Προς το περιεχόμενο

Προβλημα shielding ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα fender pj bass (aerodyne jazz). Το μπάσο σε γενικές γραμμές ειναι πολύ ήσυχο. Αυτό που παρατηρώ και στους 2 μαγνητες ειναι ένας υψιτονος θόρυβος όταν έχω το tone full στο treble και δεν το ακουμπάω σε κανένα μεταλλικό σημείο. Μόλις το ακουμπήσεις ο θόρυβος εξαφανίζεται. Βέβαια δεν ξέρω και αν παίζει ρόλο ο χαμηλής ποιότητας ενισχυτής που έχω (παλιος practice της laney). Για πείτε καμία ιδέα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το ακουμπήσεις ο θόρυβος εξαφανίζεται

 

τοτε το μπασο σου ειναι μια χαρα γειωμενο και δεν εχεις κανενα προβλημα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα η κιθαρα μου εχει αυτην την συμπεριφορα αλλα μονο στο σπιτι, οχι στουντιο ή live.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρείς οτι αυτό εχει να κάνεις με το γεγονός ότι στο στουντιο ή live εχεις καλυτερα (φαντάζομαι μηχανήματα); καλυτερη ηλεκτρικη ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ και ΓΕΙΩΣΗ

 

ΚΟΡΕΚΤΕΝΤ  ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με Superfunk.Ειχα το ιδιο θεμα.Εκανα shielding στο cavity με χαλκοταινια και ειδα αισθητη βελτιωση.Το προβλημα λυνεται τελειως ομως οταν παιζω αλλου.Δεν ειναι το κλασσικο hum του single coil ειναι αλλου ειδους hum που εχει να κανει ειτε με στατικο ηλεκτρισμο ειτε με κακη ηλεκτρολογικη εγκατασταση-γειωση του ΣΠΙΤΙΟΥ (οχι της κιθαρας) ειτε απο εΚΣωτερικες ir/rf παρεμβολες.Αυτα απο σπιτι σε σπιτι διαφερουν γι αυτο βλεπεις το προβλημα να εμφανιζεται/εξαφανιζεται αναλογως το που παιζεις.Θα ηταν της κιθαρας το προβλημα αν ηταν μονιμο η αν ΕΜΦΑΝΙΖΟΤΑΝ οταν ακουμπουσες τα μεταλλικα μερη.Θα πρεπει να ζησεις με αυτο.Κανε shielding...μικρο κοστος μεγαλη διαφορα.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 8 μήνες αργότερα...

Ξερει κανενας που μπορουμε να βρουμε χακλοταινια για shielding εντος Ελλαδας αμεσα;OXI EBAY...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανενας που μπορουμε να βρουμε χακλοταινια για shielding εντος Ελλαδας αμεσα;OXI EBAY...

Αντί για χαλκοταινία (που θέλει χειροποίηση) σου προτείνω το GUITAR CONDUCTIVE SHIELD SHIELDING PAINT

που εφαρμόζεται με πινελάκι και έχεις γρήγορη και τέλεια εφαρμογή. Έχω πάρει παλιά από Stewmac και έβαλα σε 6 κιθάρες και ακόμα έχω...

GUITAR CONDUCTIVE SHIELD SHIELDING PAINT **** 60ML***** PAINT ONLY (CH50005) | eBay

...αυτό είναι από ebay αλλά το μαγαζί είναι Βέλγιο. Με λίγο ψάξιμο νομίζω θα βρεις Ευρώπη,

shielding-paint.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου