Προς το περιεχόμενο

Κλασσικα πληκτρα, 60s - σημερα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βρηκα ενδιαφερον και περιμενω την αποψη των ειδικων του θεματος απ'το φορουμ. :)

 

https://reverb.com/news/the-most-iconic-keyboard-by-decade

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άποψη περιμένεις εγκυκλοπαιδικές γνώσεις δίνει γενικά το άρθρο περί ανάπτυξη συνθ...

 

Όσοι είναι από 60 και πάνω έχουν χρησιμοποιήσει όλα τα μοντέλα ξεκίνησαν με farfisa και έχουν φτάσει μέχρι kronos 8)

 

εγώ έχω κολλήσει κάπου εκεί στο 2000 με το Triton άμα μου τύχει το τζόκερ θα πάρω ένα kronos ;D

 

Αν θες να συζητήσεις κάτι συγκεκριμένο γράψε το αλλιώς δεν υπάρχει κάτι άλλο απλώς δείχνει τη πορεία γενικά.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μια απορια που εχω. Πως ειναι τοσο δημοφιλη σημερα τα analog?  Εγινε και σαν αντιδραση στα  softsynths?

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέμα ήχου καθαρά, κάποιοι προτιμούν τον αναλογικό ήχο καθώς ακούγεται πιο ζεστός απο έναν fm ήχο πχ του dx7 ο οποίος ακούγεται πιο ψεύτικος

 

Δισκογραφικά δεν ήταν πάντα της μόδας ο αναλογικός ήχος πχ 30 χρόνια πριν σαν σήμερα έκαναν επιτυχίες οι Stock Aitken Waterman οι οποίοι δεν ακούγοταν καθόλου αναλογικά δε και είχαν χρησιμοποιήσει και όλα τα presets του Eric Piersing από το D50 xoxo!

 

Για την ιστορία καθαρά αναλογικά συνθ πλέον δεν κυκλοφορούν (εκτός modular) τα πάντα είναι virtual analog μούφα δηλ ;D ακόμη και του Dave Smith υπάρχουν πάλι ψηφιακά ολοκληρωμένα στο κύκλωμα οπότε είναι ντεμί οπότε η όλη δουλειά είναι η πιστή αναπαραγωγή analog μέσω digital είτε σαν daw είτε σαν synth engine.

 

εγώ δεν βλέπω κάποια επιστροφή σε αναλογικό απλά η επεξεργαστική δύναμη μεγάλωσε κάτι που πριν 30 χρόνια ήταν αδύνατο με daw σήμερα γίνεται πολύ εύκολα.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Συνήθως ζητάς ότι δεν έχεις και τα analog είναι ακριβά και δυσεύρετα.

Αν είχες παίξει με όλα στην σειρά, όπως είπε ο stavros_d80, θα γνώριζες τα καλά αλλά και τις αδυναμίες τους. Τώρα τα έχεις όλα και μπορείς να επιλέξεις. Μόνο που είναι πολλά και ατάκτως εριμμένα. Χωρίς ιστορική εξέλιξη και το γιατί προέκυπτε το ένα μετά το άλλο.

 

Αλλά αν μου έλεγες σήμερα αν θέλω να έχω το Yamaha CS-10, Roland Juno-6, Korg Poly-800, Roland JX-3P, Yamaha DX-7, Roland S-50, Korg M1, Korg Wavestation, Ensoniq ESQ-1 και δεν θυμάμαι πόσα δάνεια ενδιάμεσα απο φιλαράκια, που είχα με την σειρά και στην εποχή τους, θα σου έλεγα πως όλα ήταν μοναδικά και με βοήθησαν να μάθω 2 -3 συνθέσεις ήχου. Αν ήθελα όμως να ενορχηστρώσω μουσική, θα πήγαινα σε ένα σημερινό software Rompler. Αλλά το χειρίζομαι με την γνώση των παραπάνω ξεχωριστών synth.

Βέβαια αυτό έχει να κάνει με το μουσικό είδος που δουλεύει κανείς. Αλλά η συντριπτική πλειοψηφία καλύπτεται.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως ζητάς ότι δεν έχεις και τα analog είναι ακριβά και δυσεύρετα.

Αν είχες παίξει με όλα στην σειρά, όπως είπε ο stavros_d80, θα γνώριζες τα καλά αλλά και τις αδυναμίες τους. Τώρα τα έχεις όλα και μπορείς να επιλέξεις. Μόνο που είναι πολλά και ατάκτως εριμμένα. Χωρίς ιστορική εξέλιξη και το γιατί προέκυπτε το ένα μετά το άλλο.

 

Αλλά αν μου έλεγες σήμερα αν θέλω να έχω το Yamaha CS-10, Roland Juno-6, Korg Poly-800, Roland JX-3P, Yamaha DX-7, Roland S-50, Korg M1, Korg Wavestation, Ensoniq ESQ-1 και δεν θυμάμαι πόσα δάνεια ενδιάμεσα απο φιλαράκια, που είχα με την σειρά και στην εποχή τους, θα σου έλεγα πως όλα ήταν μοναδικά και με βοήθησαν να μάθω 2 -3 συνθέσεις ήχου. Αν ήθελα όμως να ενορχηστρώσω μουσική, θα πήγαινα σε ένα σημερινό software Rompler. Αλλά το χειρίζομαι με την γνώση των παραπάνω ξεχωριστών synth.

Βέβαια αυτό έχει να κάνει με το μουσικό είδος που δουλεύει κανείς. Αλλά η συντριπτική πλειοψηφία καλύπτεται.

 

Άσχετο με την καθαρή ερώτηση αλλά θέλω να (ξανα)αναφέρω (γιατί τα έχουμε ξαναπεί χαχαχα) πόσο π.χ. εντυπωσιακά το software προσωμοιώνει π.χ. το wavestation σε σχέση με το πραγματικό. Aκομα και στην χρήση των patch του αυθεντικού όταν τα ρίχνεις στο software.

 

To ιδιο συμβαίνει και στις analog modeling  προσομοιώσεις.

 

 

Και εγώ το ιδιο κάνω με το ανωτέρω quote.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ισχύει και για το Μ1 Legacy Collection ακούγεται 100% Μ1 και έχεις και ήχους από όλες τις κάρτες!!!

 

80ίλα μέχρι να βγει άσπρη κάλτσα από τη barbarella μαζί με το παπάκι ;D

 

Δυο πολύ κατατοπιστικά άρθρα για τα συνθ που άλλαξαν την ιστορία για να μαθαίνουν οι νεότεροι και να θυμούνται οι παλιοί

 

http://thevinylfactory.com/features/the-14-synthesizers-that-shaped-modern-music/

 

 

 

και λίγο italo για την παλια σχολή!

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

...εγώ έχω κολλήσει κάπου εκεί στο 2000 με το Triton άμα μου τύχει το τζόκερ θα πάρω ένα kronos...

Και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που έμεινε με το Triton (έχω το Studio, ούτε καν το Extreme) και ονειρεύεται κάποια στιγμή να πάει στο Kronos, το οποίο αναβαθμίζουν συνέχεια, οπότε πάντα σκέφτομαι ας περιμένω λίγο ακόμη...

 

Πάρα πολύ ωραίο το θέμα εδώ και για να βάλω κι εγώ την πινελιά μου μια που μιλάμε για κλασικά synths, κοινοποιώ μια καινούργια προσομοίωση του Roland D-50 (το λατρεύω για τα pads του) με το όνομα Anthology 1987

 

https://www.rolandcloud.com/instruments/anthology/anthology-1987

 

Και μια παρουσίαση από έναν τόπο που τον παρακολουθώ και βρίσκω πολύ ενδιαφέρων

 

Genius begins great works; labor alone finishes them... -- J. Joubert

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου