Προς το περιεχόμενο

DAW με μόνο 3 fx returns? DAW χωρις one knob manipulation? κ αλλα πολλα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνωμη αγαπητοι για τον click bait τιτλο του θεματος  ;D Απλα πριν λιγες μερες για πρωτη φορα ηρθα αντιμετωπος με μια ελλειψη του daw που χρησιμοποιω (cubase), οχι τοσο ελλειψη απλα δεν μπορω να σκεφτω τροπο πως θα το παρακαμψω.

 

Aυτο που θελω να κανω ειναι να εχω ενα μονο controller assigned σε διαφορετικες πηγες και με διαφορετικο βαθος, για να γινω πιο ακριβης, θελω με ενα μονο controller να ελεγχω το modulation percent καθε operator σε καθε εναν αλλο operator Που ειναι assigned ( στο FM8 ολα αυτα) και με διαφορετικο ευρος, δηλαδη θελω πχ το Α->Β να ξεκιναει απο 22 και να φτανει max στο 45, το D->F min 40max 100 κλπ κλπ

Σκεφτηκα μηπως με τα quick controls γινει κατι αλλα δεν μπορω να κανω assign πολλαπλες πηγες(εκτος κ αν εχω καταλαβει κατι λαθος ;D) Οποτε το ενα ειναι οτι ψαχνω να βρω πως μπορει να γινει στο Cubase.

 

Eιδα ομως  οτι στο Ableton υπαρχει η δυνατοτητα με το instrument rack (ετσι νομιζω λεγεται ) οπου σου παρεχει 6 knobs και τα κανεις assign οπου θες και με οτι min/max θες.  Οποτε αν και δεν το ηθελα καθολου επεσα στο τριπακι εξερευνησης νεου DAW (το οποιο συγκεκριμενο μονο και που εχει την στοιχηση αναποδα μου χτυπαει παρα πολυ!)

 

και επειδη ακολουθω μια διαδικασια με πολλα fx returns, ειδα οτι στο Ableton εχει μονο 3 καναλια! Μπηκα στο forum της Ableton και στις διαφορες συζητησεις καταλαβα οτι μπορει να εχεις max 12 καναλια για return!! ΕΙναι δυνατον?

Οποτε για να μη μακρυγορω το δευτερο που ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος εμπειρος χρηστης του Ableton να μου πει μηπως ξανακαταλαβα κατι λαθος  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου