Προς το περιεχόμενο

Μπορώ να μάθω και να εξασκηθώ σε midi controller;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομάδα,η ερώτηση είναι αυτό που λέει ο τίτλος!θέλω να ασχοληθώ με την παραγωγή μουσικής και να χτίσω σιγά σιγά το δικό μου home studio..θα ήθελα να μάθω πλήκτρα για κύριο λόγο την σύνθεση!μπορεί αυτό να γίνει με ένα midi ώστε να μην προχωρήσω τώρα σε αγορά αρμόνιου και μετά σε αγορά midi;ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το midi controller δεν έχει ήχους συνδέεται είτε μέσω midi με κάποια μονάδα παραγωγής ήχου είτε στο pc. Η εκφραστικότητα της μονάδας ήχου θα παίξει ρόλο στο πόσο καλά μπορείς να μάθεις να παίζεις και να εκφράζεσαι στο μέλλον όμως.

 

Αν δηλαδή δεν πας για κλασσικός πιανίστας και είσαι τελείως στην αρχή μια χαρά θα μπορείς να μάθεις τις νότες, συγχορδίες, κλίμακες κτλ με το midi αλλά στο μέλλον δεν θα μπορείς να αποδώσεις ποτέ τα κλασσικά κομάτια ούτε θα μπορείς να έχεις τις δυναμικές του πιάνου στο χέρι και την αίσθηση βαρυκεντρισμενου.

 

Οπότε εάν δεν πας για κλασσική μια χαρά θα κάνει τη δουλειά ειδικά εάν ασχοληθείς με ηλεκτρονικά πράγματα ίσως δεν χρειαστείς ποτέ το synth όλα πλέον γίνονται σε περιβάλλον daw.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάλυψες απόλυτα φίλε,αν συνδέσω το midi στο laptop και δουλεύω συνέχεια κάποιο daw ώστε να ακούω απλά από τα περιφερειακά ηχεία τον ήχο που θέλω θα μπορώ να κάνω την δουλειά μου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κάλυψες απόλυτα φίλε,αν συνδέσω το midi στο laptop και δουλεύω συνέχεια κάποιο daw ώστε να ακούω απλά από τα περιφερειακά ηχεία τον ήχο που θέλω θα μπορώ να κάνω την δουλειά μου;;

 

Απολύτως ναί, εφόσον επιθυμείς να παίζεις με ήχους  προγραμμάτων μέσα στο λαπτοπ. Το midi controller-keyboard στέλνει εντολές midi στο λάπτοπ και οι εντολές ενεργοποιούν τους ήχους που βρίσκονται στα προγράμματα στο λαπτοπ, οπότε ναί, αυτή είναι η δουλειά του midi keyboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν περιφερειακά εννοείς τα ηχεία του λάπτοπ-pc όχι δεν κάνουν θα χρειαστείς ένα ζευγάρι αυτοενισχυόμενα  full range nearfield τουλάχιστο 6" και πάνω όπως Behringer Truth, KRK Rokit, JBL κτλ και αυτό διότι δεν θα ακούς τις χαμηλές συχνότητες στις χαμηλές οκτάβες- το ίδιο ισχύει και αν παίζεις άλλα όργανα μέσα από το daw εκτός πιάνου που έχουν χαμηλές φυσικές όπως το μπάσο, ντραμς, συνθ κτλ

 

Επίσης ένα ζευγάρι καλά ακουστικά για ώρες κοινής ησυχίας είναι must όπως τα AKG K271 αλλά όχι να αντικαταστήσεις τα μόνιτορς, είναι σημαντικό να ακούς σωστά και να συνηθίσει το αυτί στον σωστό ήχο από νωρίς. Αφού σκοπεύεις να πας σε home studio έτσι και αλλιώς θα σου χρειαστούν οπότε ξεκίνα από τώρα με τα μόνιτορς πρώτα πρώτα.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου