Προς το περιεχόμενο

Aυξανεται το hiss οσο αυξανονται τα midi+audio tracks?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταιες μερες παρατηρουσα καθως περναγε ο καιρος οτι αυξανοταν το hiss απο τα monitor (Presonus Eris5) σε σημεια που γινοταν ενοχλητικο ενω ολο τον καιρο ηταν σε φυσιολογικα πλαισια

ΕΠισης παρατηρησα οτι με καποεις συγκεκριμενες κινησεις του ποντικιου, κυριως στα scroll up/down και οταν εκανα wrap καποιο sample ακουγεται ενας ηχος πολυ εντονος σαν paper noise!

(το ιδιο συμβαινει κ οταν σκρολαρω στο chrome αλλα σε λιγοτερη ενταση)

Οσο περναγαν οι μερες κ αυξανονταν τα tracks τοσο αυξανοταν και το hiss. Aπο αλλο φορουμ ειδα οτι το analog swithch στα plug ins της waves προσθετει ελαχιστο hiss οποτε και επειδη το ειχα αφησει σε 8 delay tracks ειχε οντως κ αυτο επιδραση.Το απενεργοποιησα αλλα συνεχιζει να ειναι το hiss εντονο (λιγοτερο απο πριν αλλα περισσοτερο απο την αρχη)

Παιζει ρολο οτι οσο αυξανονται τα tracks τοσο να αυξανεται κ ο θορυβος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι είναι το paper noise, αλλά ναι, βεβαίως μπορεί να υπάρχει συσσωρευτικός θορυβος.

 

Για τα μισά από τα προβλήματα που αναφέρεις, σου προτείνω να απενεργοποιήσεις την κάρτα ασύρματου δικτύου, αν έχει τέτοια ο υπολογιστής σου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠισης παρατηρησα οτι με καποεις συγκεκριμενες κινησεις του ποντικιου, κυριως στα scroll up/down και οταν εκανα wrap καποιο sample ακουγεται ενας ηχος πολυ εντονος σαν paper noise!

(το ιδιο συμβαινει κ οταν σκρολαρω στο chrome αλλα σε λιγοτερη ενταση)

 

Δεν ξέρω τι είναι το paper noise αλλά αυτό που περιγράφεις παραπάνω μπορεί να είναι θόρυβος από το σκληρό σου δίσκο και μάλλον είναι ανεξάρτητος από το "hiss" που λες ότι βγαίνει από τα μόνιτορ. Αν όντως είναι έτσι και ο σκληρός σου κάνει τόση φασαρία όταν δουλεύει, είναι ώρα για backup...

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο αλλο φορουμ ειδα οτι το analog swithch στα plug ins της waves προσθετει ελαχιστο hiss οποτε και επειδη το ειχα αφησει σε 8 delay tracks ειχε οντως κ αυτο επιδραση.

 

 

Μήπως  το έχεις αφήσει ανοικτό σε άλλους processors στα κανάλια; (π.χ. compressors )

 

 

ΕΠισης παρατηρησα οτι με καποεις συγκεκριμενες κινησεις του ποντικιου, κυριως στα scroll up/down και οταν εκανα wrap καποιο sample ακουγεται ενας ηχος πολυ εντονος σαν paper noise!

 

 

 

Μια κλασσική περίπτωση αυτής της φάσης είναι όταν έχεις USB κάρτα ήχου που παίρνει ρεύμα από το δίαυλο, από το PC τροφοδοτικό δηλαδή. Η λύση είναι να της κοτσάρεις δικό της τροφοδοτικό αν δέχεται. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με το λάπτοπ μου και κακό μετασχηματιστή τροφοδοσίας (noname).

Εάν είσαι σε λάπτοπ δοκίμασε να βγάλεις τελείως την τροφοδοσία, εάν το πρόβλημα λυθεί ξέρεις ότι θέλεις καλό μετασχηματιστή.

Με είχε τρελάνει για μήνες αυτό το χράτς χρούτς του ποντικιού και ο θόρυβος , είχα δοκιμάσει μέχρι εξορκισμό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμοιο πρόβλημα με τον panorios είχα και γω στο laptop. Άλλαξα τροφοδοτικό και ησύχασα παίρνοντας ένα double insulated (έμεινε ελάχιστος αλλά υποφερτός θόρυβος)

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστω για τις απαντησεις σας!

Η καρτα μου ειναι η focusrite scarlett solo με usb συνδεση, σε desktop pc, αλλα μαλλον το θεμα ειναι στο σκληρο οπως επισημανε ο τζοκερ γιατι τωρα παρατηρησα οτι εχει κενο 90 gb απο τα 250 οποτε και θα δοκιμασω τον ελαφρυνω (εχω τον ssd samsung 850 evo) Δεν εχω καρτα δικτυου και οποτε δουλευυω στο DAW βγαζω το ρουτερ απο το πολυμπιρζο των ηχειων.

το paper noise δεν ειναι μαλλον official ορολογια, απλα υπαρχει ως επιλογη στον noise oscillator του Massive  ;D και ειναι σαν τον ηχο που κανουν τα χαρτια οταν τριβονται μεταξυ τους! δν ηξερα πως αλλιως να το αναφερω  ;D ;D

Μια και το προβλημα υπαρχει και εκτος DAW πιστευω να λυθει με την τακτοποιηση του σκληρου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Βοσκός.

Αν καταλαβαίνω το πρόβλημα σου.  Ρίξε μια ματιά εδώ. Είναι πολύ γνωστό φαινόμενο, πολλοί το αποδίδουν στην κάρτα γραφικών άλλοι στο τροφοδοτικό άλλοι στους σκληρούς, όλο το θέμα είναι στην τροφοδοσία της κάρτα ηχου πιστεύω και γενικα στο ρευμα. Και πιθανότατα να λυθεί με κάτι τέτοιο.

 

 

http://www.ebay.com/itm/HiFimeDIY-USB-Isolator-ADUM4160-5KV-1KV-signal-voltage-isolation-DC-DC-convert-/142046594711

 

51-337gf%2BEL._SX355_.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την προταση! Απλα πιο πολυ εντυπωση μου κανει πως εχει αυξηθει, για αυτο και δεν το απεδωσα τοσο σε ground loop

 

Οσο πιο πολύ ζορίζεται ο επεξεργαστής αυξανοντας καναλια

,τοσο περισσότερο ρεύμα καταναλώνει, αρα θα εχει και περισσότερο θόρυβο.

Με κάθε επιφύλαξη. Αλλά δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

 

Αν αυξήθηκε ο θόρυβος και έξω απ το DAW μπορεί να φτάιει  μέχρι και κάποιο update.

Αλλά θέλω να πιστεύω ότι θα λυθούν όλα με ένα τέτοιο εξαρτηματακι. Κάποιοι αν θυμάμαι καλά έβαζαν και DI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου