Προς το περιεχόμενο

Κιθαριστικες απόψεις (πένες, χορδές, μελέτη)!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν σκουριάσει η χορδή, και δεν είναι κατάμαυρη, να μου τρώει τα χέρια, δεν την αλλάζω.

  Αφτό ίνε ντζαζ!  :o ;D  Ρε λες να το ακολουθήσω κι εγώ αυτό μπας και γίνω καλύτερος κιθαρύστας.....; ::) :-[
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφτό ίνε ντζαζ!

Είσαι "κουρδισμένος" πχ στο 5ο τάστο, και μόλις παίξεις στο 10ο είναι όλα out. ;) :P :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μελετάμε φίλος , η κιθάρα είναι υποκατάστατο του αυνανισμού . Απλώς ψωλ****με σαν το φίλο μας τον nickrahm

 

Απλά δεν το παραδεχόμαστε ανοιχτά

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι είδα η συντριπτική πλειοψηφία αναφέρθηκε μόνο σε πένες και χορδές. Καμία νύξη για τη μελέτη (όχι την Ελεονώρα). Χμμμ

 

  παιζω μπασο,κιθαρα,ντραμς και πληκτρα

αν ηταν να μελεταω κι ολας σε ολα αυτα

θα το ειχα κλεισει το μαγαζι :)

 

Αν δεν μπορω να παιξω κατι που εχω σκεφτει τοτε θα το...μελετησω αλλα σπανια συμβαινει κατι τετοιο,καλα εννοειται οτι ποτε μου δεν ενδιαφερθηκα να παιξω η να μελετησω μουσικη τριτων (εκτος βεβαια απο τα χρονια που σπουδασα κλασσικο πιανο)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πένες fender 351 extra heavy

Χορδες daddario ej17 13-56 κάθε 1 μηνα περιπου

Μετρονομο +  foot tapping και στο χ*σιμο

Μελέτη ασταμάτητη και ανελέητη

(κλίμακες 5,6,7,8,9φωνές, 3-4φωνές συγχορδίες, αρμονία, 1-2η φωνή, ασκήσεις τονικότητας φωνης, κάνα δύο βιρτουοζικα κομμάτια για πρακτισ, εξάσκηση αυτιού και είναι και αλλα που δεν τα κάνω αλλά...) παίζω και κάνα κομμάτι, ρίχνω και κάνα τραγούδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πένες

Κομμένες πιστωτικές με χοντρό ψαλίδι-κλαδευτήρι, σε διάφορα σχήματα , θεωρητικά είναι από 0.5-0,7  . Δεν τις λιμάρω διότι η ακμή λόγω της σαγρέ επιφάνειας δημιουργεί μια extra distortion αίσθηση.

 

Χορδές

Ότι πιο φτηνό κυκλοφορεί σε e-stores. Είναι τζόγος η κατάσταση αλλά δεν κλαίω σκουριασμένες ή ότι άλλο .

Επίσης όπως έχω αναφέρει παλαιότερα δεν πετάω χρησιμοποιημένες χορδές. Αν (για παράδειγμα) αλλάξω σετ σε Gibson LP τις κρατάω να τοποθετηθούν σε δεύτερη φάση σε κάτι StratoClafter που έχω. Λόγω άλλης κλίμακος τα σημεία που θα πατήσει στην στράτο θα είναι σαν να βάζω "νέα" χορδή .

 

Κιθάρες

Συνήθως παίζω με την νεότερη ερωμένη. Όταν έρθει η ώρα για μελέτη , προετοιμασία να  ηχογραφήσω κάτι, να ετοιμαστώ για live,  μελετώ με το όργανο που πρόκειται να παίξω τα τραγούδια .

 

Ενισχυτές

Στο σπίτι βαράω σε έναν Modifa-By-Me Marshall Valvestate 20 που του έχω καρφώσει μια καμπίνα 2 Χ 10 (αντιγραφή και καλά από JCM 900).

 

Πετάλια

Δεν. Η πεταλιέρα χρησιμοποιείται αντιστοίχως με τη μελέτη που αναφέρθηκε παραπάνω. Τo ενσωμματωμένο reverb με καλύπτει  .

 

Apps

Επειδίς ήμεθα τέκνα της τεχνολογίας τώρα τελευταία βάζω στο ζμάρτφον να βαράει το Drum loopz . Σύνδεση στο line in και γίνεται πανηγύρι. Εντάξει δεν παίζει ο Γιώργος Μάγκας αλλά ..... βγαίνει άκρη.

 

 

Να σημειωθεί ότι παίζω άτεχνο θορυβώδες ατάλαντο και παιδιάστικο Heavy Metal.  Όταν ενηλικιωθώ ίσως ψαχτώ με ήχους, ηχοχρώματα, serial, out of phase, parallel και άλλες ορολογίες που ταλανίζουν τους σοβαρούς κιθαρωδούς.

 

Πίς Πίπλ Χάβ Φάν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι είδα η συντριπτική πλειοψηφία αναφέρθηκε μόνο σε πένες και χορδές. Καμία νύξη για τη μελέτη (όχι την Ελεονώρα). Χμμμ

 

μελέτη με την έννοια της μελέτης δεν υπάρχει πιά, διότι you cannot teach an old dog....

όμως υπάρχει διαρκές μπούρδινγκ με ό,τι παίζει το ράδιο.

Όσο είμαι στον καναπέ συνοδεύω και σκεπάζω χωρίς έλεος τους πάντες, κι αν τους αρέσει.

 

Πολύ πολύ σπάνια, ίσως να μου τη δώσει να βρώ σε κάποιο κομμάτι τι παίζει ο χριστιανός, έτσι για να μου φύγει η απορία. Αφού δω και καταλάβω ότι δεν παίζεται από συνηθισμένους ανθρώπους έχω πιά ήσυχη της συνείδησή μου και συνεχίζω το δικό μου βιολί...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου