Προς το περιεχόμενο

Επιτέλους, μου κάηκε το λάπτοπ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άκουγα κάποιους περίεργους θορύβους εδώ και 2-3 μέρες, στην αριστερή πλευρά του λάπτοπ μου (εκεί που είναι ο ανεμιστήρας....) αλλά δεν έδωσα σημασία.... Τελικά χθες το βράδυ εκεί που διάβαζα τις απαντήσεις του Pipityri στο καινούριο θέμα του, σβήνει το λάπτοπ στα καλά καθούμενα. Η κάτω αριστερή πλευρά του έκαιγε... ΑΜΜΑΝ!!!!  :'( είπα, τι κάνουμε τώρα πατριώτη;  Τι θα απογίνει ο otto και o emfasis χωρίς καινούρια κομμάτια μου...;  8) ;D

  Τα μαζεύω και το πάω σε ένα κομπιουτεροκατάστημα κοντά στο σπίτι μου (καλά παιδιά...), μου λέν' "μάστορα τό'χασες το λαπτολάκι, δούλευε χωρίς ανεμιστήρα και ψήθηκε.....ούτε για τον κάδο σκουπιδιών δεν κάνει πιά...". Ξανά ΑΜΜΑΝ!!! από μένα... :-[

 

  Με τα πολλά, μου λένε έχουμε ένα μεταχειρί σε πολύ καλή κατάσταση, το θες;  Πόσο ρε παιδιά;,

τόσο!, εντάξει και τι μέρος του λόγου είναι;  Λοιπόν, ιντελ ι5 520μ, 4 μνήμη, καινούρια μπαταρία, ενσωματωμένα γραφικά και 7άρια, 64άρια windows.      Το πήρα!

 

 

Όταν πήγα σπίτι (πέρα από την γκρίνια της πόντιας.... :police:) έπαθα πλάκα.  Πλέον έχω όσα tracks θέλω, όσα vst θέλω και το κυριότερο μηδενική latency... :o :o :o  Έκανα μια δοκιμή με ένα project μου στο Reaper, πρόσθεσα πολλά tracks (έκανα duplicate), έβαλα σ'αυτά ότι vst είχα και δεν είχα και, άκουσων άκουσων, το λάπτοπ δεν χαμπάριαζε... Στην χειρότερη περίπτωση η μνήμη του να πήγε στα 70% και το cpu στα 60%..... :o

 

  Σόρυ για το μεγάλο, "ανούσιο" και "βλακώδες" ποστ, αλλά η χαρά μου δεν περιγράφετε και ήθελα να την μοιραστώ.....  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λιγα λεπτά αγχωθηκα οτι πλεον χωρις λαπτοπ...εχμ χμ...χμ...εννοουσα χωρις προσωπικό στουντιο δε θα συνεχισεις το θεαρεστο εργο της παραγωγης μουσικων αριστουργηματων. Αλλα ολα οκ. Ο κομπιουτερατζης της γειτονιας σου εδρασε σαν απο μηχανης θεος και μας εσωσε ολους. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουγα κάποιους περίεργους θορύβους εδώ και 2-3 μέρες, στην αριστερή πλευρά του λάπτοπ μου (εκεί που είναι ο ανεμιστήρας....) αλλά δεν έδωσα σημασία.... Τελικά χθες το βράδυ εκεί που διάβαζα τις απαντήσεις του Pipityri στο καινούριο θέμα του, σβήνει το λάπτοπ στα καλά καθούμενα. Η κάτω αριστερή πλευρά του έκαιγε... ΑΜΜΑΝ!!!!  :'( είπα, τι κάνουμε τώρα πατριώτη;  Τι θα απογίνει ο otto και o emfasis χωρίς καινούρια κομμάτια μου...;  8) ;D

  Τα μαζεύω και το πάω σε ένα κομπιουτεροκατάστημα κοντά στο σπίτι μου (καλά παιδιά...), μου λέν' "μάστορα τό'χασες το λαπτολάκι, δούλευε χωρίς ανεμιστήρα και ψήθηκε.....ούτε για τον κάδο σκουπιδιών δεν κάνει πιά...". Ξανά ΑΜΜΑΝ!!! από μένα... :-[

 

  Με τα πολλά, μου λένε έχουμε ένα μεταχειρί σε πολύ καλή κατάσταση, το θες;  Πόσο ρε παιδιά;,

τόσο!, εντάξει και τι μέρος του λόγου είναι;  Λοιπόν, ιντελ ι5 520μ, 4 μνήμη, καινούρια μπαταρία, ενσωματωμένα γραφικά και 7άρια, 64άρια windows.      Το πήρα!

 

 

Όταν πήγα σπίτι (πέρα από την γκρίνια της πόντιας.... :police:) έπαθα πλάκα.  Πλέον έχω όσα tracks θέλω, όσα vst θέλω και το κυριότερο μηδενική latency... :o :o :o  Έκανα μια δοκιμή με ένα project μου στο Reaper, πρόσθεσα πολλά tracks (έκανα duplicate), έβαλα σ'αυτά ότι vst είχα και δεν είχα και, άκουσων άκουσων, το λάπτοπ δεν χαμπάριαζε... Στην χειρότερη περίπτωση η μνήμη του να πήγε στα 70% και το cpu στα 60%..... :o

 

  Σόρυ για το μεγάλο, "ανούσιο" και "βλακώδες" ποστ, αλλά η χαρά μου δεν περιγράφετε και ήθελα να την μοιραστώ.....  :D

 

σε νιώθουμε φίλε. Καλά έκαμες και τα πες.

Ένας καλλιτέχνης του δικού σου ΒΕΛΗΝΕΚΟΥΣ που φτιάχνει παπάδες δεν μπορεί να αγχώνεται για την απόδοση των εργαλείων του, ούτε θόρυβοι, ούτε καθυστερήσεις, ούτε να σέρνεται το λαπτοπ και να περνάει ο χρόνος τσάμπα.

 

Πρέπει να πετάνε αυτά.

Το μυαλό σου πρέπει να είναι στη μουσική και στη δημιουργία και τα άλλα να σε ακολουθούν, όχι να σε καθυστερούν, να σε αγχώνουν.

 

Το daw πρέπει να δουλεύει φυσέκι. Να το κυνηγάς, όχι να αγκομαχΑΕΙ να σε φτάσει.

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Καλορίζικο φίλε.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε άνθρωπα. Και γαμώ τις τιμές.

Με γεια.

Τι μηχάνημα αντικαθιστά;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   

Για λιγα λεπτά αγχωθηκα οτι πλεον χωρις λαπτοπ...εχμ χμ...χμ...εννοουσα χωρις προσωπικό στουντιο δε θα συνεχισεις το θεαρεστο εργο της παραγωγης μουσικων αριστουργηματων. Αλλα ολα οκ. Ο κομπιουτερατζης της γειτονιας σου εδρασε σαν απο μηχανης θεος και μας εσωσε ολους. ;D

    Έτσι.... Μην φανταστείς ότι σκέφτηκα εμένα, φανταστικέ και πανέξυπνε-πανέμορφε ακροατή μου.....εσάς βρε σκέφτηκα πρώτα απ'όλα και όλους! 8)                                       

Το daw πρέπει να δουλεύει φυσέκι. Να το κυνηγάς, όχι να αγκομαχΑΕΙ να σε φτάσει.

  Πόσο δίκιο έχεις, φίλτατε συμπολεμιστή στον αγώνα κατά της "εμπορικής", "εύκολης" και "εύπεπτης" μουσικής...... Τώρα το καταλαβαίνω....     

Μπράβο ρε άνθρωπα. Και γαμώ τις τιμές.

Με γεια.

Τι μηχάνημα αντικαθιστά;

  Ευχαριστώ...και στα δικά σου... ;) :)  Λοιπόν κάθεσαι...; Έχουμε και λέμε,  cpu...: Intel® Pentium® Processor T3400 1M Cache, 2.16 GHz, 667 MHz FSB Socket P...  2 γίγα μνήμη,  Onboard κάρτα γραφικών....Αυτά!  7-8 tracks στο reaper, "ελαφριά" vst, υπομονή και καθυστέρηση εννέα μηνών...... :-X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

                              Πόσο δίκιο έχεις, φίλτατε συμπολεμιστή στον αγώνα κατά της "εμπορικής", "εύκολης" και "εύπεπτης" μουσικής...... Τώρα το καταλαβαίνω....       

 

Και στον αγώνα αυτόν είμαστε συμπολεμιστές και ΣΥΜΜΑΧΟΙ και αν δεν κερδίσουμε το κατεστημένο, δεν πειράζει, θα συγχαίρουμε και θα αναγνωρίζουμε ο ένας τον άλλο, εμείς θα είμαστε και οι δημιουργοί και το κοινό μας που θα μας λατρεύει και μας ακολουθεί πιστά για πάντα.

 

χαχαχαχαχαχαχαχαχα

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε'γειες Φωταρε και καλοφαγωτο! ;D

Δεν υπαρχει μεγαλυτερο σπασιμο παπακιων απο το να γραφεις κατι και να σου βγαινει η ψυχη η να σκεφτεσαι μη βαλεις κανα τρακ,vst κλπ.παραπανω και κρασαρει το συμπαν.

Ετσι,να γραφεις τωρα τα ωραια σου πιο ανετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου