Προς το περιεχόμενο

5 Μύθοι σχετικά με το μπάσο.


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχει όργανο, easy to master.

 

Το "γνωμικό" έχει να κάνει με τη σύγκριση του μπάσου με τα αγγλικά και όχι με την εκμάθηση του μπάσου καθεαυτού. Όπως, λοιπόν, σχεδόν, ο καθένας μπορεί να μάθει κουτσοαγγλικά και να βγάλει, μέσες-άκρες, μια συνεννόηση, έτσι και στο μπάσο, μπορείς να παίζεις τις root και να ακολουθείς το κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  το μπάσο έχει καθαρά τεχνικά την ευκολία ότι το κουρδισμα απο χορδή σε χορδή έχει την ίδια σχέση οπότε ένα pattern παίζεται με την ίδια δακτυλοθεσία παντού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πιο ευκολο να παιξεις ικανοποιητικο μπασο παρα κιθαρα η πιανο η βιολι. Το μπασο εχει να κανει με το να θελεις να χορεψεις οχι με συγχορδιες η μελωδιες. Ειδικα για το κιθαρομπασο η χροια του ειναι τετοια που το κανει να ειναι ρυθμικο οργανο, οπως η μποτα. Θα επρεπε να εχει λαιμο 4 φορες πιο μακρυ απ'την κιθαρα ετσι ωστε να εχει αρκετα λαμπρο ηχο ωστε να χρησιμοποιηθει μελωδικα.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπάσο δεν έχει καμία σχέση με την κιθάρα. Μοιάζουν οπτικά αλλά τα φαινόμενα απατούν. Εκεί είναι που την πατάν πολλοί κιθαρίστες που θεωρούν εύκολη την μετάβαση απο κιθάρα σε μπάσο. Έχουν ΠΟΛΥ διαφορετικό ρόλο και φιλοσοφία. Το συνειδητοποίησα όταν προσπαθούσα να μάθω κιθάρα ερχόμενος απο μπάσο.

Δυστηχώς είναι παρεξηγημένο όργανο στο Ελλάδα. Νομίζουνε πολλοί ότι αν συμβαδίζει με τη μπότα και παίζει τα σωστα root notes είναι αρκετό για να θεωρηθεί ότι μπορείς να παίξεις μπάσο.

Βy the way ωραίο κλιπάκι βρήκες Κώστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για οποιον δεν καταλαβε...

 

Μπασο μονο του

 

Μεσα στο κομματι

https://www.youtube.com/watch?v=EbZYRZpNc64

 

ΥΓ. Επισης το μπασο, εκτος απο πενα, παιζεται και με γαντζο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χορταίνω Ν βλέπω αυτόν τον άνθρωπο.

Σαν ψαρακας ντεμέκ μπασιστας και εγώ έτσι πίστευα για το Νο1.

Ότι θα μάθω που είναι οι νότες ...θα μάθω τα tabs και άσε το κορόιδο το κιθαρίστα Ν τεντώνεται Ν πατάει 48 ταστα ταυτόχρονα.Μέχρι που ήρθε ο δάσκαλος σπίτι...Και μου βάλε ολόκληρη την εξαδα Με τα αυγά στα οπίσθια...και αρχίσαμε ...τρίτες..κλίμακες ...κλίμακες Με τρίτες..πέμπτες...θεωρίες..ασκήσεις..Και πολλά πολλά άλλα.Αλλά τότε άρχισα να το ευχαριστιέμαι και να διψάω ακόμα πιο πολύ για μάθηση και να γουστάρω ακόμα πιο πολυ στις πρόβες.Στη πένα πάντα ήμουν κάθετος.Ο μπασιστας που σέβεται το όργανο του ( για μένα ) και δεν θέλει να παίζει κιθάρα στο μπάσο...Δεν ακουμπάει πένα.Στο 3 ναι...συμφωνώ  ..Πήρα ένα μπάσο 150 ευρώ και το πούλησα νύχτα.Για τη σόμπα ήταν.Μ το μεξικανακι μου γουστάρω .Στο 4...Καλό είναι να ασχοληθείς με τη θεωρία.άρχισα να μαθαίνω παύσεις. ..φθογγοσημα. ..Και πολλά για τη επιστήμη που λέγεται μουσική θεωρία.το 5 .το πιο σημαντικό που είπε.Για αυτό δεν εγινα και δεν θα γίνω ποτέ κιθαρίστας.Γιατί όταν παίζω Μ το γκρουπ και ( κάνω πως ) παίζω μπάσο και κάνω τις γκρουβιες μου...Τις χειροφρενιες μου και βλέπω τα 15αρια Να παλονται ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ.Μπορεί η κιθάρα Ν δίνει το ρυθμό Μ ορίζει πολλά πραματα να είναι η αρχή και το πιο βασικό όργανο σ ένα συγκρότημα αλλά άλλη τρέλα και κουλτούρα έχει το γ@μιδι το μπάσο.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

( Τα ψυχοσωματικά ενός ψαρακα που νομιζει ότι επειδη αγόρασε μπάσο έγινε μπασιστας )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

( Sorry ρε παιδιά, τι είναι αυτό το κακό με τα μ, σ, τ; Βαριέστε να γράψετε ένα ακόμη γράμμα; Είδαμε και πάθαμε να ξεφύγουμε λίγο από τα Greeklish-ευτυχώς ελάχιστοι μείναν εκεί σε όλα τα media- μας βρήκε άλλη κακοποίηση )  -Γέρος mode off-

 

Ωραίο το βίντεο και τα λέει πολύ ωραία (και ευχάριστα).

 

Απλά το όργανο είναι bass guitar. Μακρουλή κιθάρα με χοντρές χορδές.  >:D >:D ;D

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

( Sorry ρε παιδιά, τι είναι αυτό το κακό με τα μ, σ, τ; Βαριέστε να γράψετε ένα ακόμη γράμμα; Είδαμε και πάθαμε να ξεφύγουμε λίγο από τα Greeklish-ευτυχώς ελάχιστοι μείναν εκεί σε όλα τα media- μας βρήκε άλλη κακοποίηση )  -Γέρος mode off-

 

Ωραίο το βίντεο και τα λέει πολύ ωραία (και ευχάριστα).

 

Απλά το όργανο είναι bass guitar. Μακρουλή κιθάρα με χοντρές χορδές.  >:D >:D ;D

 

Λες να μην βαριόμουν να γράψω σεντόνι και να βαριόμουν να γράψω ένα αρθρο;

Απλά ο κορεκτορας του κινητού μου τα κόβει χωρίς να ξέρω το λόγο.

Έχω καιρό να σου ρθω για σέρβις ο ψηλός Μ το μέλι fender ειμαι.θα περάσω από Μάρτιο για γρασα λαδι μπουζι κτλ ( κανένα μαγνήτη Μ δούμε και ποντεσιομετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το όργανο είναι bass guitar. Μακρουλή κιθάρα με χοντρές χορδές.  >:D >:D ;D

Ενίοτε και πολλές ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος εντάξει είπαμε το πιάνο είναι πιο δύσκολο και από την κιθάρα και από το μπάσο...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου