Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για την μετάβαση στο Κοντραμπάσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Επειδή έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά το θέμα κοντραμπάσο θα ήθελα να μου προτείνετε αν γνωρίζετε καταρχήν κάποιον καλό τζαζίστα δάσκαλο και αν γνωρίζετε αν υπάρχει κάποια όσο το δυνατόν φτηνή λύση για αρχή γιατί το 1000 τουλάχιστον που έχω δει ότι παίζουν οι τιμές μου πέφτει αδύνατον σε αυτή τη φάση να τα βρω. Αν γνωρίζετε να υπάρχει ενοικίαση και εν καιρό αγορά ενός οργάνου θα ήταν το βέλτιστο. Και ότι άλλο από όποιον έχει περάσει από το στάδιο του ηλεκτρικού στο κόντρα ευπρόσδεκτο  ;D ;D ;D.

 

να σημειώσω ότι με ενδιαφέρει η τζαζ καθώς και ότι γνωρίζω walking , αυτοσχεδιασμό , τζαζ θεωρία κλπ. οπότε θέλω τα μαθήματα για να πάρω τον αέρα του οργάνου τεχνική κλπ.

 

Τα ωδεία θα ήθελα να τα αποφύγω γιατί κρύβουν έξτρα έξοδα όπως εγγραφές κλπ και επί πλέον δεν είναι και από ώρες ευέλικτα συνήθως.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια στο παρακατω, βρισκομουν σε παρομοια θεση πριναπο μερικα χρονια.

 

Ξεκινημα στο Κοντραμπασο in Bass and amps - Page 1 of 2

 

Σχετικα με το θεμα δασκαλου δεν νομιζω να εχω κατι να σου προτεινω αλλα σιγουρα θα βοηθησει να μας πεις που βρισκεσαι :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια στο παρακατω, βρισκομουν σε παρομοια θεση πριναπο μερικα χρονια.

 

Ξεκινημα στο Κοντραμπασο in Bass and amps - Page 1 of 2

 

Σχετικα με το θεμα δασκαλου δεν νομιζω να εχω κατι να σου προτεινω αλλα σιγουρα θα βοηθησει να μας πεις που βρισκεσαι :D

 

Καλησπέρα thanx για την απάντηση. Πρέπει να το είχα διαβάσει τότε αλλα γεράματα που να θυμάμε ;D

Λοιπον καταρχήν βρισκομαι Αθήνα. Δευτερον απο αυτά που δίαβασα μόνο ό δάσκαλος που αναφέρθηκε θα κοιτάξω καθως christof κλπ που αναφέρονται δεν βρήκα τπτ. Εσύ τελικά που κατέλιξες πείρες thomann κόντρα που έλεγες και άν ναί παλέυετε για αρχή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εγω τελικα κατεληξα σε ενα Thomann 22, ρουμανικο semi-solid. Ειναι εξαιρετικο μπορω να πω για τα λεφτα του, δεν το περιμενα πραγματικα.  3+ χρονια τωρα δε μου εχει βγαλει κανενα προβλημα και εχει ξεγελασει αρκετο κοσμο ως αρκετα πιο ακριβο οργανο. Καποτε με μια φιλη καναμε και μια συγκριση με το αντιστοιχο Stentor και το Thomann μου ηταν εμφανως καλυτερο, και απο πλευρας ηχου ειχε περισσοτερο ογκο και definition και δεν υπεφερε και απο dead spots οσο το Stentor.

 

Eρχεται και σεταρισμενο σχετικα καλα, δε θα σε απασχολησει δηλαδη αμεσα στο ξεκινημα το εξτρα εξοδο ενος καλου setup. Ισως θελησεις να αλλαξεις χορδες συντομα καθως αυτες που φοραει ειναι αγιοβασιλιτικες, αλλα αυτο ειναι ψιλο-δεδομενο για ολα τα οργανα αυτης της κατηγοριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου