Προς το περιεχόμενο

παλιο keyboard με midi


ntoremi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Μεγάλωσα με το PSR 4600. Το έβγαλα στα πανηγύρια (κυριολεκτώ εδώ) και έβγαλε τα λεφτά του ΠΟΛΛΕΣ φορές. Σπουδαίο όργανο...

 

Μια χαρά στέκει για Midi controller και όπως λέει και ο απο πάνως μου, βάζεις το βίσμα και δε βγάζει ήχο (αν και, αν θυμάμαι καλά, αν λειτουργεί με Midi, ούτως ή αλλιώς ΔΕ βγάζει ήχο από τα ηχεία).

 

Αλλά σπουδαίο όργανο, το ξαναλέω!

 

τι μου θυμίζεις τώρα... αρχές 90 πρέπει ναταν στα piano bar που το παιζα για ένα διάστημα και πληκτράς (με το γνωστό μου σύστημα όλα στα άσπρα -τα ουσακ μι π.χ.- και transpose  :P), με το 4600 που το είχα αρπάξει με το που κυκλοφόρησε (για την πρωτόγονη και πρωτόγνωρη όμως τότε δυνατότητα του για custom accompaniment)  του είχα φτιάξει ελληνικούς ρυθμούς με μπάσο και "μπαγλαμαδάκι" (πριν τους κυκλοφορήσει ο Νάκας) και είχα ψαρώσει τσι κυρίες στα σαλόνια με τις one man band ζεμπεκιές και ρουμποτσιφτετελιές μου...  ;D ;D ;D

 

ωραίες εποχές που το ότι δεν τα είχες "όλα στο πιάτο" μέσω της τεχνολογίας, σε ανάγκαζε να εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο την όποια δημιουργικότητα σου σε πολλαπλά επίπεδα...

 

άντε ntoremi, ήθελες δεν ήθελες θα μας βουρκώσεις όλους...  8)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ωραίες εποχές που το ότι δεν τα είχες "όλα στο πιάτο" μέσω της τεχνολογίας, σε ανάγκαζε να εκμεταλλεύεσαι στο έπακρο την όποια δημιουργικότητα σου σε πολλαπλά επίπεδα...

 

 

 

Και εγώ είχα πήξει με το πιάνο μικρός και μου πήραν κάποια στιγμή ένα psr500 και καθόμουν στο sequencer να φτιάξω γνωστά κομματάκια για να παίξω από πάνω. axel f, enola gay, final countdown και τέτοια και μου έλεγαν, ολόιδια τα έχεις φτιάξει. χαχαχαχχα

 

Βέβαια αξιακά και ενορχηστρωτικά μπορεί να έμοιαζαν πάρα πολύ αλλά περιορίζονταν στους preset synth ηχους.

 

Μετά άρχισαν να πέφτουν στα χέρια μου καθαρόαιμα σύνθια και ......... χαχαχαχαχα χουχουχουχουχου χιχιχιχιχιχιχιχιχι ααααααααααααααα

 

όμως αυτές οι εποχές άξιζαν για οποιονδήποτε ασχολούνταν και ο λόγος εμπεριέχεται εύστοχα στο quote του npap

 

Και όπως είπε και ο Μίστερ Μιγιάγκι

" First learn stand then learn fly"

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπον, το πειραμα πετυχε! ναι! το παλιο μου αρμονιο δουλεύει κανονικα και σαν midi keyboard, απιστευτο!  ;D ;D ;D

και ειναι η πρωτη φορα που του εβάλα καλωδιο midi απόταν το απεκτησα... (1987)

 

μια διαπιστωση..  επειδη ειμαι νεος στην ολη φαση midi midi keyboard και ειναι τα πρωτα μου βηματα για μουσικη μεσω pc και midi keyboard.

διαπιστωσα οτι υπαρχει μια μικρη καθυστερηση -οταν παταω τα πληκτρα- μεχρι να ακουστει ο ηχος.. να αρχισουν οι στεναχωριες τωρα? 

διορθωνεται καθολου αυτο? εχω συνδεσει το midi out του αρμονιου στο midi in της καρτας. φανταζομαι οτι να συνδεσω το midi in του αρμονιου midi out της καρτας, δεν εχει καμια σημασια..

 

εχω καρτα ηχου Focusrite Scarlett 6i6 2nd Gen και λαπτοπ αρκετα ισχυρο i7, 16ram.

 

τι μπορει να φταιει? το δοκιμασα στο reason (5). και διαπιστωσα αυτη τη μικρη καθυστερηση ηχου (λιγοτερο απο μισο δευτερολεπτο αν μπορω να υπολογισω σωστα).

 

πως διορθωνεται? δε διορθωνεται?  αν συνδεσω αργοτερα καποιο καινουργιο Midi keyboard το οποιο μπορει να συνδεεται μεσω usb απ'ευθειας στο λαπτοπ, θα εχει καποια μειωση? 

 

γαμωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καταρχας μην σου φαίνεται απίστευτο.

Η Midi τεχνολογία δεν είναι δα καινουργιο πράμα από το 1981 υπάρχει, άρα το yamaha είναι πιο σύγχρονο αυτης  ;D

 

Θέμα latency είναι, θα βρεις τη ρύθμιση στην κάρτα ήχου σου και μέσω κάποιου μενου του reason (δεν το ξέρω το συγκεκριμένο)  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όπως είπε και ο Μίστερ Μιγιάγκι

" First learn stand then learn fly"

Μέγας ο Μιγιάκι.

Αν δεν ήταν αυτός να λέει breath in breath out στον πιτσιρίκο, ακόμα άπλυτο θα ήταν το αμάξι μου.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...διαπιστωσα αυτη τη μικρη καθυστερηση ηχου (λιγοτερο απο μισο δευτερολεπτο αν μπορω να υπολογισω σωστα). πως διορθωνεται?...

Είναι θέμα latency όπως ειπώθηκε, το οποίο μπορείς να το αλλάξεις από τις ρυθμίσεις της κάρτας σου. Όσο λιγότερο είναι το buffer που δίνεις, τόσο μικρότερο το latency (χοντρικά ο χρόνος με το που πατήσεις το πλήκτρο, μέχρι να ακουστεί ο ήχος), αλλά και τόσο περισσότερη η επεξεργαστική ισχύς που χρειάζεται το μηχάνημά σου. Μια αξιοπρεπή τιμή του latency θα έλεγα ότι είναι γύρω στα 5 msec.

Προσωπικά, όταν κάνω ηχογράφηση, κρατάω το buffer/latency χαμηλά, και όταν πρόκειται για αναπαραγωγή, ειδικά αν έχω πολλά MIDI tracks με φορτωμένα plugins, ξανανεβάζω το latency για μεγαλύτερη σταθερότητα, αλλά και για να ελαφρύνει το φορτίο του υπολογιστή.

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου