Προς το περιεχόμενο

DIY Guitar Kit (Pit Bull Guitars)


panos1911

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά!

 

Γνωρίζετε τίποτα για τα DIY Guitar Kits από το Pit Bull Guitars?

https://www.pitbullguitars.com/

 

Μου αρέσουν οι τιμές του και σκέφτομαι να κάνω κάποια κίνηση!

 

Έχετε ιδέα τι ήχο μπορείς να βγάλεις με αυτές?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά!

 

Γνωρίζετε τίποτα για τα DIY Guitar Kits από το Pit Bull Guitars?

https://www.pitbullguitars.com/

 

Μου αρέσουν οι τιμές του και σκέφτομαι να κάνω κάποια κίνηση!

 

Έχετε ιδέα τι ήχο μπορείς να βγάλεις με αυτές?

 

Χωρίς να τις έχω δοκιμάσει το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι προορίζονται για τον αρχάριο οργανοποιο/χομπίστα. Σε αυτές τις τιμές, είναι προφρανές, ότι η ποιότητα των parts (ειδικά των μεταλλικών και ηλεκτρονικών) δε θα είναι πολλή καλή. Οπότε, προτείνω, αν θες να δοκιμάσεις να φτιάξεις κάτι για το δημιουργικό της υπόθεσης, έχει καλώς, αν όμως ζητάς "ήχο" μάλλον πάρε κάτι έτοιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να τις έχω δοκιμάσει το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι προορίζονται για τον αρχάριο οργανοποιο/χομπίστα. Σε αυτές τις τιμές, είναι προφρανές, ότι η ποιότητα των parts (ειδικά των μεταλλικών και ηλεκτρονικών) δε θα είναι πολλή καλή. Οπότε, προτείνω, αν θες να δοκιμάσεις να φτιάξεις κάτι για το δημιουργικό της υπόθεσης, έχει καλώς, αν όμως ζητάς "ήχο" μάλλον πάρε κάτι έτοιμο.

 

αυτό που σκεφτόμουν σίγουρα για το μέλλον αν κάνω κάποια τέτοια αγορά να αλλάξω μαγνήτες που πιστεύω πως θα αλλάξουν πολύ τον ήχο!

 

το θέμα σε αυτό είναι και στο πόσο επηρεάζουν τα ξύλα σε ένα ηλεκτρικό όργανο!

 

προφανώς στα πολύ ακριβά κάνουν την διαφορά αλλά σε ένα όργανο 500-800 η και 1000 ευρώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που σκεφτόμουν σίγουρα για το μέλλον αν κάνω κάποια τέτοια αγορά να αλλάξω μαγνήτες που πιστεύω πως θα αλλάξουν πολύ τον ήχο!

 

το θέμα σε αυτό είναι και στο πόσο επηρεάζουν τα ξύλα σε ένα ηλεκτρικό όργανο!

 

προφανώς στα πολύ ακριβά κάνουν την διαφορά αλλά σε ένα όργανο 500-800 η και 1000 ευρώ?

ωχ!!! :o ;D

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα σε αυτό είναι και στο πόσο επηρεάζουν τα ξύλα σε ένα ηλεκτρικό όργανο!

Για να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλιοί, κάτι .... επετειακό και σχετικό με την ερώτηση.

 

%CE%A3%CE%9F%CE%A5%CE%9B%CE%99%CE%A9%CE%A4%CE%95%CE%A3-%CE%A3%CE%A4%CE%9F%CE%9D-%CE%A0%CE%9F%CE%9B%CE%95%CE%9C%CE%9F-%CE%91%CE%9D%CE%95%CE%9E%CE%91%CE%A1%CE%A4%CE%97%CE%A3%CE%99%CE%91%CE%A3-1.jpg

 

Κάτσε να μπει ο Superfunk

να πάρει την χατζάρα

να ρθούνε κι οι ξυλόφιλοι

να γίνουμε μαντάρα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλιοί, κάτι .... επετειακό και σχετικό με την ερώτηση.

 

 

 

Κάτσε να μπει ο Superfunk

να πάρει την χατζάρα

να ρθούνε κι οι ξυλόφιλοι

να γίνουμε μαντάρα.

 

Ωρε τα ξύλα που έβαλες σου πείραξαν τον ήχο

Και οι μαγνήτες που φοράς σου άλλαξαν τον στοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αμφιβάλλω πως μπορεί και τα κσύλα να παίζουν κάποιον ρόλο. Σ'ένα απ'τα καλύτερα μπάσσα που'χω παίξει στην ζωή μου (δεν ήταν και λίγο τα όργανα που'χουν περάσει απ'τα χέρια μου...) είναι το τωρινό μου, το οποίο είναι ένα harley benton jazz. Ηχητικά το βρίσκω τρομερό, παρά τους "φτηνιάρικους" wilkinson μαγνήτες που φοράει. Παρ'όλα αυτά, έχει και μια ποιότητα ακόμα, την οποία έχω δει στα καλύτερα όργανα που έχω παίξει γενικώς. Παίζεις μια νότα και καταλαβαίνεις τις δονήσεις σε όλο το μπάσσο. Είναι λες και ταίριαξαν τα μέρη ακριβώς όπως έπρεπε.

 

Ψυχολογικό ή όχι, μπορεί και να παίζει κάποιο ρόλο κι αυτό, αν και ομολογώ πως δεκάρα δεν δίνω αν είναι basswood, rosewood, crapwood ή οτιδήποτε τα ξύλα ενός οργάνου. Αρκεί να μην είναι πεπιεσμένο χαρτόνι, βεβαίως-βεβαίως!

 

Τώρα στην ερώτησή σου. Δεν έχω ιδία εμπειρία απ'τις pitbull αλλά την έχω υπ'όψιν μου την εταιρία καιρό τώρα, λόγω της ρέπλικας ric που προσφέρουν (γιατί φυσικά λεφτά για ric δεν πρόκειται να'χω ποτέ!). Μην γνωρίζοντας περαιτέρω, δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι, όμως έχε υπ'όψιν σου και τα μεταφορικά, τα οποία ανεβάζουν κάπως την τιμή.

 

Αν θέλεις κάποια "συνηθισμένη" κιθάρα (βλ. strat/tele) και ψάχνεις κάτι σε κιτάκι/diy φάση, μπορώ να σου προτείνω ανεπιφύλακτα και τα κιτάκια (ή τις έτοιμες κιθάρες, εξίσου φθηνές) της harley benton. Αν πάλι είναι κάτι που προσφέρει μόνο ο pitbull, αν νιώθεις πως τα χρήματα σου περισσεύουν και αν τύχει κάτι στραβό θα μπορέσεις να την "φέρεις", go ahead. Αν όχι, προτίμησε κάποια πιο σίγουρη (διάβασε: δοκιμασμένη) λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχε υπ'όψιν σου και τα μεταφορικά, τα οποία ανεβάζουν κάπως την τιμή.

Νομίζω ότι το κατάστημα είναι στην μακρινή Αυστραλία, οπότε θα πρέπει να σκεφτείς και το τελωνείο (το οποίο θα πληρώσεις για το συνολικό κόστος συμπεριλαμβανομένων και των μεταφορικών).

 

Είδα επίσης, ότι αν θέλεις, παίρνεις μόνο την κιθάρα (χωρίς hardware και μαγνήτες) και σου έρχεται φθηνότερα.

Αυτό σε περίπτωση που θα τα άλλαζες αργότερα, με κάτι ποιοτικότερο.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου