Προς το περιεχόμενο

Κιθαριστικες απόψεις (πένες, χορδές, μελέτη)!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πένες

0.88. Το φυσιολογικό μέγεθος. Ό,τι μάρκα να 'ναι. Παίζονται μέχρι να λιώσουν, διότι τις χρησιμοποιώ και από τις δυο πλευρές συχνά και μέσα στο ίδιο κομμάτι (κρατώντας δηλ. την πένα και ανάποδα, με to φαρδύ μέρος προς τα κάτω και τη μύτη προς τα πάνω)

 

Χορδές

Μαζικά από Thomann. Εννέα φορές στις δέκα 0.9 , σπανιότερα 10άρες. Από φτηνές (EHX) μέχρι μεσαίου κόστους Ernie Ball Super Slinky και καμιά φορά και Elixir έτσι για την πολυτέλεια (τις αλλαζω συχνά, με το που αρχίζουν να "κόβουν" και δεν τις ανακυκλώνω ποτέ).

 

Κιθάρες

Αναλόγως της ανάγκης/μπάντας που παίζω. Σπίτι παίζω συνήθως με εκείνη που έχει τα πιο φρέσκα/καινούρια τάστα, η οποία τυχαίνει να είναι η πρώτη μου κιθάρα. :) .

Σε πρόβες με ό,τι κάτσει (αν είμαι πολυ κουρασμένος και έχω πολύωρη πρόβα, παίρνω την Squier 60s Classic Vibe που ζυγίζει όσο ένα φτερό. Αν είναι για gig και υπάρχει αυτοκίνητο, μπορεί να πάρω και δυο - και η μια να είναι καπoια από τις πιο βαριές μου, Les Paul μαόνι που έχουν βάρος επίπλου σαλονιού.

Όλες οι κιθάρες μου είναι απομιμήσεις με μόντες, από άποψη: αυτή με τα φρέσκα τάστα είναι μια μαύρη Stagg LP lawsuit era, η άλλη μια βιετναμέζικη LP άσπρη με P90, και παίζουν ακόμη η Squier Strat 60s CV και μια Yamaha Pacifica 311H (με P90/Humbucker).

15170909_365624300446535_7942039807234991040_n.jpg?oh=74c9310206be0995fc733b8ed9a56ff2&oe=59798682

 

Ενισχυτές

Στο σπίτι αυστηρά και μόνο με ακουστικά - έναν BlackStar ID Core 20, που έχει τέλεια προσομοίωση για να δοκιμάζω τα πετάλια μου αλλά  και wide stereo ωστε να παίζεις κυριολεκτικά "μέσα" στο κομμάτι που προβάρεις. Λόγω της στεροφωνίας του, χρησιμεύει και σαν ενισχυτής για μουσικής όταν τον συνδέω με το λαπτοπ, 20 watt είναι υπεραρκετά για μικρές συγκεντρώσεις/πάρτυ.

Στην πρόβα/live παίρνω το καινούριο μου απόκτημα (o Vintage Roland 60W στη φωτό, πουλήθηκε!) , έναν Peavey Bandit 112 Transtube.

 

Πετάλια

Δυο πεταλιέρες: pedaltrain mini και ένα Junior. Το mini σηκώνει την πιο πολλή χρήση αφού συνήθως παίζω με 6-7 πετάλια και συνήθως τα ίδια πάνω -κάτω: (από το τέλος): delay/reverb, tremolo, fuzz, Vibrato, drive/boost, autowah.

Η junior χρησιμοποιείται κυρίως για δοκιμές βάλε-βγάλε, για ηχογραφήσεις στο σπίτι με ένα Jamman και ένα Trio και σπανιότερα, σε live, όταν χρειάζεται π.χ. να προσθέσω κανένα έξτρα πετάλι που ίσως είναι πιο μεγάλο, όπως το POG-2 ή το M5 στα εφέ μου.

 

Μελέτη

Μπορεί να ξυπνήσω στις 2 το βράδι και να φορέσω ακουστικά επειδή μου ήρθε κάτι στο μυαλό (κιθάρες , πετάλια , ενισχυτής είναι μόνιμα plugged και το μονο που έχω να κάνω είναι να ανάψω το πολύμπριζο) και την επόμενη στιγμή που θα δω το ρολόι να είναι 5 π.μ... Συν'ηθως "μελετάω" / παίζω α) τα "δικά μου" (ψυχεδελικά instrument-blues), και β) τα "δικά τους" (σε στυλ από κλάσικ/hard rock μέχρι καθαρά reggae/ska να βαριέσαι που ζεις και τελευταία και κάτι πολύ όμορφα στριμόκωλα Beatles_psychelelic/Devendra Banhart-ικά). Μου τρώνε πολύ χρόνο για να βρώ phrasing και ενδιαφέροντα σόλα να βάλω, ώστε να ασχοληθώ με κάτι άλλο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Πένες:

Έχω καταλήξει μετά από πολλές δοκιμές σε Dunlop από 0.90 έως 1.14. Για την ακρίβεια οι 5 που χρησιμοποιώ τώρα είναι 0.90, 0.96 και οι άλλες 3 είναι 1.14. Νιώθω ότι έχω περισσότερο έλεγχο λόγω μεγέθους.

 

Χορδές:

Μόνο D'Addario, ό,τι βρω σε 9αρες το παίρνω, συνήθως φτιάχνω hybrid σετάκια με 9αρες e-B-G και 10αρες E-A-D.

 

Κιθάρες:

Έχω μία Partcaster Strat με AAAA maple neck/fretboard, alder σώμα και Fender hardware. Μαγνήτες Dimarzio HS-3, Malmsteen wiring με τον μεσαίο μαγνήτη dummy και ανενεργά tone knobs. Είναι κουρδισμένη σε E Standard και τη χρησιμοποιώ για Blues-Rock-Pop που παίζω κυρίως με τη μπάντα μου.

 

Μετά έχω μία Epiphone Les Paul Standard του 2002 από Κορέα, η οποία είναι κουρδισμένη σε D Standard και δεν έχει καμία τροποποίηση ακόμα. Τη χρησιμοποιώ για οτιδήποτε metal, έχει πολύ ωραίο ήχο, δε θυμίζει Epiphone των 2010s.

 

Τέλος, η πρώτη μου κιθάρα, μία Yamaha Pacifica 112v, κουρδισμένη σε Open C, για πειραματισμό κυρίως και εξάσκηση σε συγκεκριμένα παιξίματα.*

 

Ενισχυτής:

Ένα Axe FX Ultra και βασικά τίποτα άλλο. Έχω φτιάξει presets για όλες τις κιθάρες μου και μετά φτιάχνω καινούργια αν κάποιο κομμάτι της setlist έχει ειδικές απαιτήσεις. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτή την αγορά, γιατί με 7 κιλά μόνο έχω παντού τον ίδιο ήχο.

 

17630030_1475531479133197_3697193945712236484_n.jpg?oh=f972d4db3905be39627f6843d578723b&oe=59B19BDE

 

Μελέτη:

Μπορεί να μελετήσω οποιαδήποτε ώρα είμαι σπίτι, αυτή την περίοδο που άνοιξαν λίγο τα αυτιά και τα μάτια μου, μελετάω αρκετά διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους. Πιο συγκεκριμένα μελετάω κομμάτια και τεχνικές των John Mayer, Paul Gilbert και Devin Townsend*, εξού και η Pac κουρδισμένη σε Open C.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πένες: Fred Kelly delrin heavy thumbpicks

Χορδές: 11άρες pure nickel

Μελέτη: ακρόαση μουσικής>έμπνευση/ερέθισμα>παίξιμο

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οι πρώτες πένες που μου κάτσανε αρκετά ώστε να περάσω μαζί τους 7-8 χρόνια ήταν οι Stuby, οι μικρές μωβ χοντρούλες-3mm.  Σαν να παίζεις με βότσαλο ένα πράμα. Πίστευα πως δεν θα άλλαζα ποτέ.

Στα τέλη των 90'ς το γύρισα σε Jazz III-τις κόκκινες. Μου κάτσανε  πολύ καλά και ήταν οι μόνες πένες που χρησιμοποιούσα-και σε ηλεκτρική και ακουστική-για πάνω από 15 χρόνια. Πίστευα πως δεν θα άλλαζα ποτέ.

Εδώ και έναν χρόνο παίζω με Dragonheart. Τρομερή πένα, ανατομική, πρακτικά άφθαρτη και με καλό ήχο. Στο πίσω μέρος γράφει το όνομα μου. Πιστεύω πως δεν θα αλλάξω ποτέ.

 

Χορδές, πλέον Super Slinky σε όλες. 9αρες στην Fender, 10αρες στις υπόλοιπες. 11αρες flat στην άταστη-La Bella αυτή τη στιγμή, αλλά γενικώς ό,τι βρεθεί. Πάντα όταν βάζω καινούριο σετ ορκίζομαι πως θα το κάνω συχνότερα. Δεν το κάνω.

 

Προσπαθώ-και γενικώς το καταφέρνω-να μελετάω καθημερινά, έστω λίγο. Είναι καλό για την ψυχική μου υγεία. Ένα μέρος αυτής της μελέτης πάντα αφορά την αθλητική πλευρά του πράγματος-ζέσταμα, τεχνικές κλπ-ένα μέρος αφορά τον αυτοσχεδιασμό, ένα μέρος αφορά κομμάτια κλπ, ένα μέρος αφορά ατονικά υλικά-12φθογγες σειρές κλπ.  Κατα περιόδους μελετάω και λίγο κλασσική, αν και αυτό κυρίως για λόγους αναψυχής, κάτι σαν διακοπές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου