Προς το περιεχόμενο

Aggresive marshall sound: Suhr riot, EVH 5150, Wampler Pinnacle, CMAT Brownie


MakisSRV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το setup μου έχει ως εξής:

 

Hagstrom JB bridge pickup-->

μπροστά στον ενισχυτή:

Modded (true bypass και άλλα πολλά) Crybaby GCB-95--> MXR Echoplex preamp

effects loop: MXR Script Phase 90 with LED-->MXR analog chorus--> Boss DD-7 Delay

--> ενισχυτής Jet City JCA22h με την καμπίνα του 1χ12.

 

Ο ενισχυτής είναι killer για τους ήχους που θέλω αλλά το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να τον τσιτώσω ελαφρά για να πάρω τον 80s hair metal/shredding ήχο που μου αρέσει και καθώς μένω σε διαμέρισμα χρειάζομαι ένα od ή distortion για να μου φέρνει τον marshall ήχο των 80s χωρίς να χρειάζεται να ανεβάσω πολύ το volume του ενισχυτή. Πείτε μου τη γνώμη σας για τα πεταλάκια του τίτλου που πιστεύεται ότι θα ταίριαζε περισσότερο με το setup μου για αυτό που θέλω.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω εμπειρία απο τέτοιους ήχους και sorry για το offtopic μιας και δεν το περιλαμβάνεις,, αλλα μήπως πρεπει να βαλεις στο παιχνίδι και το Friedman be-od??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά είχα μόνο το Suhr Riot. Δεν θα σου το πρότεινα, μιας που παρά το ότι πρόκειται για boutique κατασκευή, υστερεί σε αλητεία (διακρίνεται για το full range του αλλά ο ήχος είναι κάπως "πλαστικός" ας πούμε).

 

Προσωπικά θα πήγαινα στο Wampler βάσει των όσων έχω ακούσει κατά καιρούς σε βίντεο. Πάντως υπάρχουν ακόμα αρκετές επιλογές... π.χ. αν σε απασχολεί και το μέγεθος, το One Control Anodized Brown distortion πρέπει να είναι άλλη μία αξιόλογη εναλλακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να  με διορθώσω. Δεν ειναι οτι δεν εχω εμπειρία απο τέτοιους ήχους, οσο οτι δεν εχω εμπειρία απο τα πετάλια αυτα. Ετοιμαζόμουν να παραγγείλω το be-od για πιο gain καταστάσεις, αλλα στα reviews έβλεπα πως ακομα κ με το gain χαμηλά, υπήρχε πολυ 'φασαρία. Το Μάρτιο θα κυκλοφορήσει το dirty Shirley πετάλι, οποτε περιμενω λιγο.

 

Στην περίπτωση σου, υπάρχουν videos που κάνουν ab testing με το evh, οποτε ίσως βρίσκεσαι κάπου εκει κοντα. Απο τα υπόλοιπα, το rhiot κι εγω χωρίς χαρακτήρα το βρίσκω. Τον κλώνο joyo ομως θα το σκεφτομουνα για το χαβαλέ  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απομυμίσεις jcm800 κατά κύριο λόγο.

 

Marshall guv'nor

 

Wampler plextortion (μονταρισμένο guv'nor απ'όσο λένε).

 

Crunch box

 

Pal800 ακούγονται πολύ καλά λόγια.

 

Love pedal

 

Tonerider British distortion.

 

Καλή επιλογή  :D

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου