Προς το περιεχόμενο

παλιο keyboard με midi


ntoremi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

εχω ενα παλιο keyboard (yamaha psr60) για την ακριβεια απ'όταν ημουν παιδακι (μην το απαξιωσετε ειμαι συναισθηματικα δεμενος). ενταξει απλο αρμονιο ειναι αλλα για την εποχη του (1987) και τα λεφτα του και το γεγονος οτι λειτουργει αψογα μεχρι τωρα.... του δινω αγαπη.  εχει εξοδο midi in out.

 

 

width=600 height=199https://reverb-res.cloudinary.com/image/upload/s--zUljCwOE--/a_exif,c_limit,e_unsharp_mask:80,f_auto,fl_progressive,g_south,h_620,q_90,w_620/v1448124406/f2bcyg7sbe3shknexast.jpg[/img]

 

 

 

το ερωτημα ειναι αν δοκιμασω να το συνδεσω στην εξωτερικη καρτα ηχου με midi in-out , πως θα συμπεριφερθει σε καποιο daw? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

εχω ενα παλιο keyboard (yamaha psr60) για την ακριβεια απ'όταν ημουν παιδακι (μην το απαξιωσετε ειμαι συναισθηματικα δεμενος). ενταξει απλο αρμονιο ειναι αλλα για την εποχη του (1987) και τα λεφτα του και το γεγονος οτι λειτουργει αψογα μεχρι τωρα.... του δινω αγαπη.  εχει εξοδο midi in out.

 

 

width=600 height=199https://reverb-res.cloudinary.com/image/upload/s--zUljCwOE--/a_exif,c_limit,e_unsharp_mask:80,f_auto,fl_progressive,g_south,h_620,q_90,w_620/v1448124406/f2bcyg7sbe3shknexast.jpg[/img]

 

 

 

το ερωτημα ειναι αν δοκιμασω να το συνδεσω στην εξωτερικη καρτα ηχου με midi in-out , πως θα συμπεριφερθει σε καποιο daw? 

 

Όπως λέει και ο δικεόρος, μια χαρά. Γιατί όχι άλλωστε;

Υπό την προϋπόθεση βέβαια ότι δουλεύουν οι εισοδοέξοδοι.

Έχει η κάρτα σου midi;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

συνδέοντας το midi out του στο in της κάρτας σου, σαν ένα οποιοδήποτε midi keyboard με το οποίο θα μπορείς να παίξεις ήχους από VST i αλλά και να καταγράψεις midi πληροφορία... βέβαια με τους περιορισμούς των δυνατοτήτων του... κακή αίσθηση κλαβιέ που λογικά δεν θα έχει και ευαισθησία (εδώ έρχεται και το συναίσθημα που μπορεί να τα παραβλέψει όπως αναφέρεις)...

 

ψάξε αν δίνει ρύθμιση "local off" για να μη παίζει ταυτόχρονα και τους δικούς του ήχους (αν όχι μπορείς να κλείνεις το volume αλλά αν θυμάμαι καλά στα παλιά yamaha υπήρχε "θεματάκι" αν ήταν ταυτόχρονα και on/off στο τέλος της διαδρομής του και ουσιαστικά δεν απομόνωναν πλήρως τον ήχο)...


EDIT... με πρόλαβαν...  8)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ααααααακριβώς αυτό!

Όλες οι επιστημονικές μελέτες απέδειξαν ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΑ πως το psr 60 μπορεί να χρησιμοποιηθεί ΚΑΛΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ως midi-controller χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχχαχα

 

Και συμπληρώνω πως η PSR σειρά ανεξαρτήτως μοντέλου και έτους κατασκευής δεν θα πρέπει ποτέ να απαξιώνεται, αντιθέτως να είναι ΠΑΝΤΑ σεβαστή διότι υπήρξε και υπάρχει ως ΣΧΟΛΕΙΟΝ για την εισαγωγή στον κόσμο της μουσικής και του arrangement της για πληκτράδες και όχι ΜΟΝΟΝ, ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΕΙΣ ΤΗΝ ΥΦΗΛΙΟΝ. Βεβαίως Βεβαίως!!!! Ναι. Έτσι είναι!!!!

 

χαχαχαχαααχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

ψάξε αν δίνει ρύθμιση "local off" για να μη παίζει ταυτόχρονα και τους δικούς του ήχους (αν όχι μπορείς να κλείνεις το volume αλλά αν θυμάμαι καλά στα παλιά yamaha υπήρχε "θεματάκι" αν ήταν ταυτόχρονα και on/off στο τέλος της διαδρομής του και ουσιαστικά δεν απομόνωναν πλήρως τον ήχο)...

 

Αν θυμάμαι καλά , πέρασε και ένας χρόνος που το έκανα, με το που έκανες τη Midi σύνδεση, ΔΕΝ ακουγόταν τα native ηχεία του PSR (είμαι κατά 97,654 % σίγουρος)  ;D ;D ;D ;D.

 

Σε κάθε περίπτωση, αν ακούγονται, κάνε αυτό που σου λέει ο npap.

 

Επίσης θα πάρεις (λογικά) 120  velocity και όχι 127 (αλλά δεν σε πειράζει αυτό).

 

Δες και τη φώτο από το Manual του, αν σκαλώσεις κάπου.

PSR_midi.jpg.dac95d408130295f1d28aeb625f84b06.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, με συγκινησατε..!  :'(

 

και μονο που ειδε το ματι μου οτι μπορει να δουλεψει κι οτι το εχετε δοκιμασει...βουρκωσα... θα διαβασω με την ησυχια μου τις οδηγιες σας και θα κανω τη συνδεση και θα σας πω νεοτερα. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

όντως, αν με την εισαγωγή του βύσματος στην υποδοχή phones αποκόπτεται (πράγμα πολύ πιθανόν μια και είναι σύνηθες σε αυτού του είδους τα όργανα) ο ήχος από τα native ηχεία του psr, είναι ως πρακτική μια αποτελεσματική λύση...

 

να ξεκαθαρίσουμε (αν και αυτό εννοούσε ο φίλος μας), ότι σε αυτή σε αυτή την περίπτωση δεν χρειάζεται να έχεις ένα ζευγάρι ακουστικών μόνιμα συνδεδεμένα... αρκεί ένα οποιοδήποτε ανταπτοράκι για να κάνεις την δουλειά σου...

 

31P0fGCLRIL._SY300_.jpg

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μεγάλωσα με το PSR 4600. Το έβγαλα στα πανηγύρια (κυριολεκτώ εδώ) και έβγαλε τα λεφτά του ΠΟΛΛΕΣ φορές. Σπουδαίο όργανο...

 

Μια χαρά στέκει για Midi controller και όπως λέει και ο απο πάνως μου, βάζεις το βίσμα και δε βγάζει ήχο (αν και, αν θυμάμαι καλά, αν λειτουργεί με Midi, ούτως ή αλλιώς ΔΕ βγάζει ήχο από τα ηχεία).

 

Αλλά σπουδαίο όργανο, το ξαναλέω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου