Προς το περιεχόμενο

John Entwistle - μπασιστας...


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

το μπλε, μου το έφερε παραγγελία, δεν θυμάμαι πλέον ποιός (και με ανησυχεί αυτό) από την Αγγλία.

Στην Ελλάδα είχε κυκλοφορήσει, μονό και μονό.

Δηλαδή ένας φάκελος με ένα δίσκο μέσα κάθε φορά.

 

δεν θυμάμαι πόσα έδωσα. 2000 ή 2500....

Το πρόσεχα σαν τα μάτια μου.

Το έπαιξα μια δυό φορές και το αντέγραψα σε κασέτα.

Αλλωστε για το εξώφυλλο το ήθελα.

 

 

 

 

Το μπλέ και εγω 2,500 χιλιάδες το αγόρασα!!!!!!!.....μερικά χρόνια μετά (διπλό- από Ελλάδα- προφανώς εισαγωγής).

 

Τα έχω και τα δυο ακόμα φυσικά (και τα quadrophenia  και τα 2)

ΔΕΝ τα έπαιξα ΠΟΤΕ  ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

το quadrophenia ξέρεις ότι βγήκε επετειακό με επι πλέον κομμάτια...

?

 

Οχι.

Δεν το ήξερα, αλλά δεν θα το πάρω. ;D ;D ;D

 

Σαν ταινια μου άρεσε πιο πολύ το TOMMY.

Για την ακρίβεια πρέπει να την είχα δει ....πάνω από 100 φορές (χάλασα ένα vcr με δάφτη) .

 

Πρόσφατα , πριν καμια 3 ετια, είπα να την ξαναδώ....for old times' sake (Εννοείται ότι την είχα σε καινούργια VHS και σε DVD σφραγισμένο).

Να σου πώ την αλήθεια.....μου φάνηκε......αστεία.

Στεναχωρήθηκα που ένας μύθος στο κεφάλι μου.......κατέρευσε (τό έχω πάθει  με πολλές ταινίες-που είχα μυθοποιήσει ως παιδί, και είπα να τις ξαναδω τωρα-λογικό).

 

Πάντως τους Who τους έχω συνδέσει με την παιδική μου ηλικία, και τους θυμάμαι σαν ευχάριστη ανάμνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το tommy ήταν φυσικά καλύτερη ταινία.

Όμως και το quadropehnia είχε μια γοητεία.

Φυσικά οι δίσκοι και η φαντασίωσή τους δεν μπορεί να αποδοθεί σε καμμιά ταινία.

 

πάντως στα 17 ο δίσκος της quad ήταν φετιχ. Είχα κάνει ένα πάρτυ σπίτι και τον είχε φέρει ένας φίλος μαζί με το πικάπ (!) του. Είχα πάθει πλάκα με το εξώφυλλο, και το b&w αλμπουμ των φωτογραφιών. Εκανα να του το επιστρέψω κανα μήνα.

 

Σε κομμάτια όπως το cut my hair ή το 5:15 δεν καταλάβαινα ότι παίζει ο Entwistle, ό,τι παίζει. Νόμιζα ότι είναι κιθάρα ή κάτι άλλο. Μετά το 90 που άκουσα ξανά, έπαθα πλάκα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

θα διαφωνήσω

(βασικά δεν ξέρω τι έχει παιχτεί με το βίντεο, εγώ σε κάποια φάση το βρήκα και μου άρεσε και το ανέβασα).

Ο δε τίτλος, μπασίστας, μπήκε, ας πούμε στην έννοια "δείτε έναν μπασίστα αλλιώτικο" ή "αν κάποιος λέει ότι είναι μπασίστας τότε ...τί είναι αυτός")

Ο μπασίστας των Who. Ουτε λιγότερο ούτε παραπάνω.

 

πάμε στα της διαφωνίας.

πιθανόν σε μια συναυλία ή κάτι τέτοιο να μπουρδουμπουρδίζει...

απόλυτα φυσιολογικό όταν είσαι ουσιαστικά ένα γκρουπ με δυό όργανα συν τύμπανα και φωνή. Και πάντα γινόταν αυτό. Πώς να γεμίσει ο ήχος?

 

Οχι δεν το κάνει αυτό ο μπασίστας στο τρίο, ρε φίλος... Δεν το βάζουμε και σαν σημείο αναφοράς... Ακουσε Nathan East ή Pino Paladino για να καταλάβεις τι πρέπει να κάνει. Να στηρίζει.

Εξ άλλου το μπάσο δεν είναι κιθάρα με δύο λιγότερες χορδές.

 

 

Με βάζεις να υποστηρίξω οπαδικές θέσεις που δεν συμμερίζομαι. Μια χαρά ο Entwistle για τους Who. Αλλά όχι και reference μπασίστα επειδή υπήρξε παλιός! Ακου Carol Kaye.

 

https://youtu.be/eaojZaWSWRU

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακρυά κι από μένα τα οπαδικά.

Τους έχω ακούσει όλους όσους λες και πολλούς στήριξα και ..."γραπτώς"

Τους σέβομαι. Όπως σέβομαι τον μακαρίτη.

 

θεωρώ ότι η φράση "ο μπασίστας των Who" τον υποβιβάζει.

 

Ακου τα δυό κομμάτια που σου είπα.

Με προσοχή.

Μετά έλα και πες μου τα ίδια.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι άλλοι κιθαρίστες παίξαν μπάσο αλλά  δεν κάναν τόση ανούσια φασαρία.

https://www.youtube.com/watch?v=MTJ1DTiAwus

 

Ο Entwistle είναι γνωστός μπουρδουμπούρδος και το παίξιμό του είναι σίγουρα θέμα γούστου (όχι του δικού μου).

Είναι άξιο θαυμασμού πως αυτός με τον άλλο τον βαραχτύπαότιναναι ήταν η rhythm section σε ένα από τα  ιστορικότερα γκρουπ  του πλανήτη...

Έχει όμως ενδιαφέρον γούστο στο hardware και καραγ@μάτη συλλογή μπάσων.

 

Ενταξει ειχαν τον Πητ που...κρατουσε στιβαρα τον ρυθμο αλλοιως θα ψαχναμε ακομα το...1 :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άξιο θαυμασμού πως αυτός με τον άλλο τον βαραχτύπαότιναναι ήταν η rhythm section σε ένα από τα  ιστορικότερα γκρουπ  του πλανήτη...

 

Αυτό συνέβη πιστεύω επειδή οι Who ήταν ανέκαθεν μια live μπάντα που ''τζάμαρε'' τα ίδια της τα κομμάτια επί σκηνής,

παίζοντάς τα κάπως άναρχα και με πιο ''free style'', σε αντίθεση με άλλες μπάντες που παίζουν το υλικό τους πιστά όπως είναι στον δίσκο.

 

Βέβαια υπήρξαν και συναυλίες όπου παίζουν πιο ''στρωτά'' αλλά αυτές είναι η εξαίρεση και αφορούν κυριώς σε συναυλίες όπου παρουσιάζουν ζωντανά ολόκληρες της rock όπερές τους.

 

Τώρα όσον αφορά τον John Entwistle, πιστεύω ότι υπήρξε πρωτοπόρος (βασικά για πολλούς θεωρείται ότι έκανε για το μπάσο ό,τι ο Hendrix για την κιθάρα) με την έννοια ότι έδωσε στο μπάσο

πρωταγωνιστικό ρόλο μέσα στο κομμάτι πέρα από τον απλό, υποστηρικτικό ρόλο.

Δεν έχει σημασία αν ''υπήρξε φλύαρος'' ή αν κάποιοι άλλοι ''στηρίζουν καλύτερο το κομμάτι'' ή αν έκτοτε βγήκαν καλύτεροι βιρτουόζοι. Που θα ήταν όλοι αυτοί αν δεν υπήρχε ένα My Generation με την χαρακτηριστική μπασογραμμή και τα leads του μπάσου?  :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βλέπουμε όλα τα πράγματα μέσα από το χωνί του χρόνου.

Ο Entwistle ήταν κάτι πρωτοποριακό στο ροκ για την εποχή όταν έκαναν εντύπωση αυτού του είδους τα πράγματα.

Όσοι άκουσαν original τους δίσκους των Who στην εποχή τους εντυπωσιάζονταν.

Δυστυχώς αυτό του μπούρου μπούρου δεν γέρασε καλά. Έτσι σήμερα σε αυτούς που δεν άκουγαν ποτέ Who δεν ακούγεται πολύ ελκυστικό.

Όσοι όμως μαγεύτηκαν νωρίς, δύσκολα να το ξεπεράσουν σήμερα.

Το My Generation είναι αρκετές μουσικές γενιές πίσω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ον τοπικ.

Ακούστε τον John προσεκτικά.

Είναι μεγάλος.

 

Δεν είναι απλά μεγάλος. Είναι τεράστιος. Προσωπικά τον θεωρώ μια κατηγορία από μόνο του και από τους πλέον "υποτιμημένους" (όπως συνολικά και τους Who).

 

Απλά δεν έχουμε πολύ ασχοληθεί μαζί του- ως μπασίστες- γιατί έχει ένα στιλ που είναι στα όρια του ακατόρθωτου για να το παίξεις.  ;D  8)

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου