Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαίνεται πως ένα φιλόδοξο εγχείρημα για μία εκδοχή rack του θρυλικού Yamaha CS80 , ήδη λαμβάνει χώρα. Πρόκεται για την rack έκδοση η οποία θα διαθέτει την sound engine του synth με της ακριβείς δυνατότητές της . Τα εφε όπως το chorus  και ring modulator, θα κυκλοφορήσουν ως προέκταση λίγο αργότερα σε rack 1U,  καθώς και τα cv ins , που θα αποσκοπούν στον πλήρη έλεγχο του οργάνου.

 

44440000.jpg

 

 

Ο υποψήφιος αγοραστής έχει τη δυνατότητα να αποκτήσει ένα DIY kit , με χαμηλότερο κόστος σε σχέση με την έτοιμη μονάδα.

 

22220000-1.jpg

 

Αντικρίζοντας τις τιμές, αρχικά το μάτι θα πέσει πάνω σε ένα έντονο 350$ για το diy kit, έπειτα πέφτει σε ένα άλλο έντονο 1000αρι, και έτσι ο αγοραστής διαπιστώνει πως το 350 είναι κάτι σαν προκαταβολή. Επίσης , κάποια thruhole μέρη (πυκνωτές κλπ) πρέπει να αγοραστούν ανεξάρτητα από τους εμπνευστές της πρωτοβουλίας, σε κατάστημα της αρεσκείας του αγοραστή. Όχι και τόσο καλό αυτό... Όσο αφορά την έτοιμη μονάδα, το κόστος της είναι γύρω στα 3700$

 

 

Δεν κρύβω πως μόλις αντίκρισα το "350$" ήμουν έτοιμος να κάνω "κλικ" (εκεινη τη στιγμή που μυαλό να σκεφτείς πως μόνο κ μόνο ένα παλιοfuzz πεταλι με 2 τρανζιστορς κόστισε 25 ευρω  :P ). Έπειτα η τελική τιμή και το ενδεχόμενο να γίνουν εξτρα αγορες για πυκνωτες κλπ με αναγκασαν απλα να ανοιξω αυτο το θεμα  ;D . Αλλά για κάποιον επαγγελματία που ασχολείται με το αντικείμενο και είναι αυτής της φιλοσοφίας, έχω την εντύπωση πως δεν είναι απαγορευτική η τιμή. Με αυτό το εγχείρημα(υπο την προϋπόθεση πως το synth είναι όντως πιστή αντιγραφή) το synth παιρνει "σαρκα κ οστα" . Δίνεται η δυνατότητα σε μουσικούς που μπορούν να αξιοποιήσουν το συγκεκριμένο synth  ,να το καταφέρουν αποκτώντας το. Κάτι που μέχρι τώρα για να γίνει χρειάζεται τύχη για να βρεθεί πωλητής, και γύρω στα 20.000 ευρώ  (αν θυμάμαι καλά) για να ολοκληρωθεί η αγορά.

 

Μόλις σήμερα ανέβηκαν τα  πρώτα ενημερωτικά άρθρα, στα οποία μπορείτε να βρείτε περισσότερες λεπτομέρειες

https://ask.audio/articles/yamaha-cs80-clone-deckards-dream-now-available-pricing-info

SYNTH ANATOMY: Deckard's Dream Synthesizer Features Revealed & Sound Demos

 

Για όσους ενδιαφέρονται λίγο περισσότερο...

Products – DECKARD'S DREAM

 

Προσωπικα θα βολευτώ με το CS80V  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φασαρία και πολλά λεφτά για το τίποτα... μου θύμισε το remake  του Korg MS20

 

Η Korg το έχει ήδη κάνει με το M1 & Wavestation υπάρχει η τεχνολογία να το κάνει και η Yamaha πλέον και αυτό θα ήταν είδηση τουτέστιν VST, το συγκεκριμένο θα ήταν είδηση το 1990 ;D

 

σταμάτησε και ο waterfall να γράφει να πάει το θρεντ με τη yamaha 750 σελίδες δεν πέφτει και κανα τρολ με ψέυτικο username να ανάψουνε λίγο τα αίματα να γελάσουμε.. πουφ νύσταξα πάω να πιω μια μπύρα να τελειώσω και μια λούπα στο 909 την άφησα στη μέση ουφ....

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ φασαρία και πολλά λεφτά για το τίποτα...

 

Πολλα λεφτα σιγουρα, για το τιποτα δεν ξερω...ειναι πιστευω αρκετα υποκειμενικο .Μια κουβεντα για το αν αξιζει να εχεις εναν κλωνο του cs80 ,μου φαινεται του ιδιου τυπου με μια κουβεντα για το αν αξιζει περισσοτερο να εχεις hardware synth εναντι VST , κατι το οποιο το βρισκω εξισου υποκειμενικο

 

Εμενα παντως αυτο το σκηνικο με τις ρεπλικες δεν μου κακοφαινεται. Ναι μεν ξεκιναει η πρωτοβουλια με βαση την ταση της αγορας ισως ως μοδα, αλλα ταυτοχρονα εχει κ καποια θετικα. Αν για παραδειγμα εγω αποφασισω πως θελω να δωσω 3500 ευρω για ενα minimoog, πλεον δεν πρεπει να μπω στη διαδικασια να κατσω να βρω πωλητη, και μαλιστα να το ξεψαχνισω να δω αν ειναι σε καλη κατασταση. Το βρισκω ετοιμο ολοϊδιο και σενιο απο την ιδια την εταιρια. Ασχετο με το παραπανω συνθ αλλα κουβεντα να γινεται..

 

πάω να πιω μια μπύρα να τελειώσω και μια λούπα στο 909 την άφησα στη μέση ουφ....

 

Δεν πιστευω τιποτα μεχρι να ακουσω  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστευω τιποτα μεχρι να ακουσω  ;D

[soundcloud]

[/soundcloud]

 

Μέχρι στιγμής είμαι στις μπύρες εάν αρχίσω και σουβλάκια για συμπαράσταση στον cos_dr την έβαψα ;D ;D

 

και με πιάνει μια λυγούρα βρε παιδάκι μ εκεί στις 1 που μου έρχεται η έμπνευση και έχουν τελειώσει τα σουβλάκια....

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου