Προς το περιεχόμενο

Focusrite 6i6 - Ποια ειναι η σωστη επιλογη driver?


ntoremi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα,

εχω την καρτα ηχου focusrite 6i6 2nd gen.την εχω συνδεσei στο λαπτοπ μεσω usb.

ποια απο τις παρακατω επιλογες ειναι η σωστη? foto reas2.jpg

 

επισης οσον αφορα τις ρυθμισεις, προκειμενου να μην εχω καθυστερηση στον ηχο οταν παταω ενα πληκρτο στο Midi keyboard μεχρι να ακουστει αλλα και για να εχω μια καλη ποιοτητα ηχου (ηχογραφηση), τι τιμες πρεπει να βαλω στα buffer  και τι ms στις επιλογες φωτο 2 reas1.jpg

 

reas2.thumb.jpg.2f022724147cb70c801f1463c0ee77e5.jpg

reas1.thumb.jpg.fc182da3727aeb3f60136f60854900f6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Τι εννοεις αν εχω κατι χωρις ASIO για να ξεκινησουμε? ο,τι επιλογες εχω φαινονται στις φωτο που εχω φορτωσει

 

απλα, δε μπορω να καταλαβω:

 

1.ποια ειναι τελικα η σωστη επιλογη στο μενου οσον αφορα την καρτα ηχου (μου βγαζει πολλες επιλογες οπως βλεπετε και στη φωτο)(foto1)

 

2.τι επιλογες πρεπει να βαλω οσον αφορα τo buffer για να εχω μια καλη ποιοτητα ηχου στην ηχογραφηση αλλα με μικρο latency (foto 2)

 

 

ευχαριστω    :)

reasa.thumb.jpg.458c0f776a9d63884a8b5e0895c9d98c.jpg

reasb.thumb.jpg.245977ab023a2e5092ba963da32927c5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

απλα, δε μπορω να καταλαβω:

 

1.ποια ειναι τελικα η σωστη επιλογη στο μενου οσον αφορα την καρτα ηχου (μου βγαζει πολλες επιλογες οπως βλεπετε και στη φωτο)(foto1)

 

2.τι επιλογες πρεπει να βαλω οσον αφορα τo buffer για να εχω μια καλη ποιοτητα ηχου στην ηχογραφηση αλλα με μικρο latency (foto 2)

 

 

ευχαριστω    :)

 

τελικα απαντηση δεν πηρα.... γιατι ρε παιδια με αποπαιρνετε? σνιφ σνιφ :'( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

 

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΠΟ USB ΚΑΡΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ...

(είχα μόνο PCI κάρτες με αρχιτεκτονικές ASIO και WDM)

 

έχουμε και λέμε :

 

ASIO : είναι μια συγκεκριμένη αρχιτεκτονική για drivers καρτών ήχου - αρκετά καλή, αν την επιλέξεις θα λειτουργεί αρκετά καλά έως πολύ καλά.

DX : μάλλον είναι native για Windows (με επιφύλαξη αυτό). Αν είναι όντως έτσι, θα λειτουργούν πολύ καλά κι αυτοί..

MME : αυτό είναι άλλη λογική (πιο "consumer"), καλύτερα να το αποφύγεις..

 

Αυτό που κάνουμε συνήθως όλοι, είναι να δοκιμάζουμε τους ASIO drivers αλλά και τους άλλους (πλην MME) που υπάρχουν για να δούμε ποιος λειτουργεί καλύτερα στο συγκεκριμένο μηχάνημα. Μου έχει τύχει driver ASIO να έχει θέματα, ο WDM να είναι τέλειος αλλά και το αντίστροφο...

 

Άρα, λοιπόν, λογικά αυτό που έχεις μπλεδίσει πρέπει να είναι ΟΚ, αλλιώς δοκιμάζεις και άλλα!

 

Έτσι κι αλλιώς, οι σχετικές δοκιμές είναι υπόθεση λεπτών...

Θα φορτώσεις κανέναν ήχο στο Digital Audio Workstation, θα πατάς κανένα πλήκτρο στο synth και θα περιμένεις να δεις τι γίνεται...

ΠΡΟΦΑΝΩΣ, το USB θα κοιτάξεις να μην είναι καθόλου φορτωμένο με άλλες εργασίες, ΕΤΣΙ;

 

Sample Rate : το μέγιστο το καθορίζει η δυνατότητα της κάρτας. Αφορά την ποιότητα της αναπαραγωγής του ήχου στα software synths του Digital Audio Workstation. Βάλε το υψηλότερο και αν υπάρχουν προβλήματα δοκίμασε πιο χαμηλά...

Buffer Size : Συνήθως αφήνουμε την default επιλογή, αν υπάρχουν προβλήματα (λόγω αργής CPU) την αυξάνεις αλλά θα έχεις λίγο μεγαλύτερο latency.

Latency : ο θεωρητικός χρόνος υστέρησης της κάρτας. Κάτω από 40-50 ms είσαι μια χαρά...

 

ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΣ!

 

Προσοχή : αυτά είναι το τι θα έκανα εγώ στη θέση σου.

Τις ανάγκες σου μόνον εσύ τις ξέρεις.

 

Για όποιο πρόβλημα έχεις εδώ είμαστε...

 

Και κάτι ακόμη : στην ηχογράφηση δεν σε ενδιαφέρει καθόλου το latency (αν δεν παίζεις εκείνη τη στιγμή στο synth). Το latency σε ενδιαφέρει όταν βάζεις τις νότες από το synth πατώντας τα πλήκτρα ώστε αυτό που ακούγεται να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα του κομματιού...

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι ότι δεν θέλουμε να σε βοηθήσουμε

το αντίθετο.

Αλλά κάποιος πρέπει να έχει ακριβώς την ίδια κάρτα θεωρητικά.

Εχω την ίδια πρώτης γενιάς.

Η επιλογή σου στην πρώτη εικόνα είναι σωστή θα έλεγα.

Απλώς ονομάζει την θύρα usb asio...

Σχετικά με το latency επέλεξε το πιό μικρό σε ms που επιτρέπει ο υπολογιστής σου ώστε να τρέχει απρόσκοπτα και χωρίς να κρασάρει η cpu

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1. USB ASIO driver.

2. Ασε το  buffer ως έχει. Αύξησε το λίγο αν έχεις "τσικ - τσικ" θόρυβο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου