Προς το περιεχόμενο

Επιλογή USB audio interface για κιθάρα


gg.taxo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τόσο μάπα τα Audio Technica;  ???

Άρα κοιτάμε σε AKG. Και η τιμούλα αρκετά καλή.

 

όχι ότι είναι μάπα....

τα άλλα είναι καλύτερα.

Τα δικά μου Κ240 τα αγόρασα το 1976 (ναί βγαίνανε από τότε, και υπήρχα και εγώ τότε  ;D) και τα έχω από τότε.

Τότε βέβαια η εταιρεία ήταν καθαρά Αυστριακή και φτιαχνονταν στην Βιέννη, μετά τα αγόρασε η πολυεθνική Harmann και φτιάχνονται πλεον στην Κίνα, όπως όλα τα πράγματα.

Παραμένουν όμως πολύ καλά γύρω στην τιμή των 70-80 ευρώ ανάλογα με το που θα ψωνίσεις.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Να πω την αλήθεια, είχα ψηθεί για τα Μ20Χ, αλλά αφού μου λες ότι τα AKG είναι καλύτερα, ως κάτοχος τόσα χρόνια, μάλλον θα το ξανασκεφτώ.

Πραγματικά, ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγώ πάλι θα έλεγα να μην βιαστείς.... ;D

προσωπικά έχω τα παλιότερα m40fs τα οποία και είναι παρα πολύ καλά (και παραμένουν) σε όλα τα επίπεδα για τα χρήματα τους και με ικανοποιούν απόλυτα....

 

τον τελευταίο καιρό ενημερωτικά άκουσα σκόρπια και τη νέα σειρά x εκτός από τα 30... ξεκινώντας από τα m20x που όντως ξεπερνάνε σε απόδοσή την αξία τους και δύσκολα θα δυσαρεστήσουν οποιονδήποτε τα αποκτήσει... καλός ισορροπημένος ήχος που κατεβαίνει ικανοποιητικά χαμηλά (αν και με λίγο πληθωρική παρουσία στην περιοχή που αν και εντυπωσιάζει λογικά σε πρώτο χρόνο τους περισσότερους, ξεφεύγει ελαφρά από την φυσικότητα)...

 

τα m40x όμως είναι σε ένα σκαλί παραπάνω και πλέον δεν νομίζω ότι έχουν αντίπαλο στην κατηγορία τους. (αλλά και ψηλότερα).. καθαρές γλυκές ψηλές,  φυσικές χροιές (το δυνατόν) και "γεμάτες" μη προβολικές όμως μεσαίες και χαμηλές που παρότι κατεβαίνουν πολύ είναι πλήρως ελεγχόμενες με ομαλή απόσβεση... το σημαντικότερο για μένα χαρακτηριστικό τους, είναι το ότι παρότι διαθέτουν ξεκάθαρο monitor χαρακτήρα που εκδηλώνεται με την έκταση, τις ασυμπίεστες δυναμικές, την συχνοτική ισορροπία  και την διαφάνεια,  δεν χάνουν την "μουσικότητα" τους (στην οποία δίνω πάντα ιδιαίτερη σημασία) και είναι κατάλληλα και για ακρόαση μουσικής (με έναν καλό ενισχυτή δίνει άπλετα hi end αίσθηση τηρουμένων πάντα των αναλογιών)...  καταφέρνουν μαγικά να διαθέτουν την "απαιτούμενη" για χρήση support mix "ανάδειξη της λεπτομέρειας" χωρίς όμως να τονίζουν την μεσαιο-υψηλή περιοχή  του φάσματος υπέρ το δέον (μέθοδο που εν μέρει χρησιμοποιούν και μάλιστα σχετικά "άτσαλα" τα αναφερόμενα AKG 240)...

 

τα m50x τέλος, λόγω και των μεγαλύτερων driver διατηρούν όλα τα καλά χαρακτηριστικά των 40 αλλά με λίγο καλύτερο σώμα "χαμηλά", διαφορά όμως που δεν θα με ωθούσε να δώσω ελαφρά τη καρδία τα παραπάνω χρήματα, ειδικά αν συνυπολογίσω ότι τα δεύτερα είναι και τα πιο ευαίσθητα και κατά συνέπεια τα πιο "ευκολοδήγητα" της σειράς και θα παράγουν άνετα ικανές εντάσεις ακόμα και σε πηγές με φθηνιάρικους headphones amps...

 


τώρα τα AKG 240 τα έχω χρησιμοποιήσει (σε διάφορες εκφάνσεις τους) χρόνια σε studio κυρίως τις "πέτρινες" εποχές όμως που στην Eλλάδα έπαιζαν κατά κανόνα μόνο αυτά, τα 141 και κανα δυο μοντέλα από Beyerdynamic...  εξ αυτού και το hype που κουβαλάνε ακόμα...

 

Δεν μου αρεσει καθολου το akg 240 studio :( Ειναι απο αυτα που καταστρεφουν το ονομα της εταιριας. Περα απο την ιδια εξωτερικη εμφανιση δεν εχουν καμμια σχεση με τον ηχο της αξιολογης αυτης σειρας. Μια μουτζουρα στα υψηλα και ασαφεια στα χαμηλα ειναι το χαρακτηριστικο τους.

 

δεν τα θεωρώ τόσο "κακά" όσο (καθ υπερβολήν του λόγου του βέβαια ;) :) ) τα παρουσίασε πριν καιρό ο αγαπητός μου συν-αδερφος digi, αλλά είμαι σίγουρος ότι η σχεδίαση των driver τους έχει ξεπεραστεί και πια τα ανταγωνίζονται άνετα μοντέλα όπως το φθηνότερο εκ των AT, καθότι και η έκδοσή τους πριν ενάμιση - 2 χρόνια που είχα χρησιμοποιήσει δεν είχε ξεπεράσει τις ηχητικές αδυναμίες των αρχικών σχεδιάσεων που γνώριζα καλά (από τότε αν έχει κυκλοφορήσει κι άλλη δεν το ξέρω, αλλά και πάλι αν όπως είναι φυσικό κρατάει το αρχικό πλαίσιο ως βάση, είμαι επιφυλακτικός για το αν μπορούν πρακτικά να υπερβούν τον εαυτό τους σε ηχητικό χαρακτήρα)...

παρόλα αυτά αν βρεθούν φθηνά μεταχειρισμένα (δεν είναι δύσκολο) σε καλή κατάσταση, δεν θα τα θεωρούσα κακή αγορά και σίγουρα θα κάλυπταν ένα home studio...

 

για τα Κ92 δεν έχω ιδία γνώμη, αλλά έχω πολύ θετικό feedback από ανθρώπους που εμπιστεύομαι...

 


για να κλείσω το σεντόνι, η δική μου "συμβουλή", είναι να κρατήσεις τις προτάσεις σε οποιαδήποτε φόρουμ και από τον οποιοδήποτε (συμπεριλαμβανόμενου και εμού φυσικά), μακρυά από το να τις θεωρήσεις direct "θέσφατα" που θα σε οδηγήσουν σε τυφλή αγορά...

 

είναι μεν όλες οι γνώμες άξιες προσοχής, αλλά πρέπει όμως όχι μόνο να τις σεβαστείς αλλά και παράλληλα να τις φιλτράρεις με φειδώ (γιατί δεν ξέρεις τι και αν καν ακούει "σωστά" ο καθένας) και τελικά να τις κρατήσεις όλες σε επίπεδο "ενδείξεων", που θα μετατραπούν σε "αποδείξεις", την στιγμή που θα τις εξετάσεις ακούγοντας με το δικό σου υποκειμενικό αισθητήριο ως κριτή (και ΠΑΝΤΑ σε ΣΥΓΚΡΙΣΗ)...

 

 

 

ΥΓ. βασικός λόγος που απαιτείται να έχεις και προσωπική επαφή με τα οποιαδήποτε ακουστικά πριν τα αγοράσεις, είναι η εργονομία τους και το πως "κάθονται" στο δικό σου κεφάλι (η κούραση και μέσω της μηχανικής τους κατασκευής είναι βασικό ενδεχόμενο πρόβλημα που θα βρεις μπροστά σου σε βάθος χρόνου) ... 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε npap,

 

Το "σεντόνι" σου είναι εξαιρετικά καλοδεχούμενο, καθώς όχι μόνο παραθέτεις τη γνώμη σου αλλά και εξηγείς ακριβώς γιατί. Μάλιστα η αξιολόγηση των ακουστικών της ΑΤ που κάνεις συνάδει με τη γενική εικόνα που είχα σχηματίσει από το ψάξιμο που κάνω τον τελευταίο καιρό στο διαδίκτυο, σχετικά με αυτά.

 

Σίγουρα το θέμα ήχος έχει και μία πλευρά που είναι υποκειμενική. Αλλιώς θα ευχαριστηθώ εγώ ένα ζευγάρι ακουστικών ή ηχείων από κάποιον άλλον, που θα μπορούσε να ευχαριστηθεί κάτι που εμένα θα μου περνούσε αδιάφορο. Και το θέμα της εργονομίας φυσικά, εξαρτάται από την κατασκευή του κάθε κεφαλιού και είναι πάρα πολύ σωστή και αυτή η παρατήρηση.

 

Πραγματικά, μακάρι να είχα τη δυνατότητα να τα δοκίμαζα, πρωτίστως για να αξιολογήσω την απόδοσή τους ως προς την ποιότητα του ήχου και να κάνω συγκρίσεις, αλλά και για να δω ποιο "κάθεται" καλύτερα στο κεφάλι μου. Δυστυχώς, είμαι στην επαρχία και κάτι τέτοιο είναι αδύνατο...

 

Πάντως, συνοψίζοντας, από αυτά που λες αξίζει να πάει κανείς στα M40X, αντί των Μ20Χ (σε ό,τι έχει να κάνει με αυτά τα δύο).

 

Καληνυχτίζω και ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Να πω εδώ ότι ο προϋπολογισμός μου είναι σφιχτός, καθώς τα οικονομικά δεν είναι και στην καλύτερή τους φάση...

 

Πάντως, συνοψίζοντας, από αυτά που λες αξίζει να πάει κανείς στα M40X, αντί των Μ20Χ (σε ό,τι έχει να κάνει με αυτά τα δύο).

 

σίγουρα αξίζει αλλά υπό προϋποθέσεις... ειδικά αν αν λάβουμε υπόψιν και το απόσπασμα από το πρώτο σου ποστ...

 

αν τα m40x που ενδεχομένως αποκτήσεις, τα συνοδέψεις με μια φθηνή κάρτα όπως η solo που σκέφτεσαι (με το ανάλογης ποιότητας κύκλωμα για την ενίσχυση τους) για πολλά χρόνια, χωρίς να έχεις την πρόθεση (ή απλά δεν νιώθεις την ανάγκη) να ανέβεις εν ευθέτω χρόνο επίπεδο και σε αυτήν, τότε όχι δεν αξίζει τον κόπο, για τον απλούστατο λόγο ότι δεν θα φτάσει στα αυτιά σου μεγάλο μέρος της ηχητικής διαφοράς...

 

...άρα ψάχνω μία οικονομική λύση που θα μου επιτρέψει να κάνω αξιοπρεπώς τη δουλειά μου, αλλά χωρίς να έχω τίποτα τρελές απαιτήσεις...

 

όμως σύμφωνα και με αυτό το απόσπασμα, μην ανησυχείς  ;)... τα m20x θα σε καλύψουν παραπάνω από αξιοπρεπώς, μια και όχι μόνο (όπως έχω ήδη αναφέρει) η απόδοσή τους υπερβαίνει την χαμηλή αξία τους σε χρήματα, αλλά υπερβαίνει κατά τι και την δυνατότητα της solo ως συνοδό τους...

 

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου