Προς το περιεχόμενο

Ψάχνοντας για Laptop το 2017


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Μπράβο! Δεν θα μας πεις και τις ανατριχιαστικές λεπτομέρειες;

Τι πήρες;

 

Εγω πάντως έχοντας καθησυχάσει χρόνια τώρα απο τα προβλήματα με τους οδηγούς των καρτών ήχου, ανακαλύπτω νεότερα με τα Win10... Μόλις τα λύσω θα επεκταθώ.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανατριχιαστικές λεπτομέρειες?

ευχαρίστως για όποιον ενδιαφέρεται..... ;D

 

Εχοντας ζήσει με επώνυμο και βαρύ (στην εποχή αγοράς του) λαπτοπ είχα πάντα στο νού μου ότι κάποτε θα ερχόταν η ώρα της αντικατάστασης, καθώς το καημένο συμπληρώνει 11 χρόνια!!!

Μην ετοιμαστείτε να πείτε κακίες (ακόμα) δεν είναι το βασικό μου μηχάνημα.

Εδώ και αρκετό καιρό οι ανάγκες στο σπίτι ήταν μικρές, απλά ήθελα έναν server μικρό για να φοράει το λογισμικό του player μου, που λέγεται squeezebox. Εδώ και καιρό έχω εγκαταλείψει foobar, media player και άλλα. (πάνω από 8 χρόνια). Καθώς για όσους γνωρίζουν το squeezBox είναι μια σχέση πάθους και μίσους.

Ήθελα λοιπόν ένα μικρό σερβεράκι, μόνο να τρέχει το λογισμικό.

Για κάποιο διάστημα τη δουλειά την έκανε ένα παλιό mac mini με G4 παρακαλώ, μέχρι που το squeezebox αναβάθμισε την έκδοση και δεν μπορούσα πια μέσω αυτού να ακούω spotify.

Ετσι ένας καλός φίλος πριν από 3 χρόνια μου δώρισε και έστησε για χάρη μου ένα μικρό σερβεράκι που τρέχει win7 με ελάχιστο επεξεργαστή (atom), αθόρυβο χωρίς ανεμιστήρα, και φυσικά ssd. Αυτό και μόνο αρκεί για να φαίνεται το ελάχιστο μηχανάκι σαν πυραυλάκι.

Ετσι εδώ και 3 χρόνια παράλληλα τόλμησα και έστησα το cubase πάνω του με τα αποτελέσματα που ήδη έχετε ακούσει.... :D

 

Δυστυχώς όμως, πλέον αρχίζει να ξεπερνιέται και σκεφτόμουν για ΕΝΑΝ αντικαταστάτη και για το laptop αλλά και γι αυτό το πισάκι....

 

Δυό ήταν οι επιλογές. Ή ένα gigabyte brix για να είμαι κοντά στην φιλοσοφία του μικρού.

Ήθελα γύρω στον i3 επεξεργαστή, 8gb μνήμη, γιατί ήδη είχα ζήσει καιρό με 4 και το ένιωθα, και ssd για να αντισταθμίσω τον i3....

 

Τι ήταν και κάποιος είπε τη λέξη inspiron....

Εχοντας ήδη εμπειρία με ένα dell i3 που είχε η κόρη μου, ήθελα πάντα να τα δώ.

Ετσι πριν λίγες μέρες μπήκα στο πλαίσιο μια και είχε προσφορές.

 

Οπότε είδα τα εξής.

το brix με κάπου 550 ευρώ i3, με 128 ssd, 4gb όμως...

και από την άλλη γυρω στα 600 κάτι το inspiron με ι5, 8gb, κάρτα οθόνης με δικά της 2gb  και 1 tbyte σκληρό.

Το κερασάκι ήταν μια οθόνη dell 22άρα full hd δώρο...

 

Η προσφορά για την οθόνη έληγε μάλιστα την ίδια μέρα και υπήρχε ένα τελευταίο κομμάτι...

Τι κάνεις κύρ πρόεδρε? το χτυπάς ή δεν το χτυπάς?  :P

 

Μια οθονίτσα την ήθελα να πω την αμαρτία μου, γιατί έβγαζα τα μάτια μου στον κουβά με μια 20άρα...

Σιγουρα θα μου λείψει ο ssd, αλλά...ίσως μετά τη λήξη της εγγύησης.

 

Στα θετικά η επίσημη εγγύηση On site για 2 χρόνια και φυσικά το επώνυμο έναντι του ταπεινού (αλλά τίμιου από όσο ξέρω) gigabyte που θα έπρεπε να το πηγαίνω στο πλαίσιο για service...

 

 

 

αυτάααα......

για κομμάτια απ αυτό, θα περιμένετε, έχω άλλες προτεραιότητες.

Για την ώρα cubase μόνο στο μικρό ακόμα.

 

 

αυτές οι ανατριχιαστικές λεπτομέρειες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω άλλα δυό πραγματάκια...

 

το αξιοσημείωτο ότι το πλαίσιο είχε τιμή σχεδόν τη χαμηλότερη του skroutz που και πάλι είναι ανταγωνιστική καθώς κάποιες από αυτές έχουν επιβαρύνσεις μεταφορικών ή αντικαταβολής.

 

Επίσης ξέχασα να πω ότι είχα και 24 άτοκες δόσεις! (καθόλου άσχημα για τέτοιο λάπτοπ με 20τόσα ευρώ το μήνα...

 

Επίσης το άλλο ενδιαφέρον ήταν ότι μετά από πολύ καιρό στο πλάσιο ασχολήθηκαν (πέσαν επάνω μου ευγενικά όμως, χωρίς πρήξιμο με χιούμορ και όρεξη να βοηθήσουν σωστά) δυό νέα παιδιά ο ένας για το inspiron και ο άλλος για το gigabyte.

Τόσο που στεναχωρέθηκα για τον έναν που δεν "σημείωσε" επιτυχία.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σημείωση για το Πλαίσιο.

 

Τρία χρόνια πριν που έψαχνα για υπολογιστή βρήκα πωλητή στο Πλαίσιο Συντάγματος ο οποίος ήταν εξυπηρετικός, απάντησε ότι ερώτηση είχα καθώς τους υπολογιστές δεν τους κατέχω και μετά στήσαμε ένα PC σύμφωνα με τις ανάγκες και το budget μου. Μέχρι εκεί καλά.

 

Όταν μετά από 1,5 χρόνο είχα πρόβλημα με την motherboard η εγγύηση των 2 χρόνων πήγε περίπατο. Όχι μόνο δεν τίμησαν την εγγύηση αλλά με κορόιδευαν για δύο βδομάδες κρατώντας το PC με τη δικαιολογία ότι θα επικοινωνούσαν με τα κεντρικά της Gigabyte μήπως μου αλλάξει η εταιρεία την μητρική. Τελικά επικοινώνησα μόνος μου με την Gigabyte, μου είπαν ότι το Πλαίσιο δεν είχε επικοινωνήσει ποτέ μαζί τους και ότι δε μου κάλυπταν ούτε αυτοί την εγγύηση.

 

Η διαφωνία μας ήταν δυο στραβά pins τα οποία εμπόδιζαν να γίνει καλή επαφή και το PC 8/10 φορές δεν ξεκίναγε να λειτουργεί. Εγώ θεωρώ ότι η motherboard ήταν ελαττωματική και έπρεπε να αλλαχθεί,  το Πλαίσιο υπονοούσε ότι εγώ είχα ανοίξει τον υπολογιστή και είχα πειράξει τη μητρική. Αναγκάστηκα να αγοράσω μητρική, να πληρώσω τεχνικό να τη τοποθετήσει και να σετάρει το PC ξανά γιατί όπως δεν είχα ανοίξει το PC μέχρι τότε δεν είχα σκοπό να το κάνω μόνος μου μιας και είμαι άσχετος με το θέμα.

 

Πλαίσιο και Gigabyte ποτέ ξανά για μένα, σε after sales support παίρνουν και οι δύο μηδέν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιες σημειώσεις πολλές και από μένα στο παρελθόν.

 

Και επειδή είχα επαφή με το service τους όταν ξεκαθάρισε ότι το service της gigabyte θα ήταν σ αυτούς, γύρισα μια και καλή στο επώνυμο.

 

Όμως τα όσα είπα σχετικά με την εξυπηρέτηση (που γενικά στο πλαίσιο τον τελευταίο καιρό είναι μήπως αυτό ή μήπως εκείνο μέχρι να πεις έλεος) που ήταν καίρια και φιλική δεν τα παίρνω πίσω.

Όπως επίσης από τη στιγμή που του είπα ότι δεν θέλω υπολογιστή turbox δεν το ξαναείπε.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι, διότι χρειάζομαι* μία πληροφορία απ' όσους αγόρασαν τελικά κάτι: πείτε μου σας παρακαλώ αν τα φορητά σας ήλθαν με πολύ / λίγο / καθόλου περιττό λογισμικό από τις εταιρείες, όπως έρχονται μπουκωμένα τα διάφορα smartphones.

 

Επίσης πείτε μου αν σας ήλθαν με τους drivers σε ξεχωριστά αποθηκευτικά μέσα, οποιονδήποτε τρόπο για επαναφορά του λογισμικού στην αρχική του κατάσταση και με antivirus.

 

* χρειάζομαι εγώ, αλλά καλό θα είναι να ξέρουμε όλοι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι

φορτωμενα πολυ. Απο το 1 τερα ελευθερα καπου 870...

Φορτωμενα πχ με office που καθε λιγο σε ρωτανε γιατί δεν αγοράζεις και να ενεργοποιήσεις. Εχει επισης την βλακεια περιβαλλον edge εχει antivirus και dropbox για ενα χρόνο νομιζω. Για τους οδηγούς δεν προσεξα. παντως cd εγκατάστασης δεν υπάρχει. Και φυσικά καθε πρόγραμμα που επιχειρείς να φορτωσεις τρέχει πρωτα e license....

γενικα απογοήτευση.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου