Προς το περιεχόμενο

Μια μικρή μνεία για μια μικρή έκθεση...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού έμαθα λοιπόν από φίλους ότι (ξανα)γινόταν αυτό το Σαββατοκύριακο έκθεση Ελλήνων κατασκευαστών μουσικών οργάνων στον Φακανά στο Φάληρο, πήρα αλα μπρατσέτα τον φίλο μου γείτονα και κατεβήκαμε να δούμε καινούριες δουλειές, καινούρια πρόσωπα και παλιούς γνωστούς.

 

Αν και τα απογεύματα υπήρχαν happenings / ομιλίες / clinics κλπ, προτίμησα το Σάββατο πρωί γιατί απλά τότε ευκαιρούσαμε.

 

Λίγοι οι συμμετέχοντες (με μικρή ή μεγαλύτερη παρουσία) και λίγος και ο κόσμος που είδα (και την Κυριακή το πρωί που ξαναπήγα λίγος ήταν σχετικά) αλλά ίσως το απόγευμα να ήταν περισσότεροι.

 

Αλφαβητικά ήταν οι :

1. Bulgari violins …. Bulgari Violins

2. Creeb guitars … Welcome to the home of Creeb guitars

3. Fremediti …. Home - Fremediti Guitars

4. Gabriel drums … http://www.gabrieldrums.com/

5. Mch drums…. https://www.facebook.com/MCHdrums/

6. Odyssey bass…. odysseybass.com | guitars

7. Olympus Custom Guitars … https://www.facebook.com/Olympuscustom-Guitars-1541393052819643/

8. Pure tone amps …. https://www.facebook.com/PureToneAmps/?hc_ref=PAGES_TIMELINE

9. SPanourgias custom nylon guitars …. https://www.facebook.com/SPCustomGuitars/

10. Telllus drums …. Home - Tellus Drums

11. Verve custom guitars …. Verve Guitars - Custom Guitar Workshop

 

Δεν μπορώ να πω, καλά πέρασα, είδα όντως παλιούς γνωστούς αλλά γνώρισα και νέα (και άλλα όχι τόσο νέα) παιδιά  με άλλες πολύ και άλλες λιγότερο ενδιαφέρουσες δουλειές. Είναι δεδομένο ότι μερικούς από αυτούς θα τους δω ξανά για επικείμενα project.

 

Και μόνο που τέτοιες εποχές κάποια νέα (και μερικά όχι τόσο νέα) παιδιά εμμένουν και επιμένουν να δημιουργούν και να έχουν επιχειρήσεις επί  Ελληνικού εδάφους με τις υπάρχουσες συνθήκες, μία (μεγάλη) δόση ηρωισμού (για να μην πω πολύ ευγενικά Δον Κιχωτισμού), την έχουν.

 

Να ναι καλά και ο Φακανάς που έδωσε τον χώρο και οργάνωσε τα υπόλοιπα happenings.

 

Αλλά όπως και να χει, μια στεναχώρια σε πιάνει.

Δέκα συμμετέχοντες, σε ένα μικρό ανοιχτό χώρο, τύμπανα να βαράνε, μπάσα να σλαπάρουν και overdrive να ουρλιάζουν (ονόματα δεν λέμε και marshall – έλεος δηλαδή - δεν θίγουμε αλλά εις εξ αυτών μάλλον το παράκανε όσο ήμουν εκεί …) ούτε χωρίσματα, ούτε μονώσεις, ούτε λογική χρήση και παρουσίες, λίγο πολύ,  μάλλον ερασιτεχνικές, εξαιρουμένων των βιολιών (που δεν μπορώ να κρίνω) και της Fremediti που είναι απλά σε άλλη κατηγορία κατασκευής και παρουσίας.

 

Και πάλι μπράβο λέω σε όλους αλλά μία στυφή επίγευση υπήρχε.

 

Μακάρι του χρόνου να ναι περισσότεροi, Να έρθουν και οi «πεταλάκηδες» (αν και crazy tube & jam δεν έρχονται και ο Tsakalis έλειπε φέτος) μαζί με τους μαγνητάκηδες (Silver &  GAS ) που αν και ήταν εκεί by proxy (πάνω σε κιθάρες), καλό είναι να έχουν δική τους παρουσία.

Και άλλοι και άλλοι. …

Σε καλύτερο χώρο.

Για λιγότερες μέρες

Με καλύτερες μέρες…

 

Άντε και του χρόνου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν έπρεπε να είχε γίνει σχετική ανακοίνωση εδώ στο noiz;

Ή μήπως υπήρχε και απλά κάποιοι δεν την είδαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν ανέβηκε κάτι, ξέρω ότι πέρισυ και πρόπερισυ συμμετείχα στην έκθεση και είχα ανεβάσει σχετικές ανακοινώσεις

Φέτος δεν  έφτιαξα κάτι νέο ολόκληρη τη χρονιά και αποφάσισα να μην συμμετέχω  ???

Να πω την αλήθεια πέρασα το Σάββατο και ψιλό μετάνοιωσα γιατί είδα φίλους εκθέτες και μη και θυμήθηκα πόσο καλά είχαμε περάσει τις προηγούμενες χρονιές,  ειναι μια καλή ευκαιρία να βρισκόμαστε και να ρίχνουμε και καμμια πενιά

Ας είναι μάλλον πρέπει να επανέλθω δριμύτερος και αυτό θέλει καλό προγραμματισμό, πάντως Κώστα να είσαι σίγουρος θα σε τιμήσω σε αυτή τη περίπτωση να μου ξανά παραχωρήσεις  ;D την  υπέροχη μπάσο κεφαλή σου και σε ευχαριστώ προκαταβολικά

Να είστε καλά :)

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έπρεπε να είχε γίνει σχετική ανακοίνωση εδώ στο noiz;

Ή μήπως υπήρχε και απλά κάποιοι δεν την είδαν;

 

Ανακοίνωση στο noiz δεν είδα αλλά το ερώτημα είναι αν θα υπήρχε άραγε κάποιο ενδιαφέρον αν υπήρχε αυτή η ανακοίνωση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ανακοίνωση στο noiz δεν είδα αλλά το ερώτημα είναι αν θα υπήρχε άραγε κάποιο ενδιαφέρον αν υπήρχε αυτή η ανακοίνωση.

Πιστεύω πως ναι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως ναι.

 

Εσύ όμως είσαι καλό παιδί με καλή καρδιά.

Εγώ από την άλλη, είμαι με τους "όχι"  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ανακοίνωση στο noiz δεν είδα αλλά το ερώτημα είναι αν θα υπήρχε άραγε κάποιο ενδιαφέρον αν υπήρχε αυτή η ανακοίνωση.

Και γι αυτό προκύπτει το ερώτημα. Αλλά μάλλον εκφράζεις τις προσωπικές σου αμφιβολίες γενικότερα. (?)

 

Κατα παράδοση οι διοργανωτές προωθούν τις διοργανώσεις τους για όποια προσέλευση. Η σελίδα μας είναι ορθάνοιχτη για δελτία τύπου. Και σε συνεργασία πάντα προβάλουμε τέτοια γεγονότα όπως για παράδειγμα τη Music World Expo που θα γίνει στο Ζάππειο σύντομα. Για την έκθεση που λες, δεν ακούσαμε τίποτα.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα παράδοση οι διοργανωτές προωθούν τις διοργανώσεις τους για όποια προσέλευση. Η σελίδα μας είναι ορθάνοιχτη για δελτία τύπου.

 

Σαφώς κι έτσι είναι και κουβέντα κακιά δεν είπα για τον καφενέ μας Γέροντα.

Απλώς λέω ότι νομίζω ότι και το δελτίο τύπου να υπήρχε, πάλι μικρό από τα δώθε θα ταν το ενδιαφέρον.

 

Άποψή μου λέγω κι ας μην την ξεμαλλιάσουμε.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου