Προς το περιεχόμενο

5 Μύθοι σχετικά με το μπάσο.


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενίοτε και πολλές ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

 

Αυτες τις γυμναστικες επιδειξεις με κατι τυπους με κιθαρομπασα, κιθαροκιθαρα ή μπασομπασα με 45 χορδες δε τις καταλαβα ποτε. Προς θεου, δεν αμφισβητω ουτε την τεχνικη τους, ουτε τις γνωσεις τους, ουτε το παικτικο επίπεδο. Απλα αυτο το πραμα δεν ειναι μουσικη κατα τη γνωμη μου. Ειναι παιζω για να παιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τρομερές σιδερώστρες.

Και όμως, σοβαρά τώρα, αν γυρίσεις μισο-ανάποδα και πλάγια το όργανο, γίνεται μια χαρά απλώστρα.

Στις πιο χοντρές χορδές απλώνεις τα σεντόνια, και στις λεπτές τις κάλτσες. ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως, σοβαρά τώρα, αν γυρίσεις μισο-ανάποδα και πλάγια το όργανο, γίνεται μια χαρά απλώστρα.

Στις πιο χοντρές χορδές απλώνεις τα σεντόνια, και στις λεπτές τις κάλτσες. ;D

 

Γιατί νομίζεις ψήνω τον Τέρρυ να μου δώσει το ντουλαπίσιο εφτάρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μία φορά πριν χρόνια είχα δει ένα συνοικιακό γκρουπάκι που ο μπασίστας είχε το μπάσο στο πηγούνι. Πεντάχορδο νομίζω. Ο τύπος ήταν ολόκληρη η μπάντα. Έπαιζε τις συγχορδίες (όχι όπως στην κιθάρα εννοείται), μελωδίες, περάσματα, γεμίσματα ό,τι μπορείτε να φανταστείτε. Είχα μείνει άφωνος! Δεν είχα ποτέ αμφισβητήσει βέβαια τους μπασίστες, άλλο όμως είναι να το βλέπεις μπροστά σου. Και εγώ παίζω μπάσο σε μια μπάντα, αυτός όμως ήταν μπασίστας. Σκεφτόταν δηλαδή σαν μπασίστας και ήξερε να στηρίζει όλη την μπάντα όπως πρέπει.

Η κοπέλα στην κιθάρα ήταν η ακινησία η ίδια, μπροστά στον ξέφρενο χορό των δακτύλων του τύπου εκείνου. Βλέποντας και άλλους στο YouTube καταλαβαίνω πως, το να παίζω τα ριφάκια της κιθάρας, δεν είναι μπάσο ακριβώς. Μου αρέσει, αλλά ένας κανονικός μπασίστας θα κένταγε. Στην ροκ δεν έχει και πολύ ενδιαφέρον (όχι πάντα), στις άλλες μουσικές όμως πρέπει να φτύσεις αίμα για να παίξεις μπάσο μπάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία φορά πριν χρόνια είχα δει ένα συνοικιακό γκρουπάκι που ο μπασίστας είχε το μπάσο στο πηγούνι. Πεντάχορδο νομίζω. Ο τύπος ήταν ολόκληρη η μπάντα. Έπαιζε τις συγχορδίες (όχι όπως στην κιθάρα εννοείται), μελωδίες, περάσματα, γεμίσματα ό,τι μπορείτε να φανταστείτε. Είχα μείνει άφωνος! Δεν είχα ποτέ αμφισβητήσει βέβαια τους μπασίστες, άλλο όμως είναι να το βλέπεις μπροστά σου. Και εγώ παίζω μπάσο σε μια μπάντα, αυτός όμως ήταν μπασίστας. Σκεφτόταν δηλαδή σαν μπασίστας και ήξερε να στηρίζει όλη την μπάντα όπως πρέπει.

Η κοπέλα στην κιθάρα ήταν η ακινησία η ίδια, μπροστά στον ξέφρενο χορό των δακτύλων του τύπου εκείνου. Βλέποντας και άλλους στο YouTube καταλαβαίνω πως, το να παίζω τα ριφάκια της κιθάρας, δεν είναι μπάσο ακριβώς. Μου αρέσει, αλλά ένας κανονικός μπασίστας θα κένταγε. Στην ροκ δεν έχει και πολύ ενδιαφέρον (όχι πάντα), στις άλλες μουσικές όμως πρέπει να φτύσεις αίμα για να παίξεις μπάσο μπάσο.

 

"Το να παίζει ένας μπασίστας καλά, δεν σημαίνει ότι είναι και καλός μπασίστας."

Δικό μου.  O0

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει δηλαδή πιθανότητα κάποιος κακός μπασίστας, να παίζει καλά; Ένας καλός μπασίστας ναι, μπορεί να τύχει μια στο τόσο να μην του βγαίνει, ο κακός όμως πως να παίξει καλά; Και να θέλει δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει δηλαδή πιθανότητα κάποιος κακός μπασίστας, να παίζει καλά; Ένας καλός μπασίστας ναι, μπορεί να τύχει μια στο τόσο να μην του βγαίνει, ο κακός όμως πως να παίξει καλά; Και να θέλει δεν γίνεται.

Δεν μίλησα πουθενά για κακό μπασίστα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που, πολύ πιθανό, να εννοεί ο Ray είναι ότι ένας μπασιστας, που παίζει, τεχνικά, καλά, αλλά παίζει πολλά, δεν είναι απαραίτητο οτι εξυπηρετεί τις ανάγκες μιας μπάντας και ένας άλλος, με πιο basic παίξιμο, να δένει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου