Προς το περιεχόμενο

Service Ενισχυτή Fender


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Έχω ένα Fender Super Reverb 1971. Σε αυτόν είχαν αλλαχτεί τα ηχεία και είχαν αποσυνδέσει το vibrato. Για αυτό το λόγω βέβαια τον πήρα φτηνά. Στην πορεία μου χάλασε (φαντάζομαι) το volume pot από το πρώτο κανάλι και παίζει συνέχεια στο 10. Τελευταία στο δεύτερο κανάλι που χρησιμοποιώ ενώ παίζω αυξομειώνεται η ένταση. Οπότε φαντάζομαι οτι πρέπει να αλλάξω λάμπες. Ψάχνω ένα τεχνικο ενισχυτών (κατά προτίμηση βόρεια προάστεια) ώστε:

1) Να αλλάξει λάμπες

2) Να φτιάξει/αλλάξει το ποτ

3) Να συνδέσει το παλιό κύκλωμα vibrato (speed και intensity knobs)

 

Έχετε να μου προτείνεται κάποιον τεχνικό να τον φιτάξω, γιατί τώρα δεν τον χρησιμοποιώ και κάθεται. Ξέρει κανείς να μου πει πόσο να υπολογίζω το κόστος για τα παραπάνω;

 

Φιλικά,

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Να συνδέσει το παλιό κύκλωμα vibrato (speed και intensity knobs)

 

Αν σου αρέσει ο ήχος του έτσι όπως είναι τώρα, μετά την επανασύνδεση πιθανότατα θα σου φανεί πιο "αδύναμος".

Είναι κλασσική μόντα η αποσύνδεση του tremolo γιατί εκ φύσεως "φορτώνει" το σήμα.

...εκτός αν το αποσύνδεσαν γιατί χάλασε. :)

 

Αν έχει ακόμα τους γνήσιους μετασχηματιστές, με σχετικά λογικά €€ θα έχεις έναν απο τους καλύτερους ενισχυτές που φτιάχτηκαν ποτέ.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου