο για τα στούντιο, να ζητάς απόδειξη κάθε φορά που πας για πρόβα! Δικαίωμά σου είναι, όπως και εκείνοι είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν. Επίσης, να πηγαίνεις σε στούντιο που έχουν μόνο original προγράμματα, κάρφωσε και όσους δουλεύουν με σπασμένα αν σε ενοχλεί τόσο!

 

Και πάλι, δεν θα κάνεις τίποτα παρά να κάνεις θέμα για άσχετο λόγο. Από τη στιγμή που λες "δεν βγάζω λεφτά άρα δεν δίνω", το πράγμα τελειώνει. Φυσικά, δεν έχει λογική η σκέψη σου αφού κάποιος π.χ. που έχει ως χόμπυ την αστρονομία μπορεί να πάρει τζάμπα ένα ωραιότατο τηλεσκόπιο που ένας φίλος του έκλεψε και να έχει τη συνείδησή του ήσυχη. Φυσικά και δεν περιμένει να βγάλει λεφτά κοιτώντας τ' άστρα άρα... :roll:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου