Προς το περιεχόμενο

Άπειρες ερωτήσεις από έναν άπειρα άσχετο επί του θέματ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ε, εντάξει ρε π@#στη μου, με πείραξε το ότι δεν είχα πιεί, δεν εξηγείται αλλιώς.

Από σήμερα .... δεν ξαναμπαίνω στο νόιζ ξενέρωτος. ;D ;D ;D ;D

 

εγώ δηλαδή που είπα για μια στιγμή, έχει βρεί κόλπο ο τρόλευς και μπαίνει και με δεύτερο λογαριασμό με μηδενισμένο κοντέρ και οι άλλοι σφυρίζουν κι αδιάφορα ένα πράγμα....

Δεν μπορεί λεω, noiz είναι αυτό, όλα επιτρέπονται!  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Διευκρινήσεις.

 

Η λέξη "μαλακίες" που χρησιμοποίησα, έχει πάψει να με απασχολεί όσον αφορά στο σκέλος της πολιτικής της ορθότητος, από τη δεκαετία του '70. Είναι μέρος της καθομιλούμενης ελληνικής.

 

Ακριβώς γι'αυτό, συνήθως οι άνθρωποι ενοχλούνται περισσότερο όταν αισθάνονται ότι επιχειρείς να την αποφύγεις, καθώς ερμηνεύουν αυτή τη διάθεση ως σκόπιμα μεθοδευμένη απώλεια οικειότητας, δηλαδή εχθρότητα.

 

Συγκεκριμένα, αν πω σε ένα φίλο μου, "καλά, τι μαλακίες σκέφτηκες για το τάδει θέμα" θα χαμογελάσει. Αν πω "νομίζω ότι αυτά που σκέπτεσαι είναι ανοησίες" θα με κοιτάξει κάπως. Μην το δοκιμάσετε.

 

Επί της ουσίας, είμαι βέβαιος πως και άλλοι θα μπορούσαν να ερμηνεύσουν το αρχικό ποστ ως τρολιά. Το επιχείρημα  (μου) είναι το εξής (το διατύπωσε ήδη ο dimsonic) : σε ένα χώρο πρέπει κάθε νεο-εισερχόμενος να αντιλαμβάνεται κάποια πράγματα. ΔΕΝ υπάρχει μουσικό όργανο με 35 ευρώ. Ακόμη και αν κάνει ήχους, το συγκεκριμένο (είναι σίγουρο) δεν θα έχει καν ευαισθησία touch velocity, οπότε είναι ωμά ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟ για όλους μας, ακόμη και αν παίζουμε πλήκτρα με τη γλώσσα.

 

Η όλη νοοτροπία ότι "θα δώσω τα ελάχιστα" (βλ. "έχω μηδενικό μπάτζετ") και θα πάρω τα μέγιστα ("την εμπειρία του πιάνου") την έχουμε κληρονομήσει από το φαινόμενο της πειρατείας λογισμικού. ΔΕΝ επεκτείνεται στην αγορά των μουσικών οργάνων, ή σε οτιδήποτε άλλο, και ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ να αποβληθεί με κάθε τρόπο, το συντομότερο δυνατόν.

 

Επίσης, ένα κακό μουσικό όργανο είναι εμπόδιο στο νέο μουσικό (την πάτησα και εγώ έτσι, σαν ηλίθιος, αγοράζοντας ένα φθηνό μπάσο). Η ανάμνηση του δικού μου παθήματος ήταν που με εκνεύρισε και αποπήρα τον OP.

 

-

 

Για το περιστατικό με τον ψεύτικο τρολευ, για να είμαι ειλικρινής εξεπλάγην με την οργή που κάποιοι έχουν. Ας παρουσιαστεί, οποιοσδήποτε έχει διαφορές (δικτυακές ή άλλες) μαζί μου, και ας ανταλλάξουμε επιχειρήματα μέσω π.μ. Δεν υπάρχει λόγος να χαλάει το φόρουμ ένεκα τέτοιων ζητημάτων.

 

Αυτά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά (όπως είπα πιό πάνω) θεώρησα ότι είχες δίκιο.

Απλά δεν είχα την διάθεση να μπω στην αντιπαράθεση.

Αν κάποιος ήθελε να το κάνει ας το έκανε (εσύ πχ).

Αν κάποιοι θέλανε να το καταπιούν και να δείξουν καλούς τρόπους δικαίωμά τους (και ίσως και υποχρέωσή τους).

Αν κάποιοι άλλοι (σαν εμένα) δεν είχαν διάθεση και έκατσαν στον καναπέ με το ταμπλετ στο χέρι και ποπ κορν επίσης δικαίωμά τους...

 

όμως επειδή τέτοια φαινόμενα συμβαίνουν συχνά μπορούμε να σταχυολογήσουμε μερικά καίρια σημεία. (και ας θυμώσει ο op και ας με συγχωρέσει προκαταβολικά, αλλά αυτή είναι η ετεροχρονισμένη γνώμη μου).... (ούτε να ακούσω ότι έχω ξεχωρίσει φράσεις από ένα πλήρες κείμενο και μπλα μπλα....)

Στα emoticons τα προσωπικά μου συναισθήματα και κάπου και σχόλια.

 

Σκέφτομαι εδώ και πολλούς μήνες να ξεκινήσω να ασχολούμαι με το πιάνο(εννοώντας αρμόνιο)

#1  ??? ::)  Συγνώμη....για να καταλάβουμε: Πιάνο η αρμόνιο?

 

γιατί το θεωρώ απίστευτα ενδιαφέρον

#2  >:(  Μάλιστα....πας μια σχολή εκπαίδευσης πιλότων και ρωτάς....απίστευτα ενδιαφέρον....να κάνω και εγώ λίγο? χωρίς εκπαίδευση, από το γιουτουμπι

 

Έχω,λοιπόν,κάποιες ερωτήσεις,οι οποίες περιστρέφονται γύρω από ένα και μόνο πλαίσιο:το budget είναι μηδενικό

 

#3  ::) θέλω να ασχοληθώ....αλλά γίνεται χωρίς λεφτά? Αν παίζω air piano....

 

,όπως και η επένδυση χρημάτων σε αυτή μου την νέα ασχολία.

 

#4  >:(  βλ. #2

 

 

    Μπορεί ένα φθηνό αρμόνιο να με εισάγει σε αυτήν την εμπειρία;

    Ποιες είναι οι διαφορές του με ένα πιάνο;

#5  >:D  ουσιαστικά....καμία...

 

    Θα μπορέσω με ένα αρμόνιο λιγότερων πλήκτρων να μάθω να παίζω κλασσικές μελωδίες από κάποιο κανονικό πιάνο;  >:D >:D

 

#6no pro....και με 25άρι μια χαρά θα είσαι.

 

ελπίζω να μην ακούγομαι αλαζόνας όταν λέω ότι θέλω να εισαχθώ στην μουσική με 35 ευρώ,  :P :P

 

#7 όχι ιδιαίτερα. Αλλά για 35 ευρώ γιατί δεν δοκιμάζεις και ρωτάς όταν ξέρεις ότι πατάς τον κάλο μιας διαδικτυακής κοινότητας?

 

ίσως είμαι κακός.

όμως ώρες ώρες θεωρώ ότι αν δεν (αυτο)προστατευτεί μια κοινότητα (που σήμερα έχει 30-40 ουσιαστικά μέλη που συνεισφέρουν καθημερινά, δεν έχει μέλλον.

Διότι η κοινότητα αυτή προσφέρει σε πολλούς (αρκεί να μην εισέρχονται με attitude).

Και αρκεί ο νεοεισερχόμενος να έχει υπομονή και θέληση (όπως είπε ο βοσκός... και όπως είχα και εγώ όταν πρωτομπήκα...και πάαανω κάτω σαν αυτόν ένιωσα τότε...  ;) )

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου