Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών σε Epiphone EB-3 !!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια ! Εχω ενα μπασακι της epiphone το γνωστο ταυρακι !! Με εχει βολεψει πολυ παιχτικα ( το μπρατσο και γενικα σχηματικα) και δεν θα ηθελα να το αντικαταστησω και να παω σε κατι καινουριο !! Ετσι λοιπον σκεφτομαι να το αναβαθμισω !! Λεω να αλλαξω αρχικα μαγνητες και γενικοτερα τα ηλεκτρικα του μπασου!! Δεν εχω ομως τις γνωσεις πανω στους μαγνητες και δεν ξερω που να ψαξω και πανω σε τι !! Θα ηθελα να κρατησω αυτον τον κλασσικο vintage παλιο rock and roll ηχο του μπασου αλλα να αποκτησω και καποιους ποιο all round ηχους , με καλυτερες ψηλες και γενικα πιο καθαρο ηχο !! Εχετε καποιες προτασεις σχετικα με μαγνητες να τσεκαρω?? Η καποιο σαιτ που να μπορω να δω ?? Ευχαριστω οσους αφιερωσουν χρονο !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα εξαρτώνται από το πόσα λεφτά είσαι διατεθειμένος να δώσεις. Η πιό φτηνή λύση είναι να αλλάξεις τον bridge με κάποιον καλύτερης ποιότητας minibucker, όσο για τον neck δες τους Dimarzio Will Power/Model One. Αν είσαι αποφασισμένος να δώσεις πολλά λεφτά, πας σε κάποιον μάστορα και φτιάχνεις ότι θέλεις, οι περισσότεροι πλέον αν δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα, τους στέλνεις πίσω τους μαγνήτες και στους ξανατυλίγουν με μια ελάχιστη χρέωση.

 

Πάντως ότι και να αποφασίσεις, άλλαξε πρώτα τα ηλεκτρικά με καλής ποιότητας, και για λόγους ήχου αλλά και για λόγους αξιοπιστίας.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mike σου ευχομαι οτι διαλεξεις να ειναι τοσο ποιοτικο οσο τα avatar των προλαλησαντων.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα εξαρτώνται από το πόσα λεφτά είσαι διατεθειμένος να δώσεις. Η πιό φτηνή λύση είναι να αλλάξεις τον bridge με κάποιον καλύτερης ποιότητας minibucker, όσο για τον neck δες τους Dimarzio Will Power/Model One. Αν είσαι αποφασισμένος να δώσεις πολλά λεφτά, πας σε κάποιον μάστορα και φτιάχνεις ότι θέλεις, οι περισσότεροι πλέον αν δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα, τους στέλνεις πίσω τους μαγνήτες και στους ξανατυλίγουν με μια ελάχιστη χρέωση.

 

Πάντως ότι και να αποφασίσεις, άλλαξε πρώτα τα ηλεκτρικά με καλής ποιότητας, και για λόγους ήχου αλλά και για λόγους αξιοπιστίας.

 

Γυρω στα 200-250 σκεφτομαι για τους μαγνητες... και σκεφτομαι να αλλαξω ολους τους μαγνητες του μπασου και ακομα να προσθεσω εναν ακομα αναμεσα στους δυο που ηδη εχει μιας και εχω δει ενα mod  οπου ο neck pick up δεν λειτουργει αλλα μενει απλα το καπακι , και εχει αλλαχτει οι bridge και εχει προσθεθει ενας στην μεση (middle pick up) !! αξιζει να κανω κατι τετοιο? το εχω υποψην μου για τα ηλεκτρικα αλλα αν ειδα καλα πολλοι μαγνητες συνοδευονται απο ηλεκτρικα ! Ακομα και στον neck εχει μπει κανονικος humbacker !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρω στα 200-250 σκεφτομαι για τους μαγνητες... και σκεφτομαι να αλλαξω ολους τους μαγνητες του μπασου και ακομα να προσθεσω εναν ακομα αναμεσα στους δυο που ηδη εχει μιας και εχω δει ενα mod  οπου ο neck pick up δεν λειτουργει αλλα μενει απλα το καπακι , και εχει αλλαχτει οι bridge και εχει προσθεθει ενας στην μεση (middle pick up) !! αξιζει να κανω κατι τετοιο? το εχω υποψην μου για τα ηλεκτρικα αλλα αν ειδα καλα πολλοι μαγνητες συνοδευονται απο ηλεκτρικα ! Ακομα και στον neck εχει μπει κανονικος humbacker !!

 

Μάλλον εννοείς το EB3 του Mike Watt. Υπόψιν πως ο συγκεκριμένος έχει προσθέσει και άλλα καλούδια, όπως πχ προενισχυτή, κοινώς καμία σχέση με "vintage" ήχο.

 

mikewatt63EB3.jpg 

 

Νομίζω πως το budget σου είναι μιά χαρά για ένα καλό αποτέλεσμα, καλύτερα να ρωτήσεις όμως πόσο θα σου πάει και το routing για τον μεσαίο μαγνήτη που θές να προσθέσεις. Επίσης, τα ηλεκτρικά είναι εξτρά και δεν έρχονται μαζί με τους μαγνήτες.

 

Στην θέση σου θα μίλαγα πρώτα με κάποιον κατασκευαστή μαγνητών για κάποια προσφορά, επίσης ο ίδιος θα σου πει και τι ηλεκτρικά θα ταιριάξουν καλύτερα με τους μαγνήτες του.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μάλλον εννοείς το EB3 του Mike Watt. Υπόψιν πως ο συγκεκριμένος έχει προσθέσει και άλλα καλούδια, όπως πχ προενισχυτή, κοινώς καμία σχέση με "vintage" ήχο.

 

mikewatt63EB3.jpg 

 

Νομίζω πως το budget σου είναι μιά χαρά για ένα καλό αποτέλεσμα, καλύτερα να ρωτήσεις όμως πόσο θα σου πάει και το routing για τον μεσαίο μαγνήτη που θές να προσθέσεις. Επίσης, τα ηλεκτρικά είναι εξτρά και δεν έρχονται μαζί με τους μαγνήτες.

 

Στην θέση σου θα μίλαγα πρώτα με κάποιον κατασκευαστή μαγνητών για κάποια προσφορά, επίσης ο ίδιος θα σου πει και τι ηλεκτρικά θα ταιριάξουν καλύτερα με τους μαγνήτες του.

 

Kαταλαβα ! Αυτο το μπασο ελεγα οντως , το συγκεκριμενο ειναι passive και απλα φοραει προενισχυση?

Αν ειναι ετσι εχεις να προτεινεις δυο humbacker passive μαγνητες ,  εναν για bridge και εναν για middle  ? και να μπει και μια προενισχυση και να παρω το boost που θελω σε καποιες συχνοτητες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου